021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde lupica » 07 Mai 2019, 19:03

7 mai

CONSIDERAŢIE PENTRU CEILALŢI

Astfel de părţi ale poveştii noastre le povestim cuiva care va înţelege, dar care nu va fi totuşi afectat. Regula este să fim duri cu noi înşine, dar mereu plini de consideraţie faţă de ceilalţi.
ALCOOLICII ANONIMI

Din acest pasaj desprind următoarea lecţie: respectul pentru ceilalţi. Trebuie să fac tot posibilul ca să mă eliberez dacă vreau să găsesc pacea aceea sufletească pe care am căutat-o atâta timp. Cu toate acestea, nimic nu trebuie făcut pe seama altora. Egoismul nu-şi are loc în modul de viaţă promovat de AA.Când mă voi apuca de Pasul Cinci, ar fi mai indicat să-mi aleg o persoană cu care am scopuri comune, deoarece dacă acea persoană nu mă înţelege, progresul meu spiritual ar putea întârzia să apară, iar eu aş putea fi în pericol de a recădea. Aşa că fac apel la îndrumarea divină înainte să-mi aleg bărbatul ori femeia în care să am încredere.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Mai 2019, 01:16

Buna, prietene Lupisor!😌
Daa, cit adevar in cele transmise si eu niciodata nu am vb despre problema mea cu cei dragi si instinctiv am stiut ca s-ar fi consumat enorm iar faptul ca atunci cind am vb cu Tudor despre problemele mele, nu ca lui nu i-ar fi pasat dar nu esti atit de implicat ca unul din familie, nu stiu sa explic prea bine dar intelegeti voi ideea...😉🤔

Despre respect, daa, eu totdeauna am avut respect pt toti prietenii care scriu pe Forum si mi-am si exprimat convingera cit de valorosi sunt alcolicii abstinenti, ce calitati morale au etc...In ceea ce ma priveste ce am simtit eu nu de multe ori🤓, este ca nu am fost respectata de f putine persoane care inca mai au probleme cu ei...🤔

Ps Si o poezie care poate da de gindit oricui, alcolic sau nealcolic...🤔😌👍
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Mai 2019, 13:42

Lipisoor, buna dimi, cind scrii?😜😂😂🤗👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 10 Mai 2019, 15:30

10 mai

ÎN SFÂRŞIT LIBER

Un alt câştig însemnat, pe care îl putem obţine în urma mărturisirii defectelor noastre unei alte persoane, este atitudinea umilă – un termen care deseori nu este înţeles cum trebuie... semnifică recunoaşterea făţişă a ceea ce suntem şi cine suntem, urmată de o încercare sinceră de a deveni ceea ce am putea fi.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În adâncul sufletului meu ştiam că dacă urma să fiu vreodată fericit, vesel şi liber, trebuia să-mi împărtăşesc trecutul cu o altă persoană. Bucuria şi eliberarea pe care le-am trăit, după ce am făcut acest lucru, nu pot fi redate în cuvinte. Aproape imediat ce am parcurs Pasul Cinci m-am simţit eliberat de sclavia propriilor capricii şi a alcoolului. Această libertate continuă şi după 36 de ani, în fiecare zi. Am descoperit că Dumnezeu poate face pentru mine ceea ce eu nu am putut face pentru mine însumi.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 11 Mai 2019, 07:12

11 mai

MĂ SIMT IARĂŞI OMUL POTRIVIT LA LOCUL POTRIVIT

Nu ne-am simţit în largul nostru decât după ce am vorbit sincer despre conflictele noastre şi i-am ascultat pe alţii făcând acelaşi lucru.

După patru ani de zile în AA, am fost în stare să descopăr eliberarea de povara emoţiilor ascunse care mi-au provocat atât de multă suferinţă. Cu ajutorul AA-ului şi al consilierilor psihologici, am mai scăpat de durere şi am simţit pacea şi faptul că sunt, fără îndoială, omul potrivit la locul potrivit. De asemenea, am simţit bucuria şi dragostea lui Dumnezeu, cum nu mi s-a mai întâmplat niciodată. Sunt uluit de forţa Pasului Cinci.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 12 Mai 2019, 07:13

12 mai

TRECUTUL A LUAT SFÂRŞIT

Experienţa dobândită în AA ne-a învăţat că nu putem trăi singuri cu problemele noastre apăsătoare şi cu defectele de caracter ce le provoacă sau le agravează. Dacă... Pasul Patru... a scos cu uşurinţă la iveală experienţele acelea pe care am fi preferat să nu ni le amintim... apoi nevoia de a nu mai trăi în singurătate, bântuiţi de stafiile acelea chinuitoare ale trecutului, devine mai urgentă ca niciodată. Trebuie să găsim pe cineva cu care să vorbim despre ele.

Tot ce a fost făcut a luat sfârşit. Nu mai poate fi schimbat. Dar se poate schimba atitudinea mea vizavi de aceasta, cu ajutorul discuţiilor cu cei care au mai trecut prin aşa ceva şi a naşilor. Pot să-mi doresc ca trecutul să nu se fi întâmplat niciodată, dar dacă voi reacţiona altfel faţă de ceea ce am făcut, atitudinea mea se va schimba. Nu va trebui să-mi doresc să scap de sechelele trecutului. Pot să-mi schimb sentimentele şi atitudinile, dar asta numai prin faptele mele, şi cu ajutorul confraţilor mei alcoolici.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 13 Mai 2019, 06:55

13 mai

CALEA MAI UŞOARĂ ŞI MAI PLĂCUTĂ

Dacă sărim peste etapa aceasta de impor­tanţă vitală, s-ar putea să nu ne mai recuperăm din alcoolism.
ALCOOLICII ANONIMI

Bineînţeles că nu am fost prea încântat mă confrunt cu persoana care eram eu înainte, mai ales când suferinţele perioadei alcoolismului mă bân­tuiau precum un nor negru. Dar în scurt timp am auzit la întruniri despre colegul care pur şi simplu nu vroia să parcurgă Pasul Cinci, dar continua să vină la întruniri, tremurând de oroarea de a-şi retrăi trecutul. Calea cea mai uşoară şi mai plăcută este să parcurgem aceşti Paşi către eliberarea din ghea­rele bolii fatale şi să avem încredere în comunitate şi în Puterea noastră Superioară.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 13 Mai 2019, 21:42

Foarte frumos mesajul transmis Lupisor si asa cum spuneam acest Forum este pt mine comunitatea mea AA, si dupa cum vezi vin la intruniri zilnic si impart cu voi tririle mele...😉😂😂😂👍

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 17 Mai 2019, 07:04

17 mai

... ŞI IAR IERTĂM

În toate împrejurările dificile prin care am trecut de atâtea ori, a trebuit să-i iert pe alţii – dar şi pe mine însumi.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Iertarea proprie şi iertarea altora nu sunt decât două curente ale aceluiaşi râu, ambele fiind zădăr­nicite sau anulate complet de barajul resentimen­telor. Odată ridicat barajul, ambele curente îşi pot urma cursul firesc. Paşii AA îmi permit să înţeleg cum s-a clădit resentimentul, care în cele din urmă mi-a blocat acest curs din viaţa mea. Paşii îmi oferă o metodă prin care resentimentele mele ar putea fi ridicate, cu ajutorul îndurării lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu. Ca rezultat al acestei soluţii pot să găsesc îndurarea necesară care îmi permite să mă iert şi să-i iert şi eu pe alţii.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 17 Mai 2019, 13:27

Vaaai, Lupisor, ce fantastic mesaj...🤔😘🤗
Exceptional si asa cum repet mereu si mereu va spun ca eu aici cu voi am invatat sa traiesc si sa gindesc altfel de cum o faceam in trecut...🤔🙏
Apropos de iertari si cursul firesc in viata, pt mine, sincera sa fiu eu i-am iertat pe tot ceilalti si nu sunt plina de resentimente fata de nimeni dar sincera sa fiu cu mine nu cred ca vreodata voi spune, woow, cit de minunata sunt" si de multe ori bravez, eu fiind o fiinta f modesta care vrea sa para puternica...🤔(oare sunt puternica si nu-mi dau seama?😂😂😂😂😉)
Dar in general sunt multumita cu mine pt ca am invatat cu voi SA CURG IN VIATa CA APA, indiferent cu ce intilnesc in cale!🙏
Imagine

Înapoi la “PREZENTATI-VA”