021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
ovidiu1234
Boboc
Boboc
Mesaje: 3
Membru din: 05 Mai 2019, 11:25

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de ovidiu1234 »

as mai spune un mesaj celor care viziteaza site-ul eventual.alcoolul pe langa faptul ca te distruge poate avea urmari catastrofale.iremediabile uneori.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

6 mai

„NU ASCUNDE NIMIC”

Testele reale ale situaţiei constau în dorinţa ta de a mărturisi şi încrederea totală în cel cu care împarţi prima auto-evaluare sinceră... Cu condiţia să nu ascunzi nimic, senzaţia ta de eliberare va spori de la o clipă la alta. Emoţiile stăpânite o viaţă întreagă vor ieşi din vizuina lor şi vor dispărea în mod miraculos, îndată ce vor ieşi la iveală. Odată cu diminuarea durerii, se va instala o seninătate reconfortantă.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Pe când am început să asist la întrunirile AA, o vizuină strâmtă, ce adăpostea sentimente ascunse, a început să se deschidă şi apoi auto-cunoaşterea a devenit o sursă de învăţăminte pentru mine. Această nouă înţelegere a propriei personalităţi m-a determinat să-mi schimb modul în care reacţionam la tot felul de situaţii ale vieţii. Mi-am dat seama că aveam dreptul la alegere în viaţa mea, iar dictatura interioară a deprinderilor a început treptat să scadă în intensitate. Cred că dacă Îl caut pe Dumnezeu, pot să găsesc un mod de viaţă mai bun şi Îl rog zilnic să mă ajute să duc o viaţă abstinentă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

7 mai

CONSIDERAŢIE PENTRU CEILALŢI

Astfel de părţi ale poveştii noastre le povestim cuiva care va înţelege, dar care nu va fi totuşi afectat. Regula este să fim duri cu noi înşine, dar mereu plini de consideraţie faţă de ceilalţi.
ALCOOLICII ANONIMI

Din acest pasaj desprind următoarea lecţie: respectul pentru ceilalţi. Trebuie să fac tot posibilul ca să mă eliberez dacă vreau să găsesc pacea aceea sufletească pe care am căutat-o atâta timp. Cu toate acestea, nimic nu trebuie făcut pe seama altora. Egoismul nu-şi are loc în modul de viaţă promovat de AA.Când mă voi apuca de Pasul Cinci, ar fi mai indicat să-mi aleg o persoană cu care am scopuri comune, deoarece dacă acea persoană nu mă înţelege, progresul meu spiritual ar putea întârzia să apară, iar eu aş putea fi în pericol de a recădea. Aşa că fac apel la îndrumarea divină înainte să-mi aleg bărbatul ori femeia în care să am încredere.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

10 mai

ÎN SFÂRŞIT LIBER

Un alt câştig însemnat, pe care îl putem obţine în urma mărturisirii defectelor noastre unei alte persoane, este atitudinea umilă – un termen care deseori nu este înţeles cum trebuie... semnifică recunoaşterea făţişă a ceea ce suntem şi cine suntem, urmată de o încercare sinceră de a deveni ceea ce am putea fi.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În adâncul sufletului meu ştiam că dacă urma să fiu vreodată fericit, vesel şi liber, trebuia să-mi împărtăşesc trecutul cu o altă persoană. Bucuria şi eliberarea pe care le-am trăit, după ce am făcut acest lucru, nu pot fi redate în cuvinte. Aproape imediat ce am parcurs Pasul Cinci m-am simţit eliberat de sclavia propriilor capricii şi a alcoolului. Această libertate continuă şi după 36 de ani, în fiecare zi. Am descoperit că Dumnezeu poate face pentru mine ceea ce eu nu am putut face pentru mine însumi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 mai

MĂ SIMT IARĂŞI OMUL POTRIVIT LA LOCUL POTRIVIT

Nu ne-am simţit în largul nostru decât după ce am vorbit sincer despre conflictele noastre şi i-am ascultat pe alţii făcând acelaşi lucru.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

După patru ani de zile în AA, am fost în stare să descopăr eliberarea de povara emoţiilor ascunse care mi-au provocat atât de multă suferinţă. Cu ajutorul AA-ului şi al consilierilor psihologici, am mai scăpat de durere şi am simţit pacea şi faptul că sunt, fără îndoială, omul potrivit la locul potrivit. De asemenea, am simţit bucuria şi dragostea lui Dumnezeu, cum nu mi s-a mai întâmplat niciodată. Sunt uluit de forţa Pasului Cinci.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 mai

TRECUTUL A LUAT SFÂRŞIT

Experienţa dobândită în AA ne-a învăţat că nu putem trăi singuri cu problemele noastre apăsătoare şi cu defectele de caracter ce le provoacă sau le agravează. Dacă... Pasul Patru... a scos cu uşurinţă la iveală experienţele acelea pe care am fi preferat să nu ni le amintim... apoi nevoia de a nu mai trăi în singurătate, bântuiţi de stafiile acelea chinuitoare ale trecutului, devine mai urgentă ca niciodată. Trebuie să găsim pe cineva cu care să vorbim despre ele.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Tot ce a fost făcut a luat sfârşit. Nu mai poate fi schimbat. Dar se poate schimba atitudinea mea vizavi de aceasta, cu ajutorul discuţiilor cu cei care au mai trecut prin aşa ceva şi a naşilor. Pot să-mi doresc ca trecutul să nu se fi întâmplat niciodată, dar dacă voi reacţiona altfel faţă de ceea ce am făcut, atitudinea mea se va schimba. Nu va trebui să-mi doresc să scap de sechelele trecutului. Pot să-mi schimb sentimentele şi atitudinile, dar asta numai prin faptele mele, şi cu ajutorul confraţilor mei alcoolici.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 mai

CALEA MAI UŞOARĂ ŞI MAI PLĂCUTĂ

Dacă sărim peste etapa aceasta de impor­tanţă vitală, s-ar putea să nu ne mai recuperăm din alcoolism.
ALCOOLICII ANONIMI

Bineînţeles că nu am fost prea încântat mă confrunt cu persoana care eram eu înainte, mai ales când suferinţele perioadei alcoolismului mă bân­tuiau precum un nor negru. Dar în scurt timp am auzit la întruniri despre colegul care pur şi simplu nu vroia să parcurgă Pasul Cinci, dar continua să vină la întruniri, tremurând de oroarea de a-şi retrăi trecutul. Calea cea mai uşoară şi mai plăcută este să parcurgem aceşti Paşi către eliberarea din ghea­rele bolii fatale şi să avem încredere în comunitate şi în Puterea noastră Superioară.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 mai

... ŞI IAR IERTĂM

În toate împrejurările dificile prin care am trecut de atâtea ori, a trebuit să-i iert pe alţii – dar şi pe mine însumi.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Iertarea proprie şi iertarea altora nu sunt decât două curente ale aceluiaşi râu, ambele fiind zădăr­nicite sau anulate complet de barajul resentimen­telor. Odată ridicat barajul, ambele curente îşi pot urma cursul firesc. Paşii AA îmi permit să înţeleg cum s-a clădit resentimentul, care în cele din urmă mi-a blocat acest curs din viaţa mea. Paşii îmi oferă o metodă prin care resentimentele mele ar putea fi ridicate, cu ajutorul îndurării lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu. Ca rezultat al acestei soluţii pot să găsesc îndurarea necesară care îmi permite să mă iert şi să-i iert şi eu pe alţii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

18 mai

LIBERTATEA DE A FI EU ÎNSUMI

Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate, înainte chiar de a ajunge la jumătatea drumului. Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
ALCOOLICII ANONIMI

Prima mea libertate adevărată este libertatea de a nu bea astăzi. Dacă îmi doresc cu adevărat, voi parcurge cei Doisprezece Paşi, iar fericirea acestei libertăţi va veni prin intermediul Paşilor – uneori repede, alteori mai lent. Vor urma şi alte libertăţi, iar inventarierea lor este o nouă fericire. Astăzi am avut parte de o nouă libertate, libertatea de a fi eu însumi. Sunt liber să fiu cel mai bun „eu” din câţi am fost până acum.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4408
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 mai

SĂ OFERI FĂRĂ SĂ AŞTEPŢI CEVA ÎN SCHIMB

Iar el ştie prea bine că viaţa lui a devenit mai bogată, ca o recompensă suplimentară a faptului că a dăruit cuiva, fără să aştepte ceva în schimb.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Când tocmai intrasem în program, mi-a fost greu să înţeleg ideea de a oferi fără să aştept ceva în schimb. Deveneam suspicios atunci când ceilalţi voiau să mă ajute. Mă gândeam: „Oare ce vor în schimb?” Dar în scurt timp am aflat ce înseamnă bucuria de a ajuta un alt alcoolic şi am înţeles de ce mi-au sărit în ajutor de la bun început. Atitudinea mea s-a schimbat, iar eu am fost dispus să-i ajut pe alţii. Uneori deveneam nerăbdător, ca atunci când voiam ca şi ei să guste din bucuria abstinenţei, să-şi dea seama că viaţa poate fi minunată. Când viaţa mi-e plină de iubirea lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg, şi eu ofer la rândul meu acea dragoste colegului meu alcoolic şi simt o bogăţie nemaipo­menită, pe care mi-e greu s-o explic.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns