021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Pasul 6. Am consimtit, fara rezerve, ca Dumnezeu sa ne scape de toate aceste defecte de caracter.

Maturitate. Iata un cuvant cheie pentru acest pas.
N-as putea spune ca am crescut destul de bine, ma aflu mai degraba intr-o prematuritate in a intelege toti acesti 12 pasi. Abia invat sa merg pe drumul lor.. abia invat sa pasesc.
In cel de-al saselea pas facut ar cam fi timpul ca obsesia bautului sa inceapa sa se risipeasca incet-incet. Alcoolismul trebuie inteles ca o boala si nimic altceva. Din pura curiozitate, dar si din punct de vedere strict stiintific, de unde isi are oare originea alcoolismul? Din slabiciunile noastre, din gena, de unde..? E clar totusi un lucru. Alcoolismul este sinonim cu obsesia. Daca instinctele bune ne sunt invinse de obsesie, atunci ne imbolnavim sigur. Devenim sclavii alcoolismului fara doar si poate. Si cum invatam sa ne eliberam de el? Ei bine, construindu-ne un caracter puternic, cu multa, multa rabdare. La alcoolism se ajunge din cauza unei carente mari de caracter. Caracterul nostru e plin de defecte, nu le putem repara pe toate. Dar putem sa le reparam pe cele care ne distrug sanatatea, cele care ne saboteaza fizic, psihic si mental. Asta as putea cere, da. Iar pentru clipele cand voi simti ca nu pot reusi, voi avea mereu de partea mea dorinta de a persevera, speranta, pana la reusita deplina!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Ai dreptate Vizitator123$5, forumul are o frumusete aparte. Are suflet! Uneori se mai odihneste si el, alteori isi striga durerea, alteori se bucura, dar intotdeauna e viu! Povestile lui sunt vii, intr-o continua miscare, mature si intru totul unice. Ele imi activeaza mie instinctele cele mai bune, e ceea ce-mi place extraordinar! 🤗😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Pasul 7. Cu umilinta, I-am cerut sa ne indeparteze defectele.

UMILINTA.
Este un cuvant care, daca ar fi sa-l asez intr-o balanta, ar cantari foarte greu. As zice ca smerenia este ingredientul primordial in pastila numita ABSTINENTA. Daca inteleg umilinta gresit, risc sa ma impotmolesc.
Pasul numarul 7 arata cum poate fi cladita temelia unui caracter bun, caramida cu caramida. Pot face asta in primul rand prin credinta, printr-un optimism propriu, constant.
Umilinta nu este un moft, nu este facultativa. Ea este vitala! Fara smerenie nu cred ca putem obtinem libertatea sufleteasca. Ramanem la fel de constransi mental. Cumva.. fara scapare. Blocati printre gratiile disperarii noastre. Eliberarea gandului spre alcool o putem face doar admitand neputinta. Simplu. Nu e suficienta doar bunavointa. Creierul poate sa transmita dorinte de nestapanit, imposibil de controlat. Si atunci, ce pot face eu in acea situatie? Sub nici o forma nu voi folosi arma vointei, asta nu.
Vad umilinta ca o samanta ce trebuie plantata mai intai, bine ingrijita si frumos crescuta. In ea imi voi gasi ajutorul la nevoie, cred asta!
Defectele de caracter pot fi alungate cu ajutorul bunavointei, smereniei si gandurilor cinstite. Daca voi reusi asta, se va asterne si linistea sufleteasca, acea pace interioara atat de necesara. Ea inseamna sanatate in toata puterea cuvantului.
Noi oamenii fugim de suferinta si cu toate astea nu reusim sa scapam vreodata de ea. Suferinta ne face sa ne refugiem in placerea multor vicii care credem noi.. ne alina! Dar de fapt, suferinta ne defineste ca OAMENI. Face parte din viata. Cu cat acceptam asta mai repede, cu atat cred eu, vom deveni mai senini. Ce rost are sa ne amagim ca putem simti fericire permanenta? Nu traim intr-o lume ideala, e o lume plina de imperfectiuni. Asta este viata noastra. Cu bune si cu rele. Suferinta, desi cumplita, ea are misiunea de a ne cali caracterul. Suferinta e ca o piatra pretioasa neslefuita. Modelata cu smerenie si sarguinta, ea va putea fi transformata intr-un veritabil diamant. Odata obtinut, ne vom putea plati pretul pentru o viata viitoare traita in pace si seninatate, unde slabiciunile pur si simplu incep sa paleasca. Hrana seninatatii noastre isi trage seva din smerenie, neaparat!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni!

Intelepciunea este tare buna in abstinenta Vizitator123$5. Sper cu timpul sa o pot dobandi. Pas cu pas. Trecand cum pot eu, exact cum sunt, prin toate situatiile vietii.
Nici eu nu-mi doresc sa ma gandesc ca alcoolismul este ereditar. Din pacate, il cred responsabil cel putin drept factor declansator, factor de risc atunci cand caracterul are o temelie subreda. Dar asta e alta discutie..
Inteleg ca defectele de caracter, cu cat sunt mai numeroase, cu atat ne determina sa luam decizii gresite, regretabile mai tarziu. De aceea incerc sa lucrez la ele zi de zi. Citesc, ma rog, visez, zambesc, meditez, sper! E tot ce pot face deocamdata. 🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata prieteni! Poate prea dimineata pentru unii dintre voi care inca poate mai visati putin.. de ce nu?

Nu voi scrie prea mult oricum.. Asta din cauza unei "patanii" recente. Am fost de curand intr-o plimbare cu baietii mei cu bicicletele si... din neatentie, de-a dreptul prostesc, am cazut si mi-am fracturat osul de la mana stanga! Prin urmare, sunt consemnata sa port un ghips imposibil timp de 6 saptamani! Dar nu acest fapt este poate cel mai relevant lucru. Ci... ziua de dinaintea lui. O zi de duminica in familie in care am aflat spontan ca a doua zi va veni o echipa tocmita cu ceva timp in urma sa-mi schimbe tevile din casa. Fortata cumva de acel anunt (nu o spun ca scuza), mi-am spus ca e musai sa pregatesc casa in acest sens (deplasari de mobilier, scos covoare, elliberat spatiu, etc.). Spre seara tin minte ca i-am spus sotului urmatoarea remarca: "Am exagerat cu munca intr-o zi sfanta de duminica. Cred ca Dumnezeu ma va pedepsi!". Si a doua zi am stat la Urgente timp de 6 ore pentru a mi se reaseza un os deplasat si a mi se pune mana in ghips (aveam de ales ori asta, ori operatia). Ghinion, premonitie, pedeapsa, spuneti-i cum vreti, dar aici sunt. Frustrata ca nu va pot scrie, frustrata ca inca nu am reusit sa scot alcoolul din viata mea.

PS: Dar fericita ieri. Ieri dimineata, ma refer. Am petrecut prima parte a zilei in oras, la shopping (fara copii deoarece sunt plecati in vizita la sora mea). Iar dupa-amiaza.. ei bine am petrecut-o la UPU Spiridon unde a trebuit sa revin deoarece ghipsul fusese pus gresit si imi strangula circulatia sangelui. Treaba de roman grabit, stiti voi.. 🤗

PS Vizitator123$5: "Imi aduc aminte cum in trecut, desi ma trezeam cu convingerea si promisiunea facuta mie ca nu voi mai bea din acea zi, numai cum imi strafulgerea un gind despre alcol si nimic din gindirea mea de atunci nu ma mai putea opri...uffff". Din pacate, eu aici sunt Vizitator123$5. Inca aici.. Chiar si cu toti acei 7 pasi incercand sa-i descifrez, incercand sa-i inteleg, incercand sa-i aplic. Probabil ca nu am leac. Iar daca exista unul, eu inca nu l-am putut gasi. 😞
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Ambasador »

"Înfrânt nu eşti atunci când sângeri,
Şi nici când ochii-n lacrimi ţi-s,
Adevăratele înfrângeri,
Sunt renunţările la vis !"

Radu Gyr

Ai mare dreptate draga Vizitator123$5. Tot ce imi trebuie este un RESTART. Pana cand voi fi pregatita sa apas pe acel buton magic.. voi mai exista pe aici, mai ales de drag. Iti multumesc mult pentru urarile de sanatate! Asemenea si tie iti doresc! 🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Airam »

😘
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Raza de soare »

Dora, imi pare rau pt accident :( sa te faci bine repede :)
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

Salut
Sunt V , am 35ani, dependent de alcool,am 3 zile de abstinenta..imi doresc sa am cat mai multe, am citit poveștile fiecaruia ..sunt lucruri comune care mi s au intamplat si mie in cca 19 20ani de consum..pot spune ca sunt încurajat să fac acelasi lucruri citindu le si văzând cazuri fericite(abstinenti pe perioade lungi)
Am mai citit de foarte multe ori multe din aceste povești în trecut, dar am "recidivat" si consumat din nou...sper sa nu se mai repete cu ajutorul lui Dumnezeu.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Ajutor! Imi doresc abstinenta.

Mesaj de Vbc »

salutare
Este A șasea zi de abstinenta m am trezit cu gândul "ASTAZI NU BEAU"
Sper sa reusesc! Fiind weekend Sa fac gratarul, fără șpriț
Doamne ajuta!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Scrie răspuns