021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc, apreciez. Acum nu iti dori sa fii chiar in locul meu :) viatza mea nu e comolet roz, nu mai beau atata tot.. Dar am o gramada de lucruri nerezolvate si unele chiar nu stiu cum sa le abordez. Cei 5 la suta :))
Carmen33
Boboc
Boboc
Mesaje: 16
Membru din: 14 Iun 2019, 11:07

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Carmen33 »

Danutza inteleg ca ai lucruri de rezolvat,poate lucruri inca de pe perioada dependentei,lucruri cotidiene,dar o faci,alt om,lasand in urma alcoolu.Daca nu reuseai,azi nu erai aici,nu vedeai viata asa si nu erai model pentru mine si Speranta:)
Speranta app cum esti azi?
Am vrut azi sa ma duc la AA Dar nu mi-am mai gasit curajul sa o fac.Am simtit ca o presiune si lasitate.Nu am baut nici azi.Am reinceput si munca...Am realizat uitandu-ma inapoi ca eu am un “tipar”dupa care beau:o fac cam de 2 ori pe luna,beau vreo 3-4 zile non stop,apoi imi sunt necesare cateva zile de rau sa imi revin,apoi pauza.Cand incep sa beau,beau pana ajung psihic pe fundul unei groape.Nu stiu ce inseamna asta...
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Dragii mei prieteni, stiti vorba aceea? Daca iubestj pe cineva lasa-l sa plece, daca se va intoarce este al tau daca nu, nu a fost niciodata al tau? Ei. Traiesc asta acum! Pe pielea mea! Cei 5% despre care vorbeam ! :))
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Carmen, cand te simti pregatita. Nu e usor sa mergi sa te deschizi in fata unor oameni, dar o sa fii placut surprinsa :) curaj, cine ce sa iti faca?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de tudor »

Carmen33 scrie:Danutza inteleg ca ai lucruri de rezolvat,poate lucruri inca de pe perioada dependentei,lucruri cotidiene,dar o faci,alt om,lasand in urma alcoolu.Daca nu reuseai,azi nu erai aici,nu vedeai viata asa si nu erai model pentru mine si Speranta:)
Speranta app cum esti azi?
Am vrut azi sa ma duc la AA Dar nu mi-am mai gasit curajul sa o fac.Am simtit ca o presiune si lasitate.Nu am baut nici azi.Am reinceput si munca...Am realizat uitandu-ma inapoi ca eu am un “tipar”dupa care beau:o fac cam de 2 ori pe luna,beau vreo 3-4 zile non stop,apoi imi sunt necesare cateva zile de rau sa imi revin,apoi pauza.Cand incep sa beau,beau pana ajung psihic pe fundul unei groape.Nu stiu ce inseamna asta...
Carmen ,
daca iti doresti abstinenta am o sugestie incepe prin a vorbi despre bautul tau la timpul trecut . Exact ca si cand deja nu vei mai beau . Deci sugerez ca in loc sa iti spui sau sa ne spui<<...eu am un “tipar”dupa care beau:o fac cam de 2 ori pe luna,beau vreo 3-4 zile non stop,apoi imi sunt necesare cateva zile de rau sa imi revin,apoi pauza.Cand incep sa beau,beau pana ajung psihic pe fundul unei gropi ..." poti spune eu cand beam ... imi erau necesare ... cand incepeam sa beau ... " Asa ii spui intrun fel "Paaa , ALCOL" eu Azi nu beau !
Pacat ,Carmen ca nu ai venit la grup ,"prindeai o sedinta unde a aniversat o Prietena AA 6 ani de abstinenta .Ea si-a luat concediu n aceasTa perioada venind din Anglia unde lucreaza de 4 ani dar unde si merge la grupuri AA .A tinut sa aniverseze alturi de cei care i-au fost alaturi in primii doi ani de abstinenta.
Te asteptam in fiecare zi la grup !
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Heeey, merge site-ul. Mi-a fost dificl fara el
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de tudor »

Salutare din nou tuturor!
Spre deosebire de mediul online , forumuri, grupurile AA oriunde din lume funcționează fără a fi virusate sau închise.
Unde se întâlnesc doi membri AA "se poate pune de o ședința "
Nu am băut la fără frecvență , am băut consecvent. Recuperarea o fac tot cu atâta consecvență .
Sa ne citim numai de bine și abstinenta senină le urez tuturor celor care care și-o doresc
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Salutare! Aici suntem, prezenti si abstinenti :) dor mi-a fost de site. M-am obisnuit asa mult cu voi, seara de seara inteu pe aici chiar daca nu scriu :) stau asa in gandurile mele
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Heeey buna dimineatza, ala e primul gand cu care ma trezesc dimineatza, repet am un ritual efectiv in care ma trezesc si multumesc lui Dumnezeu ca ma pot ridica... Mi-au ramas intiparite diminetile in care nu putem si tramuram si vedeam casa un dezastru major si plin de sticle, si nici eu nu mai stiam a ce miros. Pe autobuz zambesc, apreciez altfel faptul ca ma duc la lucru.. De cate ori am ramas acasa si am baut in continuate si ziceam na.. Astae .. Sunt o alcoolica. Mie mi mult mai usor sincer sa inteleg oamenii, si ii vad asa de simplisti si nestiutori si se agata de niste lucruri insignifiante .. Mie imi vine sa rad.. Bine si eu mai am cate o faza.. A nu se intelege ca ma simt superioara lor, dar apreciez libertatea altfel, vizualizez altfel, nu pot sa crd dar pe de o parte ma bucura ca am fost lovita de alcoolism. Am transformat tot trecutul negativ in beneficiul meu, iar prezentul il fac sa fie in beneficiul meu si e bine asa. Pe moment. Am inceput o viata noua, idei noi, aspiratii noi, casa noua, partener nou. Sunt constienta ca reciproc nu functioneaza, ei nu ma inteleg si nu nici nu pit cere de la ei asta.. Oamenii imi judeca faptele :) pe mine ma amuza.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc :) daaaa ma sochez si eu uneori ce gandire am, am intalnit si fata in fatza un om ce a stat sa vada gandirea mea si a ramas socat :) dar totusi, acum sunt putin suparata, am incredere totala in judecata mea si in felul cum vad anumite lucruri, si tocmai am gresit intr-o privinta si asa ma racaie treaba asta... Imi e inca greu sa cred ca am perceput eu lucrurile gresit si inca lupt sa imi demontrez contrariul... Dar se pare ca incet incet tre sa accept ca am gresit, intuitia mea a fost gresita. Uf.
Scrie răspuns