021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Salutare Mărie si Cătălin, salutare forumiști!
Mărie multumesc frumos de cuvintele calde , dar fără falsă modestie, nu scriu bine deloc, scriu doar din ceea ce am învătat si prin ceea ce am trecut si mai adaug si niste cuvinte înțelepte(cel puțin mie așa mi se par) auzite sau citite de la altii.

Cătălin, pe la începutul abstinentei mele si a intrării pe forum mă deranja si pe mine ”Facebookforumul” dar odată cu înaintarea în abstinentă am învătat să iau numai ce îmi foloseste si să dau restul deoparte... e drept că forumul era mult mai animat si discutiile referitoare la abstinentă erau la ordinea zilei, dar... timpul trece... fiecare are motivele lui pentru care nu mai intră pe forum, însă nu cred că are vreo legătura cu jena... Oricum atât timp cât pot intra si citi si eventual să ajut cu o vorbă, o idee sau o adresa de folos, voi face asta, nu am intrat o perioadă după ce m-am mutat in Olanda pentru că si eu am trecut prin niste situatii foarte grele si abia am mai avut timp să am grijă de abstinenta mea... cred că am gresit făcând acest lucru dar acum e de domeniul trecutului.
Am să încheii cu un citat care îmi place... este de pe un grup de recuperare din State... privind în trecutul meu si chiar în prezent, mi se potriveste si cred că nu numai mie...

„NU uita niciodată,
cât de departe ai fost. Tot prin ceea ce ai trecut. De fiecare dată când te-ai împins să mergi mai departe chiar și atunci când ai simțit că nu mai poți. Toate diminețile când te-ai dat jos din pat, indiferent cât de greu ți-a fost. De fiecare dată când ai vrut să renunți, dar ai trecut printr-o altă zi. Nu uita niciodată cât de mult putere ai învățat și ai dezvoltat de-a lungul drumului.”

Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Ai dreptate Catalin, unii scriu tot ca pe facebook, dar ce sa facem...n-avem ce face! Fiecare scrie ce vrea!
Mie imi este foarte bine de cand nu mai beau. Chiar nici nu mai visez la alcool, stiu ca nu este pentru mine...Eu traiesc acum o viata minunata fara alcool.
Te imbratisez Catalin!
P.S.
Styx dragule scrii foarte bine, tot timpul ma bucur sa citesc ceea ce scrii.😘
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Catalin dragule unii nu accepta sa le spui in fata...cand o iau pe aratura. Daca te pot ajuta cu ceva, m-as bucura, doar ca eu nu stiu sa scriu precum veteranii. Ma bucur Catalin pentru tine, ca esti bine.
Te imbratisez cu mare drag!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Salutare Cătălin si cu Mărie, salutare forum!
În primul rând mă bucur că sunteti bine.
În al doilea rând, Cătălin ai răspuns singur faptului că ignor... dacă au o vanitate patologică la ce mă ajuta să-i trag de ”atentie” ?!, o să se umfle tărâța în ei si vor răspunde urât,victimizându-se :) , asa că mai bine... push ignore!
Abstinență senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de styx »

Multumesc, maestre!
Abstinență senină!
BTW, in panoul utilizatorului sunt niste setări pentru persoanele neagreate... cred că de acolo poti bloca anumite persoane.
Eu sunt de la 1 iulie 2014 pe forum si nu am blocat pe nimeni, zic eu că de la fiecare ai de învătat câte ceva... sau măcar îți exersezi rabdarea si toleranta. :)
Weekend frumos!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de El Sugativo »

Nici eu nu prea ma omor dupa retelele de socializare.Poti ,intr-adevar,sa le folosesti bine,dar pot face si mult rau.Si cred ca lumea pierde prea mult timp pe ele,vorbind totul despre nimic.
Eu am un cont pe feisbuc,dar ma bate gandul sa-l sterg,oricum nu l-am folosit niciodata,nici nu stiu de ce l-am facut la vremea respectiva,nici nu(mai) stiu care e parola,cred c-o am notata pe undeva.
Dar,pana la urma,forumul asta nu e si el tot o retea de socializare?
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Nu ma prea pricep eu, daca este sau nu retea de socializare. Doar o remarca vreau sa fac, cu ceva vreme in urma daca se discuta altceva decat despre alcoolism, abtinere, abstinenta...erai taxat.. Si da, ai dreptate Catalin...prea ne laudam cu ce reusim noi..
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Ma bag si eu "in vorba" si "in seama" scriind ca se făcea și socializare , se scria despre dependența de alcool ,boala numită alcolism , dar cei care au dorit să facă ceva pentru ei "nu s-au tratat de dependența " in spatele tastaturii. Abstinenții de pe forum au trecut la acțiune. Au mers la consilierea ALIAT. Psiholog, au mers la grup de suport... Unii au facut toate trei.
Acum ei sunt abstinenți si ne stim între noi. Unii merg la Grupul AA din localitatea lor .Alții doar la Conferințele AA sau vorbim între noi des.
Nu o luați personal si nu dati cu parul in mine imediat ci analizati-va fiecare cum stați in raport cu cele scrise de mine. Ce ati facut cu adevarat pentru abstinența voastră. Cati din cei care scrieti aici aveți un an de abstinența continuă ? Cați făcut asta după ce ați început să scrieți ați apelat la psiholog, grup de suport sau consiliere psihologică pentru dependenta de alcool?
Fără acțiune stand numai pe forum șansele unei abstinențe continue sunt mici .Sub teama hilară ca veți fi dat in vileag nu faceți nimic pentru abstinența. Dar oamenii, va știu deja . Se vede pe fata, se simte mirosul emanat de piele de lunea de după weekend, se vad ochii roșii.
Nimeni nu spune că a fost ușor.
"Dacă vreți ceea ce avem noi, înseamnă că sunteți dispuși"... să faceti ceva mai mult pentru abstinența voastră.
Am putut eu (si altii)vei reusi pentru că am trecut la acțiune . Nu mă laud ci va dau exemplu personal. Sunt Recunoscător pentru abstinența mea lui Dumnezeu si tuturor din Comunitatea AA. Singur nu as fi reușit.
"Numai tu poți reuși dar nu poți reuși de unul singur "
Dacă vrei să fi învingător trebuie să mergi alaturi de învingători " sunt îndemnuri auzite în sălile AA.
Toate cele bune și abstinenta senină va urez daca asta va doriti.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Buna ziua Tudor!

Eu chiar nu vreau sa ma laud, am doi ani de abstinenta si am reusit singura.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Airam scrie:Buna ziua Tudor!

Eu chiar nu vreau sa ma laud, am doi ani de abstinenta si am reusit singura.
Felicitări Maria ! 👏
Ma bucur pentru tine !
Sunt doi ani de abstinența continuă?
Îți doresc să fi abstinenta senină atâta timp cât îți dorești!
Imi cer scuze pentru am deranjat cu opiniile mele. Atunci când am emis opiniile mele ma bazez pe experiența mea în abstinența si pe acest forum. Nu sunt infailibil ,sunt om supus greșelii. Totuși de lungul anilor informațiile pe care le capatat arată că nimeni nu a reușit de unul singur. Am scris ca cei pe care-i cunosc ca-s abstinenti au primit consiliere psihologică la ALIAT ( unii au venit de la sute de km distanta)alții au mers si merg la Alcoolicii anonimi , unii au apelat la amândouă metodele. Cei este comun celor care au mulți ani de abstinența si au scrisaici este ca ei au primit informații despre cum să rămână abstinenti. Au primit din experienta celor cu vechime în abstinența.
Dragă Maria te rog să mă ierți daca te-am lezat.
AA-ul , ALIAT, Crucea Albastră, Centrul Oxigen, Centrul Ase tratare a dependențelor Izvorului Tamaduirii sau alte centre cu metodele lor sunt foarte bune daca ajută oamenii să își recapete viața sa se elibereze din sclavie.
Mai pot să spun că ună este abtinerea si alta este abstinența.
Cand am lăsat bautul eram in abtinere, imi doream sa nu mai beau lucrând programul AA in 12Pasi am scapat de obsesia pentru alcool ma simt bine in abstinența Abstinența = Nu mai imi doresc să beau si sunt recunoscător pentru abstinența mea lui Dumnezeu si tuturor din Comunitatea AA si de pe acest forum pentru abstinența mea. Cand am venit in 2009 in aceiași zi cu ASIDO eu aveam 1 an si 7 luni de abstinența si ASIDO 3 Luni .Suntem cei mai vechi in abstinența de acest forum . Vizitator123$5 este singura din vechea generație ,a mers la prima ședință AA Alcoolicii Anonimi împreună cu mine si alți 7 forumisti din diferite Orașe . Au primit aripile abstinenței mai departe conta ce au facut cu ele .
Cu Respect ,
Tudor, alcoolic
Va urez abstinența senină dacă asta va doriti
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Încuiat