021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Vizitator123$5, scumpa mea prietena, asa de frumos scrii intotdeauna 😘🤗
Nu ma ambalez, dar nu pot tolera niste atacuri gratuite, mi am exprimat doar dorinta fata de Catalinul, sa nu mai intre aici, simplu.
Altfel va avea niste pareri retorice la mine pe topic :)) ca io il ignor de acum incolo, fara sa l pun in lista aia ...
Si eu te admir nespus fiindca esti o invingatoare 😘 Un exemplu de vointa! Tu si inca cativa invingatori de aici, stiti acum cum e de partea astalalta, unde sunt eu...de aceea vorbim aceeasi limba, pupici
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Clujul e minunat, e TIFF, in we viitor sportsfestival, strazile sunt pline de straini :)), de cand nu se mai fumeaza inauntru unde nu sunt terase pur si simplu au scos mesele si scaunele pe trotuare, oamenii stau pe trotuare :))
Seara se inchid niste strazi, masinile nu mai pot circula ...este asa, o atmosfera de sarbatoare sau vacanta...
Am fost la un cine-concert azi apoi la "terasa" de pe trotuar. Ce sa beau?!? Mi am luat un frappe, fetele bere neagra Zaganu, asta costa 17 leeeei! Mama ei de bere :)) s a aciuat un tip romano-francez la masa noastra, langa una din fete...era tulburel rau. Frumos si tulburel, am mai stat un pic si am plecat pe jos...sa mai fac miscare, am cascat ochii la filmul Open Air din Unirii...un pic...
Ieri am plecat direct de la sala de sport la un film: Edge of Heaven, al marelui regizor turc Fatih Akin pe care l iubesc, este genial...am mai vazut filmul acum 10 ani...in sala m am mai intalnit cu lume cunoscuta, am aterizat la o terasa dupa film, deasupra la Central...eram cel mai subtire imbracata si era friggg...ce sa beau, ce sa fac, un ceai de iasomie, cu o portie de bulgur cu legume :))
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Undeva am citit ca preventia de a nu deveni alcoolici tre sa fie la consumatorii normali...
Vorba aia: beau la ocazii. Dar ocaziile astea cit is de dese?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

🤗😘
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de El Sugativo »

<<Undeva am citit ca preventia de a nu deveni alcoolici tre sa fie la consumatorii normali...
Vorba aia: beau la ocazii. Dar ocaziile astea cit is de dese?>>
Excelent spus.Cand iti dai seama ca ocaziile au devenit cam dese,e deja prea tarziu.Asa ca asculta sfatul unui alcoolic(macar la asta sa fiu bun):nu bea deloc!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

El sugativo :) sper ca esti bine :)
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Uneori, in mijloacele de transport si nu numai, cand stai de vorba cu cate un om, simti respiratia care duhneste a alcoolul baut aseara si azi noapte, nu scoti cu nimic acel miros .... eram la o banca in Bucuresti intr o dimi la ora 9 jumate, era pliin, in spatele meu erau 2 care cum deschideau gura, cum umpleau atmosfera de mi se facea greata.

Prietenul meu bea mult, dimi urca la volan, daca l ar fi pus careva sa sufle in fiola la cat alcool consuma....el se amagea.

Cand mergeam cu fostul la cumparaturi, isi punea el sticla pe banda. Mi era jena intr un fel, dar stiu ca pe chipul meu se vedea ca nu consum :)
Cred ca de aia isi umpleau aia de la auchan lada frigorifica cu gheata fiindca aveau un client fidel care facea ravagii :)))
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Buna, Speranta :)

Dimineata stateam mai la distanta...
Seara avea un program, bea de pe la 7-8 incolo, o vreme am ajuns cu el la o intelegere sa bea o zi, o zi nu..eu cu gandul ca o sa ajunga sa bea controlat si din ce in ce mai rar :( aici am gresit, fiindca nu m am documentat suficient :( mi a fost greu sa accept ideea ca e alcoolic mai pe la inceputuri...
I am zis ca nu mai pot dormi cu el cand bea, sa doarma dincolo..si ne vedem in pat cand nu bea. Ei bine, ne am intalnit din ce in ce mai rar in pat...dragostea lui era alcoolul...

Nu am indraznit niciodata sa i iau sticla de pe tejghea, nu i am ascuns bautura, nu am baut cu el decat cu exceptia sarbatorilor....un pahar-doua. In schimb am asistat cu amaraciune cum bea. Nu am vrut sa fiu cicalitoare cu el, i am spus in schimb ca ma frustreaza ingrozitor faptul ca bea atata...
Si am plecat, m am intors acasa, in orasul meu...cine stie, poate i am facut un bine ca am plecat si poate va gasi motivatia interioara sa se lase...sau poate nu. Nu voia sa se lase. Cam asta a fost. Nu mai stiu nimic de el.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Eu am fost la ora de sport, aproape am murit :))) urmeaza sportsfestival, un eveniment mare la noi, abia asteept, nu pot participa pe sambata ca plec la plaja fiind ziua unei prietene bune si ne a invitat....
Pupici, Vizitator123$5, esti o invingatoare, cu o forta interioara si motivata, te am admirat mereu :) desi nu stiu cum e, imi pot da seama cat de greu a fost. Ca in sport cand vrei sa iesi din zona de confort, tu esti un om care nu se limiteaza la putin de la viata si in asta consta frumusetea :) 🤗😍
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesaj de Raza de soare »

Vizitator123$5 esti o bucurie si o raza de soare pe forum si in viata reala dupa cum te percep eu :) 😍🤗
El Sugativo nu cred sa se fi suparat pe mine pt ca e suficient de destept sa realizeze ca nu am nimic personal cu el, vorba ta, era o pura constatare de a mea.
Eu nici pe fostul nu sunt suparata, pt ce? Pt mine a fost o lectie cu invataminte, atata tot :)
Oricum nu mi permit sa dau sfaturi cu nu bea sau fa asa, singurul sfat e cel legat de sport, miscare
Scrie răspuns