021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Nu gasesc nimic mai chinuitor decat sa te afli intr-un coafor, in fata unei oglinzi, fiind nevoita sa te tot privesti minute bune si sa realizezi cat de mult iti displaci. Cat de mult te detesti. Mie tocmai ce mi s-a intamplat. Alcoolul chiar urateste si cred eu, cu consecinte ireparabile.

Ascultam pana nu demult un interviu cu un mare prof.dr.univ. care afirma ca un doctor cu adevarat bun poate sa cunoasca diagnosticul doar privind pacientul. Doar urmarindu-i mimica fetei, expresivitatea ei, sclipirea din ochi, numarul de riduri, felul in care se exprima, gesticuleaza, felul in care se comporta, etc. Mi s-a parut fascinant, pur si simplu tulburator..

Suntem ceea ce traim!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Catalin, prezenta si cuvintele tale au mare insemnatate pentru mine. Gandesti extrem de logic, ca de obicei. Ce pot sa spun? "Oribil" e un cuvant destul de dur. Stiu insa sigur ca am vorbit despre "dispret" si "uratenie". Poate fi vorba de gena, sau poate nu. Poate fi pur si simplu adevarul nespus lumii, ziua. Oricum. Cam asta face alcoolul in general. Cam asta (cred eu), a cam facut alcoolul in ultima vreme cu mine. Sau poate mi se pare. Inca nu stiu..! Dar, tin minte ca m-am privit in acea oglinda straina, am privit acei ochi, acel ten si stiu ca mi-a displacut complet de mine. Am stiut atunci ca un cunoscator ar sti probabil ca serile, am mai "pacatuit".
Dar sa stii ca e nimic pe langa ce am povestit ieri. Nu a fost de ajuns. Nuuu. Stii ce am facut mai nou? Am corupt! Aseara, la o petrecere. Am avut placerea de a cunoaste o doamna simpla, extrem de cunoscatoare in ale "alcoolului". In sensul strict tehnic al cuvantului. Cunostea absolut toate gusturile posibile din lume, le consumase candva, dar nu devenise nicidecum dependenta. Doar.. rezistenta la alcool tare. Sincer, nu stiu cum vine asta. Sa nu iti faci o obisnuinta in a bea si totusi sa "bagi sub masa" toti barbatii consumatori de alcool. In fine. Mi-a marturisit ca diminetile ceasul ii suna in fiecare zi la ora 4 si normal, e nevoita sa adoarma extrem de devreme. Nu si duminica. Ei bine, ne-am imprietenit cumva. Am socializat. La un moment dat ni s-a propus un cocktail cu ceai, fara alcool. Ea a preferat o cafea. Orele treceau. Barbatii petreceau. Noi, eram plictisite si obosite. Ne doream altceva. Asa incat, i-am propus un cocktail cu ceai+alcool. Am vazut-o extrem de incantata in pofida privirii oarecum dezaprobatoare a sotului. Toate bune si frumoase. Petrecerea insa nu se mai termina. Telefonul mi se descarcase si el. Doamna tot iesea la cate o tigara cu sotul ei, sa mai treaca timpul.. Cu toate acestea simteam in ea un aliat in viciul acesta al meu, nu stiu de ce.. La un moment dat, privirile ni s-au oprit pe meniul serii si am remarcat un cocktail cu nume ciudat: "Sex on the beach". Wow, am zis eu! Trebuie sa incercam acest nume! Acest cocktail. La care doamna, ma avertizezeaza subtil despre amestecul celor doua cocktail-uri, dar ca nu e problema, exista intotdeauna "nurofen" pentru asta. Asa incat, l-am comandat. La dublu, bineinteles. Nu prea mai tin minte mare lucru dupa aceea. Decat ca am plecat, iar sotul a trebuit sa dezapezeasca singur masina dupa o ninsoare de vis, si.. cam atat. Apoi, un somn de doar 4 ore, si o duminica destul de grea alaturi de copii. Cu pregatiri intense pentru un concurs important de maine.. plus pranz, cina, etc. O zi aparent normala. Nu-i asa?

Catalin, stii de ce am povestit toate acestea lucruri poate fara rost pentru voi? Ei bine, pentru viitor. Pentru un viitor cand poate, voi rade de toate acestea spunand: "Ce naiva dependenta ai fost!".
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Iti multumesc Catalin! Si viceversa, asa sa stii!😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Este cineva pe forum??

Mi-e dor de voi prieteni.

Ma bucura revenirea ta Styx. Esti precum un suc de fructe natural: cat se poate de fresh!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Catalin, mereu mi-ai intins o prima mana de ajutor. Cumva, ai fost mereu prompt cu vorbe pozitive pentru mine! Iti multumesc pentru salut si mai ales, pentru incredere. E cumplit "purgatoriul" acesta uneori.. Stiu ca imi intelegi spusele. Face bine sa nu te simti singur/a in noapte..
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de HOPE »

Ambasador scrie:Catalin, mereu mi-ai intins o prima mana de ajutor. Cumva, ai fost mereu prompt cu vorbe pozitive pentru mine! Iti multumesc pentru salut si mai ales, pentru incredere. E cumplit "purgatoriul" acesta uneori.. Stiu ca imi intelegi spusele. Face bine sa nu te simti singur/a in noapte..
Buna,

Dora bine ai descris "purgatoriul", intr-adevar asa este. Eu il descriam la vremea respectiva ca fiind intuneric, negura...dar Cel de Sus mi-a ajutat sa ies de acolo, mi-a ajutat sa-mi gasesc forta sa ies la lumina. N-a fost usor, insa dorinta de-a fi bine a fost mai mare decat dorinta de-a bea.
Ma intristez cand vad ca alcoolul inca tine prizoniere atatea persoane, ma refer mai ales la cele care cauta ajutor, au informatii si cu toate astea nu reusesc sa rupa acea bariera. Victimele alcoolului fiind cu mult mai multe decat stim noi.
Doresc tuturor sa gaseasca forta sa iasa la lumina!
Fa Rai din ce ai!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)
Eu ma intristez cand vad oameni care sunt in negare c ar avea o problema cu alcoolul si care nu apeleaza la niciun ajutor si nu fac ceva, se autoiluzioneaza ca sunt in control, si care se indreapta in mod sigur spre dezastru...daca nu se trezesc. Cei care constientizeaza ca au o problema (sunt cei care sunt aici, se informeaza) au sanse mult mai mari, nici nu se compara cu primii, de recuperare, de a face sa fie bine pentru ei si implicit si pt cei din jur, familii, pana la urma se educa si vointa asta presupun, nu? Vointa asta capata consistenta, prinde radacini...dupa ce o exersezi un timp....si parca n ai mai vrea sa revii unde ai mai fost....depinde de fiecare.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună dimineața Dora, suflet frumos!
Cum mai sunt zilele tale?! Sper că senine.
Vis a vis de ”purgatoriul” tău... câteodată ne facem singuri rău prin gândurile negative. Acceptarea este calea spre vindecare. Acceptare si actiune. Hai suflet frumos că nu e dracul chiar atât de negru pe cât pare, există și din ”purgatoriu” iesiri, chiar mai mult decât am crede.
Te îmbrățisez cu drag!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Prieteni dragi,

Am ajuns la momentul in care am convingerea ca nu ma mai pot ajuta singura. Am incercat atatea si atatea metode.. Am avut atatea si atatea sperante. Se fac in curand doi ani de cand tot incerc, si tot recad.. Am ajuns sa nu mai cred ca voi reusi. In tot acest “purgatoriu” al meu, intalnesc tot felul de demoni. Incerc sa-i alung, incerc sa fac ceea ce este corect si bine.. In zadar! Ma framant, ma ingrijoreaza viitorul. Nu stiu cum voi arata eu in el.
Daca as putea, as lovi lucruri in jurul meu.. sperand cu odata cu cioburile, va iesi furia din mine, ca voi scapa de frustrarea aceasta.
Daca m-as afla intr-o padure singura, mi-as striga neputinta in fata alcoolului, dar ecoul stiu ca nu ar face decat sa se reintoarca inapoi cu mult mai multa durere.
Alcoolul incepe sa puna stapanire pe restul vietii mele. Simt asta cat se poate de cronic. Cam toate dor in mine. Nu simt ca pot sa ma agat de nimic ajutator. Nimic din jurul meu care sa imi inteleaga boala nu exista. Totul pare sa decurga firesc, lumea traieste si imi zambeste natural, zilele curg normal, pe fagasul lor obisnuit.. Dar eu, sunt o straina in viata mea. Aproape ca mi-am pierdut identitatea. Totul se agraveaza, din pacate. Dorinta de alcool creste, iar cantitatea nu mai e demult aceeasi..
Sunt o epava. Sufleteste si nu numai…
Voi cauta neincetat sprijin, in orice fel posibil! Sper sa fie bine candva, cumva..!

Multumesc Styx, multumesc Raza de soare, multumesc Hope! Nu vreau sa va invidiez, vreau doar sa fiu fericita pentru tot ceea ce traiti. Pentru seninatatea vietii insasi!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Draga mea, nu abandona, eu stiu ca poti, poate ai nevoie de un pic de ajutor, iar eu nu stiu cum sa ti l ofer :( esti din buc? Poti merge la acele intalniri ale AA?
Eu vreau sa fii fericita pentru tine, nu pentru mine...ca eu incerc sa ma descurc cum pot, esti tanara, sensibila, empatica...ai realizat ca e o problema cu alcoolul, aduna te, cred ca astea sunt momentele mai dificile cand te simti descurajata, dar e posibil sa treci peste ele :)
Cu drag, te pup si ai cea mai mare grija de tine , pupici
Scrie răspuns