021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sotul meu este alcoolic...sau asa cred eu;(

Aici puteti povesti experientele personale.
blondeana24
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 01 Mar 2019, 11:35

sotul meu este alcoolic...sau asa cred eu;(

Mesaj de blondeana24 »

Buna ziua.sunt Ana si cred cu tarie ca sotul meu este dependent de alcool...
avem amandoi 37 ani si 2 copii minunati.sotul meu bea de cand il cunosc .la inceput de distractie el venind in tara de 2 ori pe an am inteles ca nah...concediul dar dupa ce ne am casatorit deja bautura lui a fost mereu motiv de earta.
bea doar bere zilnic de la una la o lada,..depide de timpul lui liber.uneiori dimineata la 5 il prind cu doza.a fost in spital unde i s a descoperit evivent o steatoza hepatica alcoolica .ia tratament ii fac sucuri ii dau vitamine ba i am dat si picaturi antialcool....bea singur si stie ca are o pb cu alcoolul,o recunoaste dar nu accepta ajutor decat din partea mea si mai vzice ca doar eu il pot ajuta....dar nu mai stiu cum ;(
ma ocup de copii de casa tot singura.el si munceste ffff mult si f greu la o fabrica de incaltaminte pleca dimi la 5 de acasa si vine seara la 6.pe drum bea o bere si mai vine acasa cu una 2 uneori 3.nu mananca mai nimic .este fff slab...
nu este agresiv nu se imbata nu vb urat...se poarta f frumos cu noi cu copii dar mereu berea este in mana lui...
ieri a fost la medicul de fam si i a recunoscut ca are o pb..am vb cu el l am amenintat cu divortez de n ori....nimic.ccand nu bea 2 zile apare sevrajul zic eu.transpiratie .stare de rau.somn.tremurat.....
sunt intr o stare disperata ...eu am 4 boli autoimune .nu vad de mine cat vad de el ...il iubesc si vreau sa l ajut.azi chiar am sunat la cabinet psihiatric.....oare il ajuta ?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sotul meu este alcoolic...sau asa cred eu;(

Mesaj de Raza de soare »

Buna, imi pare rau sa vad prin ce treci, stiu si eu cum e, cu mici diferente. Eu i am propus prietenului meu sa mergem impreuna la un psihoterapeut si nu vrea, desi mai mult ar ajuta un psihiatru....daca sotul tau ar vrea sa mearga...
E posibil sa bea o lada cu bere si sa nu se imbete?
Pe aici am aflat eu de codependenta....care e la fel de daunatoare psihicului precum e alcoolul pt dependenti. Citeste putin despre asta sa ti faci o idee....copiii cum sunt? Cat de tare ii afecteaza?
blondeana24
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 01 Mar 2019, 11:35

Re: sotul meu este alcoolic...sau asa cred eu;(

Mesaj de blondeana24 »

buna seara.sper sa l fac sapt viit sa mearga la psihiatru..copii ns ce sa zic.cea mica este mica 2 ani si 7 luni.cel mare are 11 ani.vede si mai ales ia parte la obisnuinta lui...desi repet.bea zilnic dar niciodata nu se imbata si nu face urat...
da..poate sa bea o lada de bere si a doua zi sa o ia de la inceput...de arsita .nu bea berea in 5 min.bea dintr o bere si o ora .si cu guri mici nu cu sete vb aia....
inainte in zilele de holtei si vacantele in Ro era dintr o betie n alta.bea bere cu coniac.vin de cotnari cate 4 sticle p seara...acum de cand ne am cas numai bere dar constant..
ieri nu a baut nicio bere....dar azi dimi deja era varza.sevraj usor.transpiratie tremurat si rau..si a luat 2 doze dar azi a si mancat destul de promitator fata de alte zile cand nu pune nimic de mancare n gura....
multumesc de sprijin si sa dea Domnul sa o scoatem la liman cunva....
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sotul meu este alcoolic...sau asa cred eu;(

Mesaj de Raza de soare »

Daca el nu si doreste sa renunte din tot sufletul sansele de recuperare sunt minime spre inexistente. Citeste cand ai timp si daca vrei topicul lui Staval - Sotie de alcoolic, topicul lui Reni - viata fara vicii.

Doritul asta nu vine doar din vorbe ci din fapte concrete. Cea mica e mica, baiatul insa...daca tatal va continua tot asa, va fi traumatizat, tu stii daca merita?

Prietenul meu bea de rupe zilnic si eu plec, nu vreau sa ma inham la un calvar...pentru ce?!?

Tu de tine ai grija, viata ta se invarte doar in jurul lui?

Citeste despre codependenta ai sa vezi povesti similare intr un fel, poate te identifici pe alocuri sau nu....fa ti o idee. Citeste si pe forum, sunt povesti de viata cu abstinenti care au reusit, dar ce au facut pentru asta....

Ce ti doresti tu de fapt? In caz de ceva ai unde sa pleci cu copiii? Lucrezi?
Scrie răspuns