021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna dimineta ,

Baut am fost si eu la intalnire, credeam ca nu-si da seama.

Alta intamplare in perioada bahica, pe terasa unde beam bautura zilnica, la o masa alaturata un el si o ea, el cu spatele la mine, ea trista, discutau in contradictoriu. La un moment dat el se ridica de la masa, avea privirea tulbure. I-l stiam din vedere de la serviciu. Am remarcat o data ca-i tremurau mainile, noi alcoolicii stim de ce.
E trist cum ne ruinam viata pentru un lichid cu ajutorul caruia acoperim: frustrari, nesiguranta, abuzuri din copilarie etc.
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da, corect... E bine ca unii dintre noi ne dam seama. Eu in general ma purtam ok si bauta.. In general daca stiam ca am baut nu mai ieseam din casa.. Decat sa cumpar mai mult... Si uite asa am ajuns sa stau in casa din ce in ce mai mult,sunau telefoanele. Nu imi pasa... Eran foarte ignoranta... Adica mai mult as putea spune ca ma ascundeam, stiam si eu in ce hal sunt
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Stateam asa sa ma gandesc, voi nu stiti, dar eu de foarte multe ori, mai ales dimineatza in drum spre munca ma gandesc la voi si zambesc si brusc ziua imi e mai usoara pt ca stiu ca nu sunt singura si va am aproape si in sufler mereu pe toti, nu am eu timp sa stau sa exprim tot ce simt :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Foarte bine, Danutza :) ma bucur ca zambesti :) aicea sunt oameni carora le pasa si sunt de folos cu o vorba buna intotdeauna :)
Ce ai mai facut?
Imagine
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey, da joy asa e. Oricum pt mine ai ramas sprijinul meu de baza, vreau sa ajung sa fac multe dar zau ca serviciul asta momentan ma doboara. Ce sa mai fac raza de soare.. Acelasi lucru momentan, epuizata... Cam nimic pe langa job acum, dar am ceva liste ce ma asteapta.. Mi-am propus ceva lucruri... Si printre ele sa dezvolt ceva pe cont propriu.. Dar trebuie sa astept sa am timp, inca ju vreau sa vorbesc despre proiectele mele, sa vedem care imi sunt variantele momentan.. Amnun stil de a gandi in general pe 3 variante: 2 variante de castig iar al 3 lea pe risc minim :)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Plus... Imi e dor de fostul meu prieten.. dar aia e alta poveste.. Astept sa treaca :)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Nici nu depuneam vreun efort, stie unde ma gaseste daca vrea. :) era doar asa... Ziceam si eu. Nu am timp de partea asta a vietii acum. Te pup
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

8 luni de abstinenta!!!!! :D a da, iar ca sa contrazic vorbele tale, unicele de altfel ce le pot contrazice, sambata amicul ce a fost in vizita m-a felicitat pe faptul ca am renuntat la acool, el nu stie ce si cum si in ce stadii am ajuns, dar mama lui e alcoolica si stiu asta... Si mi-a pus tot felul de intrebari, alcoolul era pe masa ca nah, pt musafiri am, si la final a zis: felicitari! Mama e la fel...
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Felicitari Danutza ptr. cele 8 luni de abstinenta!
Nimic nu e intamplator.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc dragilor, asa e joy, asta era si unele din discutiile de la inceput, am intrat in abstinenta cu atata frica de faptul ca nu voi reusi pentru ca am vazut recidiva multora, imj amintesc si acum ca la un moment dat am sunat la alcoline intr-un punct critic, atat de mult m-a linistit interlicutorul. Eh :) asa incet se fac toate si trebuie sa imi iau asta ca punct de reper acel punct zero si sa imi dau seama ce pot face, datorita oboselii tind acum sa ma descurajez si sa ma demoralizez. Vreau sa iau atitudine clad in ceea ce priveste viatza, munca si copii. Va pup
Scrie răspuns