021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni dragi!

O intrebare cat se poate de concreta: voi ce ati pus in locul alcoolului?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
gavroche1968
Boboc
Boboc
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iul 2019, 07:37

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de gavroche1968 »

Buna dimineata ! Eu beau dimineata un ceai de ghimbir cu 1/2 lamaie stoarsa iar in timpul zilei multa apa plata. Recunosc ca imi controlez si greutatea cu aceasta ocazie.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună dimineața, Suflet frumos!

Iubire, iubire am pus în locul alcoolului. Si nu glumesc, atunci când ajungi să te iubesti si să te înțelegi pe tine însuți nu mai vrei să-ți faci rău prin consum, si nu vorbesc de o iubirea egoistă care are nevoie de confirmări si de validari de la alte persoane, vorbesc de iubirea fată de tine ca ființă umană, iubirea fată de viață si fată de cei dragi tie, pentru că iubirea împlineste nu răneste, iar tot ceea ce altceva (bineinteles nu alte substante toxice) pui în locul alcoolului dacă o faci cu iubire ajută mult, mai mult decât ne putem închipui...

Te îmbrățisez cu drag Suflet frumos!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni!

Gavroche, Vizitator123$5 si Styx, v-am ramas datoare in primul rand cu multumiri pentru raspunsurile primite cu atata generozitate din partea voastra. Stiu ca e vara, stiu ca sunt concedii, stiu ca e timpul relaxarii pentru noi toti. Nu in ce ma priveste.. Sunt o neobosita in a face ceea ce trebuie sa fac. Si anume, sa fiu cea mai buna versiune a mea. Inca muncesc la asta, inca nu pot dormi noptile linistita traind atatea si atatea recaderi.
Gavroche, interesante idei. Voi incerca sa le pun in aplicare si eu. Pari un suflet tonic, esti omenos si ai in spate atatia ani de abstinenta fara macar sa o clamezi asa cum poate, s-ar merita. Te felicit pentru felul tau frumos de a fi! Esti ca un aer curat de munte aici, pe forum.
Vizitator123$5, aseara am patit cam ce pateai tu acum multi ani. Mi-am luat o sticla de bere langa mine, mi-am pus castile pentru a asculta muzica si am incercat pentru putin timp sa gasesc acea relaxare binemeritata, am spus eu. Rezultatul?? M-am trezit cu un sentiment ingrozitor de vina si de rusine. Oricat as incerca, se pare ca nu pot reusi. Bineinteles, asta nu inseamna ca nu voi persevera. Stiu ca unii alcoolici chiar par sa nu isi doreasca abstinenta cu adevarat, dar eu chiar mi-o doresc. Nu as vrea sa renuntati la mine, de aceea ma aflu inca pe forum, inca alaturi de voi.
Styx, iubirea e un bun medicament daca stii sa il aplici atunci cand te doare dar cred eu, si preventiv. Citindu-ti sfatul, mi-am dat seama ca am o oarecare problema in acest sens. Probabil ca imi iubesc familia mai mult decat pe mine insami. Sunt momente cand simt asta, o recunosc si totusi nu reusesc sa schimb mai nimic. Dimpotriva, atunci cand renunt la mine, renunt la iubirea pentru mine, la stima de sine daca vrei, sunt exact serile cand prefer sa ma afund in uitare.. alaturi de un pahar cu alcool, bineinteles. Asta se intampla. E tocmai ceea ce ma roade. Cum pot schimba asta?

Cautand disperata ajutorul, mi-am spus poate ar fi util sa incerc sa descifrez mai bine cei 12 PASI ai AA. Poate lecturand cu mai multa acuratete, cu mai multa profunzime, voi putea sa ma inteleg mai bine, voi putea sa ma ajut mai mult. Cine stie?!..
Ultima oară modificat 01 Aug 2019, 10:08 de către Ambasador, modificat 1 dată în total.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

12 PASI


PASUL 1. Sa admit ca sunt neputincioasa in fata alcoolului.

Am admis. Admit! Sau poate doar inca incerc sa admit? Nu stiu. Se va vedea in timp…

Plan: In aceasta seara nu voi spune DA sau NU alcoolului sau instinctului de a-l cumpara. Pur si simplu voi amana acest lucru pentru ziua de maine.

Pareri: Am senzatia stranie ca un alcoolic ce se vrea abstinent trebuie cumva privit din perspectiva unui nou-nascut care abia invata cum sa traiasca intr-o lume noua. Crescand, cu timpul el din dependent va deveni un independent in toata puterea cuvantului. Va inceta sa mai ceara acea “jucarie” total nefolositoare, iar cand o va face MAMA-CONSTIINTA ii va alina suferinta cu un urmatorul gand: “Maine iti voi da, bine? Acum dormi linistit si maine, poate maine daca voi putea, ti-o voi cumpara". Dar in sinea ei, MAMA-CONSTIINTA si numai ea va sti ca acea “jucarie” nu si-o va mai putea permite de fapt, niciodata.
Pare o iluzie, stiu. Insa este una cat se poate de nobila.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

😍😘😘
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni.
E destula liniste pe forum, dar mi-am promis ca orice-ar fi voi continua sa parcurg cei 12 pasi, sa-i citesc si sa-i "traduc" dupa propriul meu inteles. Sper sa nu deranjez cu prezenta mea pe aici foarte tare. 🤗

PS: Iti multumesc Maria pentru feedback! 😍😘😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

OK.
Cu privire la Pasul numarul 1, trebuie sa stiti ca s-a naruit totul. Ma simt ca si cum am picat un examen foarte important al vietii mele, dar refuz sa las sentimentul de dezamagire sa ma copleseasca. Voi persevera orice-ar fi.
Ieri, dupa cum stiti mi-am facut urmatorul plan: "In aceasta seara nu voi spune DA sau NU alcoolului sau instinctului de a-l cumpara. Pur si simplu voi amana acest lucru pentru ziua de maine."
Seara, nu a decurs chiar asa. Desigur, am incercat sa aman instinctul de a cauta acel pahar cu relaxare, asa incat am stins lumina incercand sa adorm. Dupa nici jumatate de ora, uitasem complet de MAMA-CONSTIINTA si stiti de ce? Pentru ca nici macar ea nu putea sa doarma! Din pacate, aveam deja o bere in frigider, am consumat-o si abia apoi am adormit. Rezultatul? La 3 dimineata eram treaza si plina de remuscari. Am dormit practic circa 4 ore. Acesta mi-a fost cam somnul. Deloc suficient, deloc odihnitor. Si pentru ce? De ce? Din ce cauza? Din cauza unui impuls prostesc, necontrolat! Din cauza unei iluzii toxice. Trist.
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

PASUL 2. Am ajuns la credinta ca o PUTERE SUPERIOARA mi-ar putea reda sanatatea mintala.

In ceea ce ma priveste, cred intr-o PUTERE DIVINA, un DUMNEZEU care este facut din energie pura, buna si pozitiva! Din ea incerc eu sa-mi trag seva curajului, perseverentei, dorintei de mai bine. Cu ea ma hranesc in momentele mele de cumpana. Uneori imi reuseste, alteori.. raman inca flamanda sufleteste. Inca nu pot asimila tot acest ajutor dumnezeiesc, mereu. Nu stiu mai exact de ce.. Probabil mi-e defecta credinta. E la cote reduse uneori..
Si da. Este infinit mai sanatos sa iti recunosti neputinta decat sa crezi ca poti stapani alcoolul.

Nasul: Ei, si cum spune traditia, orice nou-nascut are nevoie de un NAS. Va amintiti, la pasul 1 afirmam ca un abstinent trebuie cumva privit din perspectiva unui nou-nascut care abia invata cum sa traiasca intr-o noua lume. Ei bine NASUL acesta ar trebui sa ma poata ghida pe tot drumul vietii mele abstinente. Imi place ideea aceasta. NASUL insa, cine sa fie? Cine sa se ofere? Gata, stiu!! NASUL-SUFLET. El o poate completa ideal pe MAMA-CONSTIINTA. Dar ce ar trebui sa faca NASUL-SUFLET pentru mine? Ce sfaturi as putea sa primesc de la el? Ele cred, ar fi cam acestea:
• sa nu mai fiu incordata;
• sa am spiritul deshis si sa sa progresez mereu;
• sa incetez lupta, contestarile de orice natura, orgoliul;
• sa invat ca ignoranta, auto-suficienta, sfidarea, indiferenta pot fi periculoase;
• sa inteleg ca decenta este calea longeviva a abstinentei;
• sa nu fiu superficiala;
• sa gandesc calitativ;
• sa-mi fac o curatenie interioara generala fara riscul de a face o obsesie din asta.
Treptat, in aces fel, PUTEREA SUPERIOARA va lua o forma sau alta si ma voi putea elibera mental de obsesia alcoolului. Dar ce se va intampla atunci cand imi voi pierde credinta? Doar am pierdut-o de atatea ori. Sau nu a fost suficienta poate.. Este clar, lipsa credintei duce la recadere. Cam intotdeauna.
Personal, gasesc ca cel mai ingrozitor verb asociat alcoolismului este: “a duhni”. Ce poate fi mai injositor de atat in societate, printre oameni frumosi si senini? Intentiile bune nu ajung niciodata atunci cand doresti sa-ti pastrezi abstinenta, sa fim seriosi. E plin iadul de intentii bune, precum se spune.

Nevoi:
Am nevoie de acel natural, de acea normalitate, acea usurinta cu care sa pot merge inainte.
Am nevoie de un inventar riguros si profund.
Am nevoie sa recunosc ca pot fi impulsiva, irationala si distructiva uneori.
Am nevoie de o umilinta autentica si o minte deschisa.
Am nevoie de o relatie corecta cu divinitatea pentru a reusi.
Asa cred.

- Va urma -
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de styx »

Bună dimineața Suflet frumos, bună dimiii lumee!
Nu deranjezi pe nimeni, din contră, cel putin pentru mine, prezenta ta pe forum e ca o adiere plăcută de vânt.
Privitor la Pasii AA, cartea Alcoolicii anonimi a fost scrisă de aproximativ o suta de oameni, co fondatorul AA Bill Wilson a introdus in ea(BB-Big Book)experienta oamenilor de la inceputurile AA, a fost citită de milioane de oameni si care au inteles BB fiecare în modul lui iar acesti oameni au transmis mai departe mesajul asa cum s-au priceput ei mai bine cartea de asemenea este doar o sugestie privitoare la recuperare, nu este dogmatică, fff importante (cel putin pentru mine) sunt principiile programului AA, care aplicate în viata de zi cu zi te ajută să stai departe de alcool... Nasul(sponsorul în original) este o persoană care te intitiază în lucrul la pasi, o persoană care cunoaste progamul, si care este abstinent de o perioadă de timp mai mare sau mai mică...
Părerea mea sinceră este să continui dacă îți face bine.
Privitor la Pasul 1... mai reia-l până reusesti să-i înțelegi importanta, pentru că fiecare pas care urmează este legat de Pasul 1... facem ceilalti pasi deci implicit programul AA, de ce?! Ca urmare a faptului că suntem alcoolici...

Apropo de abstinentă, la începuturile abstinentei mele cineva m-a întrebat
” Dacă ar veni o zână la tine, acum, cu o baghetă magică si ti-ar spune că dacă te-ar atinge cu ea nu ai mai bea în viața ta indiferent de progresele medicii în domeniul alcoolismului, ai accepta?”
Întrebarea asta e de dorit să si-o pună fiecare dintre cei care mai suferă din cauza bolii alcoolismului, dacă răspunsul este da, atunci mergeti înainte cu abstinența, dacă răspunsul e nu... mai căutati :)

Pentru că nu beau Azi...
„Egoul vă ține mereu în așteptare: mâine veți reuși, mâine va fi mai bine. Evident, astăzi aveți încă de suferit trebuie să vă sacrificați. Dacă doriți să aveți succes mâine, astăzi trebuie să vă sacrificați. Succesul trebuie meritat și este nevoie de multe eforturi pentru a putea fi atins. Deocamdată trebuie să suferiți, dar merită, căci va veni și ziua succesului. Din păcate, această zi nu vine niciodată. Ea reprezintă o imposibilitate.

Mâine se referă pur și simplu la ceva ce nu va fi atins niciodată. Este doar o amânare a vieții, o minunată strategie de a vă menține racordați tot timpul la suferință.

Egoul nu se poate bucura de prezent. Pur și simplu, el nu poate exista în prezent. El nu poate trăi decât în trecut sau în viitor, adică în ceea ce nu există. Trecutul nu mai este, viitorul nu a sosit încă. Ambele stări sunt non-existențiale. Egoul nu poate trăi decât într-o asemenea stare non-existențială, căci este non-existențial el însuși.

Dacă veți conștientiza momentul prezent, nu veți descoperi nici o urmă a egoului în voi – doar o bucurie tăcută, o stare de vid liniștit și pur." - fragment din "Cartea despre ego" - Osho.

Cale senină, oameni frumosi!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Scrie răspuns