021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Ce piesa frumoasa cu Manhattans :) superba, uitasem de ea 😆
Gandesti f sanatos, nu intri intr un razboi din care stii 51% ca pierzi :) ca te pierzi, ar fi ca un autosabotaj

Daca ai reusit sa iesi din cercul vicios cu alcoolul, apai esti numai castigata...si stii asta 🤗
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Reni »

Draga Vizitator123$5, pentru ca acum am inteles mai bine despre ce e vorba, cu permisiunea ta, o sa postez un mesaj diseara (acum nu pot) care sper sa te ajute in luarea deciziei, indiferent care e aceea.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Neata si pupici :)

O rog pe Reni, daca poate si daca vrea, sa puna acea postare ce o va scrie si la topicul ei 😘
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Reni »

Mi-am dat seama ca despre el e vorba, de-aceea si mesajul va fi mai clar, la obiect.
Ultima oară modificat 29 Mar 2019, 09:57 de către Reni, modificat 1 dată în total.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Reni »

Ok, Raza.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Reni »

Mesajul va fi mai clar in sensul in care daca ultimul se referea mai mult la relatia cu partenerul, acesta va pune pe primul plan copilul. In orice caz, ce voi scrie diseara nu va anula ce am scris deja. Sunt lucruri complementare, relatia cu sotul si cea cu copilul, si care intregesc o uniune (familia).
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

In primul rand un pupic lui Vizitator123$5 😘🤗
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Dora, ce mai faci? Cum esti? :)
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de tudor »

Buna seara ,Ambasador !
Buna seara , Tuturor !

Ce mai faci ?
Ce mai faceti ?
Azi am fost intrebat de un nou venit la Grup : "-Si chiar nu beti de loc alcool ?! "🙂
Da ,am raspuns ! Nu am baut alcool in ultimilele 24 de ore , in fiecare zi la timpul ei !
"-Pai nu v-a fost greu ?! "🙃
Nimeni nu spune ca a fost usor insa am inteles mai greu si nu de la inceput ca fara schimbarea obiceiurilor si a modului de gandire ("un pahar m-ar ajuta , si apoi ma opresc ! ) nu poti sa ai abstinenta continua .
"Un pahar este prea mult si o suta nu mai ne ajung ! " este o "chestie experimentata " de mine in perioada bautului meu compulsiv insa in abstinenta am invatat ca daca nu ma ating de "primul pahar " imi sun sponsorul (indrumatorul) inainte de a bea .El nu imi rezolva problema dar ma ajuta sa trec peste "incercare " ,ma detensioneaza , povestim ce ma framanta si trece.
Este mult de lucru dar se poate daca iti doresti cu adevarat sa nu mai bei .
Daca am putut eu si multi altii veti putea si voi !
Va urez toate cele bune si sa ne ... citim mai mult de bine ! 🙂
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Sunt trista pireteni...

Ma simt precum "Lucifer" in Iad. Chiar nu gasesc "usa" fara lacat spre acel BINE. Nuuu... este ceata si e frig in sufletul meu. Poate voi bine, POATE! Dar acum, la aceasta ora tarzie, sunt atat de pierduta! Cine sunt eu in viata mea?? Aceasta e intrebarea mea. Sunt poate un nimeni, poate doar un suflet ce se vrea salvat inca!


Multumiri lui Old Tudor si lui Vizitator123$5!
Voi fi bine, stiu ca da! Doar, ca cand nu stiu cand!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns