021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesajde Raza de soare » 27 Mar 2019, 13:47

Buna, Sugativo :)

De unde stii ca n are sa ti placa viata asta fara alcool? Este un scenariu, nu?

Era o poveste de copii: daca si cu parca s au dus sa inoate, daca nu era, parca se ineca :))

Eu sunt nedumerita, nu stiu ce ti doresti si nici ce cauti de fapt....

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 27 Mar 2019, 20:26

Buna seara , nu sunt medic dar cred ca psihoterapie nu include si prescrierea de medicamente.Dr-ul psihiatru recomanda medicamentele de care va temeti. Un psihoterapet bun va poate scoate din aceasta stare depresiva ajutindu-va sa va intelegeti mai bine in aceasta atitudine nu prea pozitiva despre viata si ei sunt in masura sava radpunda stiintific si documentat la intrebarile existentiale pe care vi pe puneti...Si cred ca banii cu care cumparati alcolul ar fi “pierderea” pe care ati suporta-o pt psihoterapie...Nu se vrea a fi un sfat ci doar o opinie de -a mea...Numai bine va doresc!👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

And_y
Senior
Senior
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde And_y » 28 Mar 2019, 07:26

Buna dimineata,
,,nu depasesc o anumita limita,750(limita maxima,nu inseamna ca o si ating zilnic,media zilnica e putin peste 500) ml vin intre ora 17-21.30,si dres cu apa si sifon'' asta e acuma, cantitatea o sa creasca exponential, toti am trecut prin asta. Starea depresiva e din cauza intreruperii consumului de alcool, creierul s-a obisnuit cu substanta. Nu vreau sa te sperii dar cu timpul pauzele de consum o sa fie o amintire, nu o sa mai poti face asta.
Eu eram tot un consumator de bere si vin, cu timpul am inceput sa beau la prima ora a diminetii, dus la serviciu ametit etc.
Cu cat te lasi mai repede cu atat mai bine pentru sanatatea ta fizica si psihica.
O mare greseala facuta de mine era ca ma credeam mai bun decat cei care beau bauturi tari, un ra....t, ma imbatam la fel.
I-ti doresc succes, sa stii ca se merita viata in abstinenta.
Nimic nu e intamplator.

Sunt autorul acestui subiect
El Sugativo
Boboc
Boboc

Mesajde El Sugativo » 21 Mai 2019, 19:59

Raza de soare,
de ce nu as mai vrea sa beau?Buna intrebare.Ma crezi ca nici nu stiu ce sa-ti raspund?
Mai ales ca,azi(e ora 20.50)n-am baut nimic(e o premiera,trebuie sa recunosc,de mult timp nu mi s-a mai intamplat)si nu ma simt prea bine(psihic,fizic n-am nimic).Nu mi se pare ca am facut vreo mare branza ca n-am baut.Pur si simplu n-am chef sa fac absolut nimic,decat sa stau cu ochii in gol.Asta inseamna sa nu mai bei?Asa o sa ma simt mereu seara,de acum incolo?Asta-i abstinenta?
Nu stiu,probabil ca sa fiu inteles mai bine ar trebui sa povestesc mai multe detalii despre viata mea,unde si cum traiesc,etc.
Si stii care-i culmea ironiei?Ca n-am chef nici macar sa ma duc sa-mi cumpar de baut,desi supermarketul e destul de aproape.Probabil ca o sa ma duc maine...

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 21 Mai 2019, 20:55

Buna, El Sugativo :)

Uite, io nu beau decat din an in Pasti...si as putea si fara. Iti spun ca e grozav sa fiu lucida, sa nu am ameteli, dureri de cap, sa nu miros...de ce sa ma anesteziez?
Poate povestesti mai multe, da...
Nu ti place sa te plimbi? Asta ca sa nu stai numa cu ochii in tavan zic si s a te gandesti la prea multe :)), un program de plimbat de ex? Nu costa nimic.
Sa nu ai chef sa cumperi :) e de bine, poate te ai saturat? :))

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Mai 2019, 02:46

Scuze ca intervin si eu in discutia voastra dar daca as fi simtit la fel ca si tine cind nu mai beau El Sugativo, sa stau cu ochii in gol si sa n-am chef de nimic , de buna seama ca nu m-as lasa de baut ...!🤔
Nu suntem toti la fel si nici nu vrem aceleasi lucruri in viata!🤔
Tot ce este mai bun pt tine, iti doresc!👍

And_y
Senior
Senior

Mesajde And_y » 22 Mai 2019, 06:39

Buna dimineata,
E normal sa nu ai chef de nimic, fiindca ai obisnuit creierul cu alcool si nu mai functioneaza la parametri optimi. O sa treaca senzatia.
Nimic nu e intamplator.

catalinul
Veteran
Veteran

Mesajde catalinul » 22 Mai 2019, 13:55

Buna tuturor,
aici sunt perfect de acord cu Joy:

Joy scrie: Scuze ca intervin si eu in discutia voastra dar daca as fi simtit la fel ca si tine cind nu mai beau El Sugativo, sa stau cu ochii in gol si sa n-am chef de nimic , de buna seama ca nu m-as lasa de baut ...!🤔
Nu suntem toti la fel si nici nu vrem aceleasi lucruri in viata!🤔
Tot ce este mai bun pt tine, iti doresc!👍

Am cunoscut, in special in sat la bunici in Moldova, persoane in varsta parasite, sarace, care in afara de baut nu aveau la ce se bucura. Stiu ca suna cinic, dar eu unul nu le-as fi luat "bucuria" asta. A te lasa de baut necesita sa ai si de ce trai dupa.

Numai bine tuturor.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 22 Mai 2019, 23:17

Buna Catalin si sunt si eu de acord total cu ceea ce ai spus despre acele persoane si este foarte, foarte trist!Ai exprimat mai bine decit mine!😞
Numai bine tuturor !👍
Ultima oară modificat 23 Mai 2019, 03:50 de către Joy, modificat 1 dată în total.

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 23 Mai 2019, 00:03

Din ce isi permiteau acesti batrani saraci si parasiti sa bea? Isi faceau bautura? Asta necesita munca fizica. Nu mancau si dadeau toata pensia pe bautura? Se adunau in grupulete si beau sa le mai treaca timpul? Este incredibil :(
Bautura asta e un flagel si sinucidere constienta si benevol si sunt revoltata numai la gandul asta. Si cred ca sunt unele sate intregi care de secole asta fac, beau, din copilarie invata, din ce am mai citit. Io m am ingrozit cand am vazut ca Romania e pe locul 3 sau 5 in statistici la consumul de alcool, adica o societate bolnava.

Înapoi la “PREZENTATI-VA”