021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna seara !

Multumesc ,Prieteni pentru urarile de abstinenta.
Va multumesc pentru ca nu m-ati uitat .
Va felicit si eu la randul meu pentru abstinenta voastra si va urez sa fiti si voi la randul vostru exemplul ca se poate trai frumos mai ales daca nu bei alcool.In ceea ce ma priveste unii dintre cei care citesc si scriu aici stiu ca eu imi continui viata in abstinenta si fac ceea ce ma ajuta cel mai bine sa imi pastrez abstinenta :adica merg la sedintele Alcoolicilor Anonimi si impartasesc din experienta mea de abstinent. Dependenta de alcool este "boala boiereasca" si se trateaza cu ... APA (H20) 😜 insa trebuiesc "rezolvate" emotiile ,frustrarile ,resentimentele care duc la consumul de alcool.Programul AA in 12 pasi m-a ajutat sa inteleg si sa ma inteleg .Sedintele sunt GRATIS si este pentru cei care isi doresc abstinenta .Singura cerinta pentru participare este "dorinta de a inceta bautul " https://www.facebook.com/noiinsine/
https://www.alcooliciianonimi.ro/
Am fost alcoolic activ si acum sunt abstinent activ.Recuperarea nu merge la "fara frecventa"pentru ca de baut nu am baut "la fara frecventa."😜
Traiesc fiecare zi la timpul ei si ma bucur de fiece clipa .
Va imbratisez dragi ,Prieteni !😘
Va urez sa aveti o abstinenta senina celor care va doriti o viata departe de alcool .


Imagine

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Danutza »

:) ce ma bucur cand citesc astfel de lucruri
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Danutza »

:)) acum voi va cunoasteti intre voi, eu abia acum incep sa va cunosc, fiind alaturi de voi viatza mea a inceput sincer sa se schimbe, ma simt mai bine ( bine.. Ma doare o masea dar aia e altceva :)) )
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Danutza »

Ma bucur ca m-ati primit alaturi de voi cu atata caldura
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna dimineata ,Tuturor !
Va urez in primul rand sa fiti fericiti nu numai de Craciun ci in toate zilele si sarbatorile de peste an !
Numele meu este Tudor abstinent din 14 martie 2008, membru AL Comunitatii Alcoolcii anonimi din 14 aprilie2008 si pe acest forum sunt membru din 10 decembrie 2010 in acelasi timp cu alt membru Asido (Salut Asido ! 🙂👍)
Da este o minune dar se poatesa fi abstinent nu numai de Sarbatori ci continuu
Acest Craciun este al zecelea Craciun petrecut in abstinenta .Pentru unii poate pare incredibil ca te poti bucura nu numai de SARBATORI ci si in toate zile din viata ,ca traiesti, sa sti sa te bucuri in primul rand de ceea ce ai si apoi sa iti doresti si altele.
Am "practicat " tot ce ma poate tine in abstinenta SENINA ,mersul la sedintele AA ,am scris si tinut legatura cu multi Prieteni de pe acest forum care a dat multi abstinenti si am mers impreuna cu ei la AlcoolIcii anonimi iar dintre toti 99LA SUTA cei care au fost si merg la Alcoolicii anonimi sunt si acum abstinenti ,Stiu asta pentru ca tinem legatura .
Pentru cei care inca nu sunteti in abstinenta continua sau nu va este senina abstinenta sa sti ca si voi putetri sa deveniti MINUNEA DIN VIATA VOASTRA CU CONDITIA NU MAI ITI DORESTI SA BEI.
Daca cineva inceteaza bautul nu inseamna ca " va curge lapte si miere pe strada lui" ci ca va inceta sa se raneasca sa isi faca rau lui si celor apropiati .
Deci tineti aproape si invatati din experienta celor abstinenti ,mergeti la teraprie indiferent ca este la ALIAT , terapeut , psiholog , sau grupuri AA . Codependentii ,apartinatorii care au acasa pe cineva in consum ,Sot ,sotie , copil ,tata, mama,sa mearga la Grupurile Al-anon sau ACA sa invete sa ii ajute sa renunte iar ei sa invete sa se bucure din nou de viata !
Va urez Craciun Fericit , Sarbatori fericite si sa fiti fericiti in fiecare zi , la timpul ei !!!




Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de asido1973 »

Astazi colegul si prietenul nostru Tudor face 11 ani de abstinenta, 11 ani de viata minunata. Il cunosc pe Tudor de ani buni, ii cunosc evolutia, a fost si este un bun camarad. La inceput de drum a fost unul din oamenii care m-a ajutat foarte mult. Tudor este unul din amenii care se implica foarte mult in a ajuta pe altii. Da, daca ar fi sa-l caracterizez , el este samariteanul milostiv. Ajuta si ridica pe oricine este cazut.
La multi ani Tudor, sa ramai ceea ce esti sa nu te schimbi niciodata!
Felicitari pentru cei 11 ani de abstinenta, iti multumesc pentru abstnenta mea, pentru implicarea pe acest forum, pentru sutele de oameni carora aici le-ai sarit in ajutor si le-ai spus o vorba buna!
La multi ani, om frumos!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Raza de soare »

La multi ani! :)
Mult succes in continuare in viata asta frumoasa :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna seara ,Prieteni vechi si noi dar pe care inca nu v-am intalnit !

Imi cer scuze pentru intarziere cu raspunsul meu la mesajele voastre .
Va multumesc pentru urarile voastre pentru gandurile frumoase asternute aici la "topicul meu "🙂
Draga "Bucurie " JOY , Draga ASIDO, stiti si voi foarte bine ca de unii singuri nu am fi putut reusi sa ramanem abstinenti , voi intelegeti bine sensul frazei "Numai tu poti reusi dar nu poti reusi de unul singur " in ceea ce prievste RECUPERAREA din dependenta de alcool . Si eu va multumesc pentru pentru abstinenta voastra si va sunt recunoscator pentru abstinenta mea .
Noi si multi , foarte multi abstinenti au scris pe acest forum si apoi au continuat pe drumul lor cu Aliat , AA sau cu credinta in Dumnezeu dar au tinut legatura cu alti alcoolici in RECUPERARE .
"Pana nu te smeresti nu poti reusi sa scapi de alcool" imi spune ieri Asido la telefon .
Asido mai spunea cu mare dreptate ca ne-am " tocit asperitatile" impreuna si daca nu am fi devenit toleranti , modesti, recunoscatori si n-am fi purces spre schimbarea vechiului mod de gandire, defectuos ,plin de tipare care duceau catre consum, nu am fi reusit .
Draga JOY oricat te-as fi mobilizat eu daca tu nu ai avut o determinare uriasa ca sa scapi de alcool nu ai fi reusit . Eu iti multumesc pentru abstinenta ta.
Draga Raza de soare ( ce pseudonim frumos👍) si draga Catalin multumesc pentru urari . Cei care suntem in abstinenta de cand am intrat pe forum sau putin mai dinainte nu am fi reusit daca am fi socializat ca pe Fb Am inteles ca fara sa ne cunoastem boala (dependenta) si sa facem mai mult , sa mergem la psiholog ,la consiliere ALIAT , si la Alcolicii anonimi (unii dintre noi macar cateva sedinte ) dar sa tinem legatura cu alti abstinenti care ne pot ajuta in momentele de ispita ,nu am fi reusit asa ca va sugerez asa cum se face la Grupurile AA ca daca vreti sa aveti ceea ce avem noi atunci inseamna ca sunteti dispusi la mai multe eforturi care va vor aduce satisfactia unei abstinente senine indiferent de va aduce viata , bucurie sau necaz poti spune NU alcolului .
Vaimbratisez cu drag si va urez toate cele bune , o viata frumoasa fara alcool si abstinenta senina daca asta va doriti !
Va sunt recunoscator pentru abstinenta mea

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Multumesc de reamintire , Vizitator123$5 !
Ce discutii "furtunoase" se purtau ! 😃😀😀😀🙃
Daca mi-ar fi zis cineva in toamna lui 2010 ca vom avea un altfel de prietenie,cu tine cu asido cu Proco cei care aveau "meciuri in fiecare zi ... DAR niciunul nu renunta la ... ABSTINENTA.
Cine ar fi crezut ca ne vom schimba atata .Asido mi-a fost profesor dar eu inca nu stiam atunci asta .III multumesc de fiecare dat cand conversam .A contribuit la cresterea tolerantei mele !
Multumesc PRIETENE !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, tuturor !
La începutul abstinenței mele dimineața, la trezire imi spuneam Rugăciunae de seninatate Rugăciunea de Seninătate
Doamne, dă-mi Seninătatea,
Să accept ceea ce nu pot schimba,
Curaj, să schimb ceea ce pot
Şi Înţelepciune să le deosebesc.
si apoi îmi propuneam AZI NU BEAU" După ani de zile de Program Azi nu beau a devenit mod de "viață. Nu a fost ușor pentru că AM BAUT LA GREU ani de zile , am mers ani de zile la Grupul AA de cate ori am avut nevoie sau nu acolo am auzit ceea ce ma tine abstinent. De la "imi doresc să nu mai beau " prin lucru cu mine însumi am trecut la "nu mai imi doresc sa beau ". Repet ca nu a fost usor. Nu am baut la" fără frecvență " Recuperarea nu se face la "fără frecvență " .
Cine zice ca ", gata m-am oprit din băut " si poate sa stea asa fara sa puna ceva lucru cu sine in loc ori nu este alcoolic ori se îmbată cu apa rece, este ca acel copil care s-a rătăcit în pădure și fluieră să își facă singur curaj.
Acestea sunt opiniile mile personale .Imi pare rau daca nu convin poate pentru că se regasesc.Respect opiniile celorlalți . Eu scriu din experiența mea si din împărtășile celor care au recazut .
Va doresc o zi buna si sa ne citim numai de bine !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns