021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Buna, El Sugativo :)

Uite, io nu beau decat din an in Pasti...si as putea si fara. Iti spun ca e grozav sa fiu lucida, sa nu am ameteli, dureri de cap, sa nu miros...de ce sa ma anesteziez?
Poate povestesti mai multe, da...
Nu ti place sa te plimbi? Asta ca sa nu stai numa cu ochii in tavan zic si s a te gandesti la prea multe :)), un program de plimbat de ex? Nu costa nimic.
Sa nu ai chef sa cumperi :) e de bine, poate te ai saturat? :))
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
E normal sa nu ai chef de nimic, fiindca ai obisnuit creierul cu alcool si nu mai functioneaza la parametri optimi. O sa treaca senzatia.
Nimic nu e intamplator.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Din ce isi permiteau acesti batrani saraci si parasiti sa bea? Isi faceau bautura? Asta necesita munca fizica. Nu mancau si dadeau toata pensia pe bautura? Se adunau in grupulete si beau sa le mai treaca timpul? Este incredibil :(
Bautura asta e un flagel si sinucidere constienta si benevol si sunt revoltata numai la gandul asta. Si cred ca sunt unele sate intregi care de secole asta fac, beau, din copilarie invata, din ce am mai citit. Io m am ingrozit cand am vazut ca Romania e pe locul 3 sau 5 in statistici la consumul de alcool, adica o societate bolnava.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Airam »

Si in alte tari se bea puternic, nu doar in Romania. Cei care sunt dependenti fac orice sa-si obtina doza.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Ah, cu gandul la mostenire :)) la asta nu m am gandit...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Probabil in zonele mai sarace asa e.
Io am observat, unde e saracie e alcool, sunt sali de jocuri de noroc....si violenta.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

:)

El Sugativo?
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Da,Raza.Sunt aici,desi nu zic nimic.Multumesc de interpelare.
Pe scurt:pe 21 si 22 mai n-am baut.Dupa aia,pe 23 si 24 am baut,pe urma pe 25 n-am baut,dupa aia(aseara) am reintrat in "normal".Ceeea ce probabil voi face si diseara.Nu ajut pe nimeni cu nimic daca nu beau dar sunt mai rau ca atunci cand beau.Problema cu mine e ca ani de zile am urmat riguros acelasi "program",iar acum,ca sa-l schimb,ar trebui sa plec ,cred ,de acasa,dar degeaba plec o perioada daca tot aici ma intorc,cu aceleasi probleme si acceasi viziune asupra vietii.
Nu vreau sa vorbesc prea mult despre mine.Cuvintele sunt una,iar ceea ce simt eu,felul cum percep eu realitatea,e cu totul altceva.Si,pana la urma,nimeni nu are cu ce sa m-ajute.Fiecare suntem singuri pe lumea asta,desi incercam sa ne hranim cu iluzia ca nu-i asa.
Banuiesc ca multi dintre voi va intrebati de ce mai parazitez forumul asta.Si eu ma intreb uneori.Probabil ca mi-am facut iluzii desarte.In cazul meu,banuiesc ca doar vreo minune divina(???)mai poate avea efect.Dar eu nu cred in asa ceva.Fiecare se drogheaza cu ce poate:unii cu alcool,altii cu religie.
Multumiri tuturor celor care mi-ati spus cate ceva.Chiar daca eu am ramas la fel,intentia conteaza si se premiaza.
Postez mai jos un banc care mi-a placut mie mult.
<<Niste reporteri de la TV merg intr-un sat pentru a face un reportaj, cum isi petrece ziua baciu' Ion.
Il roaga sa povesteasca ce face in cursul zilei.
- Da pai, dimineata ma scol si trag un pahar de palinca...
- Stai, bade Ioane. Nu va fi bine sa afle toata tara ca deja la prima ora bei. Spune ca citesti ziarul...
- Na, atunce... dimineata ma scol, citesc ziarul. Dupa aia dau la porc sa mince, dupa care mai citesc inca un ziar. Pana la prinz lucrez in atelier, in care timp citesc vreo doi-trei carti. La masa mai citesc vreo doua reviste, iar seara adun iosagul de pe camp, dupa care urmeaza presa de seara. Dupa cina ma duc la biblioteca satului cu prietenii, iar la 10 cand inchide biblioteca merem cu toata trupa la Costel, ca el are tipografie!>>
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de El Sugativo »

Da,Vizitator123$5,inteleg oarecum,un alcoolic recuperat priveste la unul care inca mai bea si isi da seama de unde a plecat si unde a ajuns,cum era inainte si unde poate sa recada daca se apuca iar de baut,si asta il ajuta.Ma bucur daca,macar in acest mod,pot sa fiu de folos cuiva.
Imi cer scuze daca am spus ceva nepotrivit legat de religie,n-as vrea ca cineva sa se simta jignit,si vrei sa stii ceva?Eu,care ma droghez cu alcool ii invidiez pe cei care au suportul religiei,oricum cred ca-i costa mai putin decat pe mine si sunt mai sanatosi si fizic si psihic,iar adevarul ultim pana la urma,cine poate sa-l stie?Dumnezeu este unul singur,dar oamenii sunt diferiti,si religiile lor sunt diferite,iar pana la final,cine poate sti care religie este cea mai apropiata de adevar?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: sunt alcoolic si nici macar nu stiu daca vreau sa renunt la alcool

Mesaj de Raza de soare »

Buna:)

Stiu bancul cu tipografia :)
Candva mi se parea extrem de amuzant, pe vremea cand lucram intr o tipografie, acuma mai putin, de cand m am lovit si eu cu problema legata de alcool cu ex iubitul meu....mai mult, e ca un sport national cu care chiar nu ne putem lauda:) ca daca ar duce la ceva bun, dar nu duce.
Ai dreptate, nimeni nu te poate ajuta fara dorinta ta. Chiar daca te ai mai deschide fata de noi, nu cred sa ia careva la puricat viata ta sau sa vina cu reprosuri, pana la urma scrii sub un pseudonim....
Stiu ca sunt multi abstinenti aici, eu pot sa ti spun in ce ma priveste ca nu se uita lumea ciudat ca nu beau, si daca s ar uita, ar ramane cu uitatul :))), eu nu simt nevoia sa dau explicatii, sa ma justific.....
Eu ma intreb uneori aceia care abuzeaza, nu se satura la un mom dat, nu obosesc de la atata chin?!?
Scrie răspuns