021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.

Danutza
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesajde Danutza » 22 Aug 2018, 17:06

Ma bucur ca m-ati primit alaturi de voi cu atata caldura

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Gen: Masculin - Masculin

Mesajde tudor » 25 Dec 2018, 09:21

Buna dimineata ,Tuturor !
Va urez in primul rand sa fiti fericiti nu numai de Craciun ci in toate zilele si sarbatorile de peste an !
Numele meu este Tudor abstinent din 14 martie 2008, membru AL Comunitatii Alcoolcii anonimi din 14 aprilie2008 si pe acest forum sunt membru din 10 decembrie 2010 in acelasi timp cu alt membru Asido (Salut Asido ! 🙂👍)
Da este o minune dar se poatesa fi abstinent nu numai de Sarbatori ci continuu
Acest Craciun este al zecelea Craciun petrecut in abstinenta .Pentru unii poate pare incredibil ca te poti bucura nu numai de SARBATORI ci si in toate zile din viata ,ca traiesti, sa sti sa te bucuri in primul rand de ceea ce ai si apoi sa iti doresti si altele.
Am "practicat " tot ce ma poate tine in abstinenta SENINA ,mersul la sedintele AA ,am scris si tinut legatura cu multi Prieteni de pe acest forum care a dat multi abstinenti si am mers impreuna cu ei la AlcoolIcii anonimi iar dintre toti 99LA SUTA cei care au fost si merg la Alcoolicii anonimi sunt si acum abstinenti ,Stiu asta pentru ca tinem legatura .
Pentru cei care inca nu sunteti in abstinenta continua sau nu va este senina abstinenta sa sti ca si voi putetri sa deveniti MINUNEA DIN VIATA VOASTRA CU CONDITIA NU MAI ITI DORESTI SA BEI.
Daca cineva inceteaza bautul nu inseamna ca " va curge lapte si miere pe strada lui" ci ca va inceta sa se raneasca sa isi faca rau lui si celor apropiati .
Deci tineti aproape si invatati din experienta celor abstinenti ,mergeti la teraprie indiferent ca este la ALIAT , terapeut , psiholog , sau grupuri AA . Codependentii ,apartinatorii care au acasa pe cineva in consum ,Sot ,sotie , copil ,tata, mama,sa mearga la Grupurile Al-anon sau ACA sa invete sa ii ajute sa renunte iar ei sa invete sa se bucure din nou de viata !
Va urez Craciun Fericit , Sarbatori fericite si sa fiti fericiti in fiecare zi , la timpul ei !!!

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 26 Dec 2018, 01:05

Craciun fericit Tudor iti doresc din suflet si stiu ca il ai si asa cum spui fericirea , linistea si bucuria ta sufleteasca nu este numai de sarbatori...🤔👍
Nu, n-am venit aici sa te laud pt ca stiu ca nu-ti place(tu pe mine ma poti lauda pt ca eu ma bucur😂😂😂😉) ci am venit sa le spun tuturor ca eu personal am devenit abstinenta datorita tie si alaturi de tine ulterior, datorita acestor oameni speciali si minunati de pe Forum care fiecare a contribuit asa cum a crezut de cuviinta si cum a putut la abstinenta mea...
Deci , asa cum spuneam n-am venit sa te laud pe tine ci am venit sa-i multumesc lui DD pt ca EL lucreaza prin oameni, pentru mine prin voi iar COINCIDENTELE sunt modul lui Dumnezeu de a lucra...🙏
LA MULTI ANI TUDOR, LA MULTI ANI TUTUROR!

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

asido1973
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde asido1973 » 14 Mar 2019, 21:49

Astazi colegul si prietenul nostru Tudor face 11 ani de abstinenta, 11 ani de viata minunata. Il cunosc pe Tudor de ani buni, ii cunosc evolutia, a fost si este un bun camarad. La inceput de drum a fost unul din oamenii care m-a ajutat foarte mult. Tudor este unul din amenii care se implica foarte mult in a ajuta pe altii. Da, daca ar fi sa-l caracterizez , el este samariteanul milostiv. Ajuta si ridica pe oricine este cazut.
La multi ani Tudor, sa ramai ceea ce esti sa nu te schimbi niciodata!
Felicitari pentru cei 11 ani de abstinenta, iti multumesc pentru abstnenta mea, pentru implicarea pe acest forum, pentru sutele de oameni carora aici le-ai sarit in ajutor si le-ai spus o vorba buna!
La multi ani, om frumos!
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: alcohelpbraila@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Mar 2019, 23:15

La multi ani prieten drag si pentru mine tu ai fost Ingerul meu pazitor trimis de DD ca sa ma salveze...Tu si Asido sunteti eroii mei si sunt recunoscatoare tuturor prietenilor de pe Forum...Ai un loc special in inima mea pt totdeauna...🙏
Imagine
Ultima oară modificat 15 Mar 2019, 00:12 de către Joy, modificat de 2 ori în total.

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Raza de soare » 14 Mar 2019, 23:28

La multi ani! :)
Mult succes in continuare in viata asta frumoasa :)

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 15 Mar 2019, 00:07

Proiectiile unor oameni in imaginatia mea sunt munti ciopliti, ca intr-o odisee. Tudor si Asido sunt genul asta.

"La Ceahlău trebuie să te uiţi cu capul descoperit, altfel îţi cade căciula de la sine-şi!" Vasile Alecsandri

Sunt autorul acestui subiect
tudor
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde tudor » 15 Mar 2019, 22:45

Buna seara ,Prieteni vechi si noi dar pe care inca nu v-am intalnit !

Imi cer scuze pentru intarziere cu raspunsul meu la mesajele voastre .
Va multumesc pentru urarile voastre pentru gandurile frumoase asternute aici la "topicul meu "🙂
Draga "Bucurie " JOY , Draga ASIDO, stiti si voi foarte bine ca de unii singuri nu am fi putut reusi sa ramanem abstinenti , voi intelegeti bine sensul frazei "Numai tu poti reusi dar nu poti reusi de unul singur " in ceea ce prievste RECUPERAREA din dependenta de alcool . Si eu va multumesc pentru pentru abstinenta voastra si va sunt recunoscator pentru abstinenta mea .
Noi si multi , foarte multi abstinenti au scris pe acest forum si apoi au continuat pe drumul lor cu Aliat , AA sau cu credinta in Dumnezeu dar au tinut legatura cu alti alcoolici in RECUPERARE .
"Pana nu te smeresti nu poti reusi sa scapi de alcool" imi spune ieri Asido la telefon .
Asido mai spunea cu mare dreptate ca ne-am " tocit asperitatile" impreuna si daca nu am fi devenit toleranti , modesti, recunoscatori si n-am fi purces spre schimbarea vechiului mod de gandire, defectuos ,plin de tipare care duceau catre consum, nu am fi reusit .
Draga JOY oricat te-as fi mobilizat eu daca tu nu ai avut o determinare uriasa ca sa scapi de alcool nu ai fi reusit . Eu iti multumesc pentru abstinenta ta.
Draga Raza de soare ( ce pseudonim frumos👍) si draga Catalin multumesc pentru urari . Cei care suntem in abstinenta de cand am intrat pe forum sau putin mai dinainte nu am fi reusit daca am fi socializat ca pe Fb Am inteles ca fara sa ne cunoastem boala (dependenta) si sa facem mai mult , sa mergem la psiholog ,la consiliere ALIAT , si la Alcolicii anonimi (unii dintre noi macar cateva sedinte ) dar sa tinem legatura cu alti abstinenti care ne pot ajuta in momentele de ispita ,nu am fi reusit asa ca va sugerez asa cum se face la Grupurile AA ca daca vreti sa aveti ceea ce avem noi atunci inseamna ca sunteti dispusi la mai multe eforturi care va vor aduce satisfactia unei abstinente senine indiferent de va aduce viata , bucurie sau necaz poti spune NU alcolului .
Vaimbratisez cu drag si va urez toate cele bune , o viata frumoasa fara alcool si abstinenta senina daca asta va doriti !
Va sunt recunoscator pentru abstinenta mea

Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 12 Iun 2019, 14:25

Salut din nou Tudor si eu recunosc ca am avut norocul sa inteleg prin tine care este cheia abstinentei si anume ca niciodata sa nu cumva sa ma cred vindecata, deoarece am vazut ca asa este si am intilnit la grup AA cind am fost,oameni care au recazut si dupa 10, 15 si mai multi ani de abstinenta..., venind smeriti si recunoscind ca nu se poate fara grup...🤔
Am avut norocul sa inteleg prin tine ca abstinenta se bazeaza pe acele reguli din AA, toate abstinentele adevarate, reguli pe care si eu le aplic aici pe Forum...si in viata de zi cu zi....🤔
Am avut norocul sa am intelepciunea sa nu ma cred mai desteapta sau deosebita de restul oamenilor si sa fiu umila si modesta in tot ceea ce fac si sa fiu buna cu adevarat nu numai pojghita..., sa vreau sa daruiesc celorlalti ceea ce si eu am primit gratis de la tine, de la voi si cam asta fac de 7 ani de zile, fara a dori nimic in schimb...🤔
Am avut norocul sa inteleg ca daca voi lasa garda jos, alcolul este mult mai destept si viclean decit mine si ma va dobori de la prima inchititura, gindind ca vreodata voi putea sa-l controlez eu pe el...🤔
Am avut norocul sa stiu ca daca nu voi pune abstinenta mea pe primul loc va fi bai si lista este foarte lunga dar ma opresc aici...🤔
Am avut norocul...🙏😌👍
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 15 Iun 2019, 14:20

Buna dimineata Tudorel...!😌👍
Da' eu nu sunt Campioana...., la neagreati, dupa tine si Asidelu?😜😂😂😂👍
Nu exista o dicutie contradictorie unde desi stiam ca voi fi tavalita de Asidelu pe jos, in care sa nu ma bag si eu....😜😂😂😂👍Acum Asidelu este unul dintre prietenii mei dragi de suflet pe viata alaturi de tine, Danisor si altii...🙏😌

Tudor, ieri m-am gindit ca tot ceea ce l-am rugat pe DD mi-a dat si tot ieri, pt ca doream sa comand on-line niste chestii din AA , nu stiam cum sa platesc la sfirsit, l-am rugat pe sotul meu sa ma ajute si m-a ajutat...😉 Mi-a placut ca nu m-a intrebat cu insistenta de ce, pt ce..., ci a luat cu eleganta ceea ce i-am spus eu si i-am povestit despre voi si de ce petrec atit de mult timp la calculator si a inteles...😌👍
Ce viata frumoasa sa nu trebuiasca sa ma mai ascund, sa am secrete, sa mint..🤔Am si eu un fel de L..i acasa...🙏😉👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”