021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Sunt Iliuta si sunt...free!

Aici puteti povesti experientele personale.

Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Sunt Iliuta si sunt...free!

Mesajde Raza de soare » 04 Iun 2019, 21:01

🤗😘

Sunt autorul acestui subiect
Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 05 Iun 2019, 01:25

I-auzi mai Danisor..., zic unii ca noi suntem de vina ca nu raspunzi tu la urari...!😂😂😂😂😜Mie imi este rusine si-mi cer scuze la toata lumea pt. ca scriu pe Forum...!🤓😌Lupisor, rusine sa-ti fie si tie...!😂😂😂😜 Ia sa ne rezumam si noi, la "buna ziua" si "weekend placut" de-acum inainte...!🤔🤓😴
Doamne , cit de recunoscatoare sunt ca pot ride, iubi ,ierta si... "cotcodaci", de ce nu...😂😂😂😜, pt ca ce m-as fi facut sa fiu acra , suparata , circotasa etc,neputindu-ma bucura de viata...?🤔😓
Ca o concluzie serioasa recunosc cu mina pe inima ca viata mea nu este asa cum am visat..., este muuult mai frumoasa !🙏😌

PS Ia uitati-ma si pe mine in trecut...!🤔😠Am inchis umbrela de cind sunt pe Forum cu voi...😌👍
Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Iun 2019, 14:07

Buna dimineata oameni frumosi!😌👍
Si pt ca acest Forum este ceva Divin pt care personal ii sunt recunoscatoare pt ca mi-a salvat viata, as dori sa facem ca in fiecare zi si lectii ...🤔 Mai sunt persoane rare(slava Domnului ca sunt rare😂🤔) care blameaza Forumul si pe cei care scriu, in loc sa se concentreze pe abstinenta lor...🤕Nu este problema mea ce fac si ce spun dar vb pt ceilalti care cauta un sprijin in acest Forum si daca ei sunt neputinciosi(unul cu alcol si celalta cu...stie ea mai bine...😞) nu inseamna ca restul nu pot reusi...Sunt un exemplu ca daca iti doresti cu adevarat ceva in viata faci si daca nu ,gasesti scuze , cum fac ei...🤔Si cam ce audienta sa ai pe Forum cind tu scrii din an in Paste, 2 cuvinte...?🙄Se vede ca, vorba lui Lupisor prin mesajul transmis astazi, ca nu sunt inca pregatiti sa devina abstinenti ..., ceea ce eu le doresc din suflet!Succces Catalin si Maria!👍

Inca n-ati invatat ca aici nu se fac clasamente si ultimul om are dreptul in a deveni abstinent chiar daca nu este atit de "valoros" precum va credeti voi...?🤔🙄Si eu ma credeam o legenda ...in capul meu, in trecut...😂😂😂🙄Cind veti deveni cu adevarat oameni veti reusi si voi(abstinentii adevarati sunt plini de cele mai inaltatoare si nobile calitati sufletesti, cititi pe Forum in loc sa birfiti, pt ca aveti ce, sunt scrieri din experienta noastra totul scris cu sinceritate si iubire...🤔😉), stiu asta sigur si va rasari curcubeul si pe strada voastra...sau poate nu, pt ca depinde numai de voi, de nimeni altcineva...🤔!Eu ca voi am fost, voi ca mine nu inca...🙏🤔😉😌

Va doresc tuturor o zi frumoasa cu soare si pace sufleteasca asa cum este si a mea!🙏
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 05 Iun 2019, 20:34

Styxsisor prieten drag dar ce este aia facebucareala pe Forum, pt ca eu nu va inteleg!🤔Eu cred ca sunt mai valoroasa si decit tine pe Forum si sunt sigura ca accepti deoarece tu esti onest, sincer, iubitor si umil, cum ar treibui sa fim toti...😂😂🤔😉Sunt ca un soldat la datorie, f disciplinat si dedicat,nu crezi?😂😂😂🤔 Vezi sa nu ma jignesti pt ca ma supar...!😂😂😂😂🙄😂
Citind printre ultimile postari..., instinctiv am vrut sa sterg postarea mea precedenta si sa-mi cer scuze dar analizind ceea ce scriu unii nu o pot face si mi se pare o jignire la inteligenta mea...🤔 Uite, citez:
"Cu atata cotcodaceala a la facebook care nu are nimic de a face cu intentia initiala a acestui forum, nu e de mirare ca nu mai intra nimeni pe aici. Ce e cel mai dureror e ca veterani (ca dani de ex) au realizat ca nu mai au de ce cauta pe aici macar sa mai respunda la urari. Ii inteleg ca pentru ei ar fi jenant."Felicitari" administratorilor si succes tuturor."
Asta este referire la incepatori?(Dani si veteranii nu sunt incepatori...🙄)Nu, este referire la toata lumea si sa nu pozam in victime dupa pt ca problema nu este la noi si nici la Forum si frumos ar fi sa ne asumam raspunderea pt ceea ce facem si spunem...🤔Cine vrea sa devina abstinent, devine, asa cum am devenit si eu...🤔🙏
Liniste si pace tuturor va doresc si eu!😉👍
Imagine

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Iun 2019, 18:31

Buna seara si scuze tuturor pt raspunsul meu catre Catalin si Maria!

Voua chiar nu va este jena sa ma atingeti de fiecare data cu postarile voastre de nimic, in loc sa va concentrati pe ceea ce aveti de facut?Niciodata nu am jignit pe nimeni decit in cazul in care am fost provocata...In locul vostru as rosi dar avem noi in sigele nostru sa fim mistocari, sa jignim si sa ne credem superiori cind de fapt sunteti ceea ce semanati...🤔
Blamati Forumul si pe noi cei care scriem si daca nu va place nu cititi si vedeti-va de ale voastre pt ca ceea ce faceti este rusinos si clatinati speranta si increderea unora care chiar au nevoie de ajutor si suport, nu ca voi care va tot chinuiti amgindu-va ca sunteti ok...🤔
Eu scriu aici de 7 ani de zile zi de zi si unde ati fost sau unde sunteti voi cind cineva intra si cere ajutorul, pt ca nu prea va vad decit plingindu-va...Scrieti voi mai bine pt ca de ajutat nu ajutati pe nimeni, nici macar pe voi...🤔
Cind spun despre mine ceva frumos, doar rid si cine este inteligent intelege...si cel mai bine ma cunoaste Dumnezeu care niciodata nu poate fi pacalit asa cum incercati voi sa-l pacaliti ca sunteti oaameni buni...😞

Scuze tuturor celorlalti dar nu am progresat atit de mult spiritual incit sa fiu nepasatoare la ceea ce face acest "great team" care in afara ca se gratuleaza reciproc cu 2 cuvinte cind si cind, nu-s in stare de nimic pentru restul celor de aici...🤔

Ps Maria stii ca oamenii frumosi pe dinafara sunt frumosi si pe dinauntru?(spun cercetatotrii , nu eu)Asa ca sa stii de ce nu poti fi frumoasa pe dinafara...🤔😞(Pt asta trebuie sa ma spovedesc negresit si o voi face dar asa poate te dezmerticesti si-ti vezi de adictia ta...stii tu care...si personal imi arata ca medicamentele au efecte secundare si-ti afecteaza gindirea, dupa cum se vede...)🤔

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 06 Iun 2019, 20:15

🤗💖

Joy, tu esti o invingatoare cu o viata frumoasa, pe masura, motivanta, eu te apreciez enorm si sunt alaturi de tine 😘
Si eu protestez daca cineva se ia de mine nejustificat, in fata mea, daca e pe la colturi sa fie sanatosi, daca alta treaba nu au :)))
Candva, o colaboratoare m a sunat la tel si urla, ca din cauza mea s a intamplat nu stiu ce .... am ascultat o fix 2 secunde si i am spus ca daca mai urla, eu ii inchid tel. Si am inchis.
Mi a scris un cearsaf de email, am citit primele 2 propozitii si i am dat un replay ca suntem aici sa rezolvam probl de servici, nu personale.
Ce am vrut sa spun cu asta? Ca niste limite sunt sanatoase in orice relatie, dupa parerea mea, chiar de prietenie, de forum, de orice. In ziua de azi colaboram f bine, acum stim ce ne permitem unii cu altii...
😘🤗😍🍬

Pupiiiici

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 06 Iun 2019, 21:31

Multumesc pt suport, Frumusete!😌👍
Eu n-am sa inteleg niciodata in viata mea cum pot fi unii oameni asa:tu sa vrei sa-i ajuti si ei sa raspunda intr-un fel jignitor,sa te ia la misto si nu mai vb despre apreciere(de care n-am nevoie ci doar sa fiu lasata in pace)...🤔
Uite ce-i scriam pe la inceputurile lui pe Forum ca astazi sa ma vad pusa la zid, eu continuind sa fac ceea ce fac de mult si la mine rezultatele se vad...Pot sa constat ca sunt tristi amindoi pt ca atunci cind esti senin si implinit este ca in dragoste, esti pozitiv, bun, blind, iubitor etc...🤔Pt asta imi pare rau, nu ma bucur de nefericirea lor, numai ca nu-i pot intelege!🤔

"Buna Catalin si ceea ce-ti scriu acum ti-am scris si ieri dar am sters din greseala! :surprins:Deci sa stii ca toti suntem la fel in aceasta problema cu alcoolul, nu conteaza cine esti, nu conteaza unde esti(in tara sau strainatate), nu conteaza sexul, cariera, ocupatie, inteligenta sau mai sarman cu duhul daca esti, nu conteaza religia, apartenenta politica, etc, nimic nu conteaza deoarece alcoolul distruge la fel netinind cont de nimic. :plans: Trist este ca a pierde material nu-i cel mai grav , pe linga familie si tot ce avem dar in final, mai devreme sau mai tirziu ne pierdem VIATA. :plans:Eu multumesc zilnic lui Dumnezeu care m-a ajutat sa gasesc acest forum care mi-a salvat viata prin prietenii adevarati si de suflet intilniti aici, care in egala masura, fiecare asa cum a putut m-a ajutat sa-mi salvez VIATA. :cuminte:Grija mea cea mai mare este ca nu cumva vrodata sa-mi spun ca sunt ok si sa cred ca m-am curat deoarece eu am inteles ca daca as incerca sa beau o bere, ar insemna inceputul sfirsitului pentru mine.Nu, nu a devenit o povara deoarece abstinenta este asa cum respir, pt mine, acum dar am grija sa nu uit de unde-am plecat.Viata m-a incercat cu probleme si necazuri peste masura dar si cu bucurii si fericire si invatind cum sa gestionez situatiile de orice fel de pe acest forum, sunt bine acum.Ce-o fi mine?Nu stiu si nici nu vreau sa ma gindesc deoarece am invatat tot aici ca "trecutul nu poate fi schimbat iar viitorul nu-l poate sti nimeni, asadar traiesc doar in prezent si stiu ca ASTAZI n-o sa beau"!Atit!PS Sa nu cumva sa crezi ca am scris toate astea pt ca sunt un om bun, nu, am scris pt mine in primul rind ca sa nu uit ceea ce am invatat, este un egoism constructiv care te va ajuta si pe tine, deci nu-mi ramine decit sa-ti multumesc pt abstinenta mea! Totodata , la rindul meu vreau sa dau altora mai departe ceea ce eu am primit gratis. Cind proaspat venit pe forum, mentorul meu care este Old TUDOr imi multumea pt abstinenta lui, nu intelegeam de ce, eu fiind cu citeva zile de abstinenta fata de el care avea ani iar ulterior am inteles de ce... Deci toate cele bune, Catalinul si tine aproape si tu! :jos-palaria:Nume anterior: ilyuta"

Asta fac eu de 7 ani de zile Frumusete,pt fiecare si scriu din suflet cu suflet ,nu 2 cuvinte , in fine, asta sunt eu si astia sunt cei 2...Poate ca de aceea am si ceea ce am, liniste si pace sufleteasca...🤔🙏

Pupici multi cu drag si de la mine si ne vedem, stii tu unde...😜😂😂😂😘😘😘👍

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 06 Iun 2019, 22:55

Eu stiu ca tu esti bineintentionata :)
Nici eu nu inteleg genul asta de atitudine ca raspuns, nici nu mi bat atata capul prea mult :) si nu ma intind prea mult la vorbe cand vad astfel de reactii....de ce sa mi stric io buna dispozitie cu oameni incrancenati?
Cu jignirile nu sunt de acord din start la nimeni, daca exista o doza minima de respect fata de sine insusi si implicit fata de cel de langa.
Cand esti senin si impacat da, emani dragoste, bunatate 🤗 cand nu, nu.
Ne vedem acolo, da :))) 😘💗😊

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 07 Iun 2019, 23:15

Buna seara tuturor, oriunde v-ati afla!😌
Si pentru ca fiecare postare a mea are si un mesaj , nu cum gresit inteleg unii ca este o lalaiala fara sens, vreau sa impart cu voi simtamintele mele de astazi...🤔😉

Afara ploua f tare si desi este urit am o stare de bucurie in suflet(nu degeaba mi-am ales acest nume, Joy😜) si ma gindesc cam ce faceam eu in trecut cind ploua...😞😞😞 Mesajul este ca un alcolic gaseste un motiv pt ca sa bea din orice:pt. ca ploua, pt ca este prea mult soare si trebuie sa se racoreasca, pt ca este frig si trebuie sa se incalzeasca,pt ca este iubit si celebreaza, pt ca este neiubit si sufera, pt ca oamenii sunt rai,pt ca n-are bani, pt ca are bani si celebreaza asta, pt ca unul sau altul are vina de ceea ce i se intimpla cind de fapt vina este la el,pt ca este suparat, pt ca este fericit, pt ca fatat pisica vecinului sau i-a murit ciinele etc, cam asta faceam si eu si cind vb lucruri frumoase despre mine sub nici-o forma nu este pentru ca sa ma laud(toti suntem la fel) ci pt faptul ca daca si eu am putut fiecare poate sa devina abstinent...🤔👍

Un alt lucru minunat a fost astazi la sport cind inainte vreme ma gindeam ca dupa o petrecere eram super-obosita de "curatenia" de dupa petrecere..., iar a doua zi era jale...🤔😞🤕😓
Astazi am fost plina de energie si uitindu-ma si la ceilalti care alergau si m-am gindit cit sunt de norocoasa pt toata viata mea si cum sa nu fiu recunoscatoare si sa nu incer sa dau mai departe altora care au nevoie,ceea ce si eu la rindul meu am primit gratis? 🤔Era cumplit in trecut cind desi imi doream cu ardoare sa nu mai beau si stiiam ca ma autodistrug, nu reuseam sa ma opresc si desi dimineata imi spuneam ca nu voi mai bea niciodata, mai tirziu doar ce-mi imi venea un gind ca nu ma pot abstine si si totul era pierdut...😞
Fac ceea ce fac in primul rind pt mine deoarece ar fi dezastru ca vreodata sa ma gindesc ca eu nu mai am probleme desi asa pare dar am vazut cazuri de alcolici abstinenti care au recazut si dupa f multi ani de abstinenta si poate si mai rau...gindind ca pot bea putin, controlat...😓😓😓

Noapte buna tuturor si melodia ce urmeaza nu-i de regret pt vre-o dragoste pierduta😂😌, in cazul meu ci pt zilele si noptile irosite inutil din cauza alcolului...🤔😞 😌👍

https://www.youtube.com/watch?v=4EKoPAGj8mw

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Iun 2019, 14:04

Buna dimineata !😌
Agreeind in totalitate cu mesajul lui Lupisor de astazi, aplic si eu zi de zi nu sa devin perfecta ci sa ma perfectionez si acceptatindu-mi defectele am primit ajutorul lui DD si pot trai ceea ce traiesc ASTAZI.😌👍
Si asa cum spuneam , pt mine cea mai mare greseala a vietii ar fi ca vreodata sa ma cred vindecata si sa cred ca pot bea controlat de-acum inainte...🤔
Si pt ca eu in afara de Forum urmaresc si emisiuni legate de boala noastra, pt unii nu este cu Happy End si cu tristete trag concluzia si-mi intaresc ceea ce am invatat aici: niciodata un alcolic abstinent nu va mai putea relua bautul crezind ca o poate face controlat deoarece boala se va declansa cu si mai mare puetre,declansindu-se de acolo de unde a fost lasata...🤔
O poveste extrem de trista , care este ca un dus rece ca gheata, este cea a fostului mare actor care a fost Seymor Hoffman iar ca si el lista este prea lunga...😢
Desi era abstinent de peste 20 de ani, desi era realizat din toate punctele de vedere si cistigator de Oscar, sotia lui a declarat ca stiut din in momentul cind s-a reapucat de vechile obiceiuri(adictia) ca el se va pierde...Din nefericire a avut dreptate, viata lui luind o turnura dramatica si culminibnd cu decesul in anul 2014.RIP
Nu vreau sa sperii pe nimeni meditez doar pentru mine la una dintre intelepciunile mele:mai important in viata este sa stii ceea ce nu vrei, decit ceea ce vrei...iar eu una nu vreau sa uit niciodata ca nu vreau sa ma cred vindecata...🤔
O zi frumoasa va doresc tuturor!🤔👍

Înapoi la “PREZENTATI-VA”