021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

Felicitari Speranta!

Cum sint diminetile?
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de styx »

Bravo!
Tot înainte!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Speranta draga! Esti foarte tonica, imi place ce citesc. Iti doresc dimineti fericite, fara nici un de nor de azi inainte! Asteptam vestile tale, nu uita!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Airam »

Ma bucur pentru tine Speranta...nu i asa cat este de bine sa ai mintea limpede tot timpul?
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de El Sugativo »

Consumul controlat este o capcana,o spun din proprie experienta.Poti trai toata viata consumand controlat.Depinde cat de rezistent ai organismul.Dar acest organism se invata cu doza zilnica,pe care o cere in fiecare zi.
E mai bine de cei care "scapa caii"din cand in cand,o fac lata,si pe urma nu mai beau deloc o perioada.Cred,nu stiu de ce,ca mai repede renunta la alcool unul din acestia,decat unul care consuma controlat,zi de zi aceeasi cantitate(aproximativ),intre aceleasi ore,ani si ani de zile...
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de styx »

Bună Speranța.
”Amintiti-va cum a fost prin ce ati trecut, daca noi voi ajutam sa nu mai consumati!”

Exact asta mă ajută pe mine să nu mai consum, faptul că relationând cu alti alcoolici mă face să nu uit cum am fost si prin ce am trecut ca să capăt această abstinentă... in ceea ce priveste consumul controlat, da e posibil dacă nu esti alcoolic, însă nu pot să-ți răspun eu la întrebarea dacă esti sau nu alcoolică, răspunsul e nevoie să vină din partea ta.
Cale senină să avem!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de styx »

Am fost în iad... iadul dependentei, poate fi ceva mai rău?! Să fii viu dar de fapt esti doar un mort viu... gândul doar la alcool, functionezi, muncesti doar cu gândul la următorul pahar... zâmbete în societate,un băut scremut ”controlat” cât să nu se prindă ”fraierii” si cu gândul doar să ajungi inapoi cat mai repede acasa să te lasi pierdut în uitarea dată de licoare bahică... adoua zi, regrete, remuscări, promisiuni desarte că gata si... roata de hamster se învârte, un pahar doar atât, doar atât?!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
gavroche1968
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iul 2019, 07:37

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de gavroche1968 »

Vă salut ! Azi m-am inregistrat pe forum cu gandul de a ma putea exprima vouă intr-un limbaj comun , si sa spun lucruri pe care le gandesc si simt dupa 5 ani de abstinenta. Ieri am fost la Ziua portilor deschise de la Asociatia Crucea Albastra Sura Mica , acolo unde , in urma cu aprox.5 ani m-am prezenta cu dorinta si nevoia de a ma vindeca , lucru care , pana in prezent , mi-a reusit. RECOMAND ! La adunarea la care au participat atat actualii cat si fostii pacientii insotiti de familie si prieteni , la sedinta deschisa de terapie , am vrut sa ridic o problema dar mi-a fost teamă să nu fiu linșat :) De fapt ,două probleme. Prima ar fi aceea ca mi-e necaz pe cei care pot bea controlat si-si pot petrece weekend-urile si concediile in sprituri si gratare cu prietenii iar de lunea se duc la munca linistiti fara sa-i preocupe gandul ca " ...eu cum beau azi ? ce motiv sa găsesc ? etc." As fi vrut sa intreb ce parere au despre probabilitatea ca un dependent de alcool sa poata deveni un consumator controlat ? Întrucât n-am avut tupeu , vă întreb acum pe voi. A doua mea problemă este că , pe vremea in care eram consumator aveam si o gramada de cunostinte cu care petreceam , plecam la munte cu familiile , la mare ,in concedii etc. , iar acum nu mai vrea nimeni sa mearga cu mine pe undeva pe motiv că "ăsta nu bea !" și e cam nasol. Așa că plec doar cu nevasta în concediu ,o mai chinui pe fiică-mea și pe prietenul ei și cam atât. Vă mulțumesc pentru atenție și dacă este cineva care , din experiență , poate exprima o opinie ,îi mulțumesc anticipat ! Vă pup.
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de El Sugativo »

catalin,
cam dur tonul,da' cine stie,poate "zgaltaiala"va da rezultate,mai stii?Asta-i frumusetea"in the silicon era":oricine poate spune orice pe net,insa nimeni nu e efectiv cu tine acolo...
Speranta,
In ce ma priveste,eu n-am avut inca asemenea probleme,dar nu-i timpul trecut.Le am si eu pe-ale mele,desi aparent mai putin grave...Si nu stiu ce sa-ti spun.
Am insa o-ntrebare:ce semnifica cifra 16 pt.tine?
sobrichet
Veteran
Veteran
Mesaje: 283
Membru din: 26 Oct 2017, 06:53

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de sobrichet »

buna,

Eu simt amorteala la mana stanga de la cot pina la degetul mic cam de 4 ani. S-a presat un nerv de cand am schimbat masina si cotiera de pe usa stamga unde obisnuiam sa stau sprijinit cu cotul are alta forma. S-a ameliorat amorteala de cand ma feresc sa ma mai sprijin, dar nu a trecut de tot. Acelasi simptom il are un coleg care se sprijina in cot la birou, el nefiind consumator de alcoale decat ocazional.

Sper doar sa te linistesc, nu sa te incurajez cu consumul. Oricum o vizita la medic e indicata, poate fi si de la altceva, posibil si alcool ca afecteaza si el nervii.

o zi usoara iti doresc.
Încuiat