021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Ceao Colica, exact, ai dreptate acolo cu amagirile si dezamagirile.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dimineatza, rise and shine :) se apropie ziua fiicei mele si o sa vina toata familia acasa la mine pt ca ma pregatesc cu spor pt o masa festiva. Abia acum realizez cat de mandra o sa le prezint locuinta in care stau si toate celelalte lucruri sunt puse la puncr iar eu sunt foarte prezentabila. Nu zic ca nu eram si inainte, dar faultam suficient de usor situatiile si nu reuseam sa ma integrez in modul civilizat al societatii noastre, nu mi-a zis nimeni nimic dar faptul ca am ajuns sa fiu data deoparte mi-a raspuns la multe... Ma rog initial am crezut ca am o eticheta: divortata de doua ori, doi copii. Dar asta e doar in mintea mea, nimanui nu ii pasa asta de fapt... Ci de atitudinea mea fata de situatii, si abordarea gresita .. Alcoolul.... Mda... Probabil a fost o etaoa prin care a trebuit sa trec ca sa ajung la al nivel. Cert este ca joy mi-a spus candva extrem de multe lucruri, am fost bombardata cu informatii de care pe moment m-am speriat, iar zi de zi ajung la spusele lui joy si imi dau seama ce impact puternic au avut cuvintele asupra mea. Ii multumesc vesnic pt ajutor si pt ca a vazut in mine ceea ce eu nu eram inca capabila sa vad. Va pup, toate bune cititorilor anonimi
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Buna :)
Am citit azi povestea ta cap coada si mi s a rupt sufletul in prima parte, prin cate ai trecut...apoi ma bucuram de la o postare la alta, vazand schimbarea si cu cata determinare ai facut schimbarea in bine...ca pasarea Phoenix :) simt aceasta determinare in tine ... Ce am observat eu la forumul asta e spiritul de echipa care merge in aceeasi directie, pentru acelasi scop....eu fac parte dintr o echipa la servici....este minunat! :) mult succes in continuare :) o seara frumoasa 🌹
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dragii mei. Multumesc raza de soare :) da intradevar aici e o echipa, cu regret spun ca imi pare rau ca nu interactionez mai mult desi mi-am propus mai mult pe anul acesta, intre timp ma multumesc sa stiu ca din prostiile mele invata lumea. In rest va spun ca suntem cu totii impliniti si multumiti dupa aceasta zi, a iesit perfect din toate punctele de vedere. By the way.. Maine am 7 luni! Cadoul meu luna aceasta e multumirea fiicei mele de o zi splendida. Deci colega ei nu mai vroia sa plece acasa :))) am facut o poveste de basm, cu musica fairy si printese si eu am fost costumata in zana :) super super .. Cel mic a fost pirat, iar cadoul a fost o comoara in spatele unor indicii :). Cam atat.. Restul e in familie. Va pup
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Zilele trecute intamplarea a facut sa ma intalnesc cu fostul meu diriginte. Din vorba in vorba imi povesteste ce mai face cu viatza luiz destul de activ omul inca... Imi spune de o vecina alcoolica, cu multe reclamatii de la vecini pt aloolismul ei si n barbati ce ii intra in casa, ca el fiind administratorul blocului cauta sa remedieze situatia si in ziua aceea urma sa se intalneasca cu femeia sa o puna sa isi ia anumite angajamente. Eu fiind in situatia alcoolismului stiu ca femeia desi poate va vrea sa faca lucrurile cum trebuie nu se va tine de cuvant. Mi-a licarit asa in minte ca vreau sa o cunosc pe acea femeie... Dar nu stiu daca sunt inca pregatita sa pot sa ajut un alt alcoolic...
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Oricum, cand vad aici statutul de veteran prind putere si observ ca sunt mult mai sigura pe mine si increzatoare in fortele proprii. Multumesc tuturor
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna seara, cu toata oboseala sunt printre voi, citesc in continuare si alte povesti de viatza ale membrilor si celor vechi si celor noi, nu am ragaz sa si raspund pe cum as vrea, dar sunt tot a voastra. Lucrurile merg binisor multumita lui Dumnezeu, vad beneficiile absinentei secunda de secunda si am inceput sa pot sa imi pun in valoare inteligenta si am ceva plusuri la locul de munca acum datorita gandirii mele. Cine stie ce va mai fi maine, cert e ca azi nu beau si dimineatza e primul gand cu care ma trezesc.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

🙂
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna prieteni! Stiti cum e ca in viatza ca sa iti fie bine trebuie sa depui anunite eforturi, iar in rau toate se pot schimba intr-o fractiune de secunda? Cam asa am patit eu azi cand m-am trezit cu un minus mare in cont, brus, reprezentant salariul meu pe doua luni in conditiile in care evident am nevoie de bani pt chirie si celelalte .. M-am nelinistit un pic din pacate, am iesit in gestiune cu minus .. Si am venit acasa... Iau lucrurile ca atare, tin sa spun ca nu am nici cea mai vaga idee ce voi face, eventual si o munca de noapte :)) dar... Cert e . ca orice problema are o rezolvare. In alte conditii .. Eram intr-o stare grava de ebrietate. Concluzie: viatza e si frumoasa si grea si toate cele, nu alcoolul aduce necazurile astea ... Dar clar alcoolul le poate agrava. Va pup, sa ajute Dumnezeu sa ne auzin cu bine
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Buna,

Imi pare rau pt ce ti s a intamplat, daaa, orice problema are o solutie :)
Si ma bucur pt tine ca ai taria de a trece peste, alcoolul ar fi agravat lucrurile, ai fi intrat intr o disperare :(
Scrie răspuns