021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

asa este.o sa ma concentrez la problema cu alcoolul chiar daca pierd prieteni,daca trebuie sa stau departe de ei pentru ca beau.multumesc,pe curand
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

da aveti dreptate
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

spuneti-mi va rog cum sa sterg postarile mele
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

Buna seara.Am aflat niste lucruri care ma dau peste cap.cu toate astea nu imi vine sa beau,am inceput sa cred mult in dumnezeu si in faptul ca el imi face drumul in viata.trebuie doar sa nu ma abat de la el.cum am mai spus am stat in italia pana in 2015 cu sotia si acolo singura distractie si evadare era bautura in weekend,munca fiind f.grea in cursul saptamanii.eu consumam in special bere dar beam cat sa-mi ajunga sa ma ametesc.sotiei nu i-a placut niciodata si dupa certuri mai puternice ea ma insela cu alti barbati.ea a avut parinti alcoolici,dar mai avansati ca mine,mama ei s-a retras la tara cand ea avea vreo 12 ani si ea a ramas la bloc singura cu 2 frati mai mici sa aiba grija de ei.ea a vazut chestia asta cu inselatu ca pe o razbunare imipotriva mea pentru ca beam.mi se pare ca e o boala,nu?adica furia pe care a acumulato in copilarie o revarsa acum pe mine,pentru ca nu-i convine ca beau
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de Vbc »

Mihai79
"sotiei nu i-a placut niciodata si dupa certuri mai puternice ea ma insela cu alti barbati".

Mai sunteti impreuna? Cam greu de
explicat(dc e adevarat)..o femeie normală care nu te mai suporta , indiferent de cauza ...alcool , lipsuri...stabilește si te anunta ca nu se mai poate, ca vrea sa se despartă.. apoi face ce vrea cu viata(parerea mea) nu se răzbuna pe tine ,înșeland cu mai mulți bărbați(si ea este intr o extrema nasoala)?!
Baftă la abstinenta daca vrei sa renunți la alcool!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

da,mai suntem impreuna pentru copii.baietelul are 4 ani si are nevoie de amandoi,nu pot sa iau asemenea hotarari acum.daca nu ar fi ei sigur as lasa-o la cate a facut.ea muncea la un bar in italia,si nu am banuit nimic timp indelungat,am avut o incredere oarba in ea.am discutat recent cu o colega de a ei si mi-a scapat niste lucruri despre ea cum ca seara o ducea acasa un italian si ea spunea ca o dauce patronul.ai dadea si bani,e clar ca statea cu el si pentru bani.apoi a schimbat munca si a muncit in o fabrica un an.a trebuit sa ducem fetita noastra de 3 ani in romania la parintii mei pentru ca nu avea cine sa stea cu ea.apoi a inceput sa se vada tot timpul in timpul liber cu prietena ei jessica pana intr-o zi cand nu am mai rezistat si am sunat la numarul lui jessica.era de fapt italianul care o aducea de la bar,de 2 ani se vedea cu el si i-am gasit si bani,deci o platea.inainte de asta a avut si altii
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

un sfat sau o parere primesc?in fond astea sunt motivele pentru a bea din nou
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

multumesc,aveti dreptate,nu cu alcoolul se rezolva aseara am baut 2 beri si m-am oprit,nu am baut singur,ci cu cumnatul,dar imi pare bine ca nu am continuat
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

daca e sa fac ce-i mai bine pentru mine ar trebui sa ma despart de sotie si asta oricum o sa se intample doar ca peste cativa ani,nu multi sper.important e sa nu apara frustrarea,care vine cand faci ceva ce nu vrei
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

da,poate fi adevarat,speranta16,dar ea mi-a spus ca singurul lucru care o deranjeaza la mine e ca mai beau si ma ametesc,nu suporta asta.e posibil ca m-ar fi inselat oricum,mai ales in italia si din motive economice,ea este foarte ascunsa,mai ales cand e vorba de familia ei si cand eram in italia mama ei ai cerea tot timpul bani pentru sora ei ca nu ajungea s-o tina in facultate.cum a terminat facultatea in iunie 2014 cum a incetat sa se mai intalneasca cu italianul ala.deci a fost pentru bani.eu inca mai culeg informatii de acolo,pentru ca ea nu recunoaste ca ar fi fost ceva intre ei,spune ca erau doar prieteni si el o ajuta cu bani ca stia ca nu are si era bun la suflet
Scrie răspuns