021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Campulung Moldovenesc - Spitalul Municipal, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

PREZENTATI-VA :: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesajde Joy » 07 Iun 2019, 15:31

haha, haide ca a venit artileria grea Doruta, miroase floarea, de fapt nici n-o poti mirosi, uita-te la ea..., si-ti va fi bine...!😂😜🤔

Buna dimineata suflet sensibil si frumos!(semanam noi doua😉😂)😌👍
Imi propusesem sa nu mai scriu pe-aici decit daca cineva scrie la mine si-mi cere ajutorul dar mi-am revizuit atitudinea deoarece eu nu scriu ca sa plac unul sau altuia sau sa impresionez pe cineva sau sa vreau sa ies in evidenta, nu, scriu pt ca scriu pt mine si ma ajuta si pt ca asta sunt eu, Doruta...🤔Asadar, nu-ti tai nasul ca sa te razbuni pe fata...,este una dintre intelepciunile mele!😉😂😂😂🤔

Sa-ti povestesc ceva frumos despre alcolici si abstinenti:aseara am fost la o petrecere unde normal m-am distrat de minune, eu fara alcol.😉In dorinta mea nebuna inainte vreme ii invitam acasa la noi pe musafiri unde eu sub pretextul evenimentului sarbatorit si mai ales dupa ce plecau ei, sarbatoream in continuare de una singura...🤔😞😞😞 Si aseara i-am invitat cu drag la noi dupa mersul la restaurant si nu numai ca musafirii n-au mai vrut sa consume alcol dar m-au refuzat cu desavirsire sa-i servesc si cu o Margarita, eu pregatindu-ma si cumparind toate cele trebuincioase ca s-o prepar dorind sa le fac o surpriza la desert...😂😂😂😜
Morala este ca pt noi, nu sa eviti din rasputeri problema este cheia ci sa gestionezi asa cum trebuie problemele...(in cazul nostru alcolul)...🤔 Nimic nu poate fi mai frumos decit sa traiesti o viata frumoasa, normala, fara alcol(cei ca noi pt ca restul s-au disrtat cu alcol dar niciunul n-a intrecut masura, ei fiind oameni normali, de unde si refuzul lor de a mai bea ulterior)...!🤔🙏

PS Ce m-a facut sa ma gindesc sa cumpar Tequila si Triple sec pt Margarita?🤔😂😂Uite, melodia asta pe care eu desigur am dansat macar...😂😂😂

Ti pup cu mult drag, Doruta si fii sigura ca soarele este si pe strada ta, uneori doar intra in nori dar reapare...!

https://www.youtube.com/watch?v=ue2-ZVxpVjc
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:
Gen: Feminin - Feminin

Mesajde Ambasador » 28 Iun 2019, 21:46

Buna seara prieteni! Chiar mi-a fost dor sa va citesc in toata aceasta perioada. Nu stiu mai exact ce s-a intamplat, de ce forumul nu a mai existat online o scurta vreme, dar ma bucur sa va pot regasi. In astfel de momente chiar constientizezi ce ancora extraordinara, ce colac de salvare real este acest forum. Fara el, am fi cu adevarat pierduti, undeva in neant.. El este "bastonul" celor ce se vor abstinenti cu buna-stiinta, dar nu numai. Seara senina va doresc si de ce nu... cu ceva lampioane pe cer. Tocmai le-am experimentat. Sunt.. inaltatoare. Au in ele asa un sentiment de libertate, ceva nemaipomenit!
E minunat sa te trezesti.. treaz fiind! :)

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 29 Iun 2019, 08:51

😘

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 08 Iul 2019, 06:25

Buna dimineata prieteni dragi!

O intrebare cat se poate de concreta: voi ce ati pus in locul alcoolului?

gavroche1968
Boboc
Boboc
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde gavroche1968 » 08 Iul 2019, 07:16

Buna dimineata ! Eu beau dimineata un ceai de ghimbir cu 1/2 lamaie stoarsa iar in timpul zilei multa apa plata. Recunosc ca imi controlez si greutatea cu aceasta ocazie.

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 08 Iul 2019, 07:27

Buna dimineata Dorutza si ma gindeam ca eu in afara de sport, de buna seama ca ceea ce este in schimb este acest Forum.Inainte vreme, veneam la calculator cu sticla ascunsa si ascultam muzica, ii mai certam pe unii de la ziare(scriind), haha si tot asa...Acum cu siguranta ca mare parte din timp mi-l petrec scriind aici.Mi-am si cerut scuze pe la inceputuri ca poate uneori deranjez dar m-a ajutat pe mine.
Ti pup cu drag!

PS Si uite, ca sa incepi ziua frumos, pt ca stiu ca-ti place si tie muzica mea!
https://www.youtube.com/watch?v=1TwqQdgdRRo
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

styx
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde styx » 08 Iul 2019, 10:38

Bună dimineața, Suflet frumos!

Iubire, iubire am pus în locul alcoolului. Si nu glumesc, atunci când ajungi să te iubesti si să te înțelegi pe tine însuți nu mai vrei să-ți faci rău prin consum, si nu vorbesc de o iubirea egoistă care are nevoie de confirmări si de validari de la alte persoane, vorbesc de iubirea fată de tine ca ființă umană, iubirea fată de viață si fată de cei dragi tie, pentru că iubirea împlineste nu răneste, iar tot ceea ce altceva (bineinteles nu alte substante toxice) pui în locul alcoolului dacă o faci cu iubire ajută mult, mai mult decât ne putem închipui...

Te îmbrățisez cu drag Suflet frumos!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 01 Aug 2019, 06:43

Buna dimineata prieteni!

Gavroche, Joy si Styx, v-am ramas datoare in primul rand cu multumiri pentru raspunsurile primite cu atata generozitate din partea voastra. Stiu ca e vara, stiu ca sunt concedii, stiu ca e timpul relaxarii pentru noi toti. Nu in ce ma priveste.. Sunt o neobosita in a face ceea ce trebuie sa fac. Si anume, sa fiu cea mai buna versiune a mea. Inca muncesc la asta, inca nu pot dormi noptile linistita traind atatea si atatea recaderi.
Gavroche, interesante idei. Voi incerca sa le pun in aplicare si eu. Pari un suflet tonic, esti omenos si ai in spate atatia ani de abstinenta fara macar sa o clamezi asa cum poate, s-ar merita. Te felicit pentru felul tau frumos de a fi! Esti ca un aer curat de munte aici, pe forum.
Joy, aseara am patit cam ce pateai tu acum multi ani. Mi-am luat o sticla de bere langa mine, mi-am pus castile pentru a asculta muzica si am incercat pentru putin timp sa gasesc acea relaxare binemeritata, am spus eu. Rezultatul?? M-am trezit cu un sentiment ingrozitor de vina si de rusine. Oricat as incerca, se pare ca nu pot reusi. Bineinteles, asta nu inseamna ca nu voi persevera. Stiu ca unii alcoolici chiar par sa nu isi doreasca abstinenta cu adevarat, dar eu chiar mi-o doresc. Nu as vrea sa renuntati la mine, de aceea ma aflu inca pe forum, inca alaturi de voi.
Styx, iubirea e un bun medicament daca stii sa il aplici atunci cand te doare dar cred eu, si preventiv. Citindu-ti sfatul, mi-am dat seama ca am o oarecare problema in acest sens. Probabil ca imi iubesc familia mai mult decat pe mine insami. Sunt momente cand simt asta, o recunosc si totusi nu reusesc sa schimb mai nimic. Dimpotriva, atunci cand renunt la mine, renunt la iubirea pentru mine, la stima de sine daca vrei, sunt exact serile cand prefer sa ma afund in uitare.. alaturi de un pahar cu alcool, bineinteles. Asta se intampla. E tocmai ceea ce ma roade. Cum pot schimba asta?

Cautand disperata ajutorul, mi-am spus poate ar fi util sa incerc sa descifrez mai bine cei 12 PASI ai AA. Poate lecturand cu mai multa acuratete, cu mai multa profunzime, voi putea sa ma inteleg mai bine, voi putea sa ma ajut mai mult. Cine stie?!..
Ultima oară modificat 01 Aug 2019, 09:08 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.

Ambasador
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde Ambasador » 01 Aug 2019, 07:47

12 PASI

PASUL 1. Sa admit ca sunt neputincioasa in fata alcoolului.

Am admis. Admit! Sau poate doar inca incerc sa admit? Nu stiu. Se va vedea in timp…

Plan: In aceasta seara nu voi spune DA sau NU alcoolului sau instinctului de a-l cumpara. Pur si simplu voi amana acest lucru pentru ziua de maine.

Pareri: Am senzatia stranie ca un alcoolic ce se vrea abstinent trebuie cumva privit din perspectiva unui nou-nascut care abia invata cum sa traiasca intr-o lume noua. Crescand, cu timpul el din dependent va deveni un independent in toata puterea cuvantului. Va inceta sa mai ceara acea “jucarie” total nefolositoare, iar cand o va face MAMA-CONSTIINTA ii va alina suferinta cu un urmatorul gand: “Maine iti voi da, bine? Acum dormi linistit si maine, poate maine daca voi putea, ti-o voi cumpara". Dar in sinea ei, MAMA-CONSTIINTA si numai ea va sti ca acea “jucarie” nu si-o va mai putea permite de fapt, niciodata.
Pare o iluzie, stiu. Insa este una cat se poate de nobila.

Airam
Veteran
Veteran

Mesajde Airam » 01 Aug 2019, 16:54

😍😘😘

Înapoi la “PREZENTATI-VA”