021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Eu sunt de acord :)) io vreau limonada cu menta si frappe pupiiiici, Vizitator123$5 🤗
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

;)) daaaa
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

O dimineatza fericita :).. Eu, intr-un taxi venind dea chef, in taxi tot cautam, imi zice soferul, ei acum de ai mai avea un pic de vin, alfel ar fi ca are alta savoare.. Zic nu.. Nu mai am. Imi amintesc ca mai am in camara, zica las ca toata lumea doarme.. Ma duc si beau linistita. Imi era rau.. Catre casa ma intalnesc cu tata.. Deja se uita urat la mine, pe mine ma iau regretele deja. Au! Am luptat atat sa las naibii alcoolul si acum? Ce am facut? O iau de la capat? Evident au incept certuri pe te miri ce motive... La un moment dat suna telefonul, nu puteam raspunde nicicum datorita starii mele, imi era tot mai rau, regretele tot mai mari si gandul ca o iau de la capat ma facea sa ma usuc pe picioare.. Telefonul suna.. Eu tot incapabila sa raspund . .. Si suna si suna.. Era alarma de dimineatza :) a fost doar un vis! Buna dimineatza tuturor, sunt obosita .. Da! Dar treaza si lucida si fara regrete!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Wai cate amintiri am.si eu de pe vremea de glorie... De unele imi e atat de rusine de nici eu nu ma duc cu gandul acolo. Sunt foarte fericita ca am facut pasul asta. M-a redresat extrem de mult in viatza, dar tin sa spun ca tot nu stiu inca sa traiesc... Acum hai sa fim realisti.. Eu am avut un punct zero acum trei ani, cand am inceput o schimbare sa las in urma multe, al doila punct zero a fost abstinenta, e doar un an de atunci.. Iar de atunci am schimbt radical viatza, oamenii din jur, tot. Rezultate am pe multe planuri, acum garantez ca pun osul la treaba si o sa excelez in proiectul meu actual. Planurile pe care stagnez ma irita.. Stiu si eu ca nu ma pricep la unele lucruri.. Si totusi am nevoie de ele
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Azi drumurile m-au dus peste tot pe unde am fost acum un an.. Zi cand am decis ca pun punct alcoolului. Viatza are un sens al umorului extrem de ciudat, am trait ceva amintiri... Din ce imi amintesc... Si foarte intersant, am trecut sa las cuiva cadou o sticla de vin si seara a culminat cu un telefon de la acea persoana sa bem acea sticla de vin impreuna. (Nu stie ca nu mai beau deloc)..s-a lovit de refuzuri categorice... Pe autobuz catre casa aveam asa un nod in stomac.. Parca un sentiment de teama.. Ca ispitele vin mereu... Si m-am linistit. Lucrurile depind de mine. Sunt treaza cand aleg sa refuz, si sunt constienta ca de-a lungul vietii pericolul e mereu aproape, iar lozica "azi nu beau" ramane implementata in memorie ca un cip, ca o placa stricata, dar benefica.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Un an!!!!!!!!
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Raza de soare »

Felicitaaari! Si sa bem si noi o limonada cu menta daca vreti sau un fresh din pepene rosu cu gheata mmmm
P.s. azi am baut apa toata ziua, adica multa, o sete continua :)))

Sau limonada cu ghimbir? Voi ce beti bun?
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Felicitari Danuta pentru acest an pretios de abstinenta! 😘
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc frumos. Daca va spun ca nu sunt fericita ma credeti? Trec print-o stare de apatie groaznica, zile in care astept doar sa treaca ziua sa ajung acasa sa plang? Pe plan profesional reusitele sunt in continuare, proiectul imi merge normal ..
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Sa stii ca am simtit starea aceasta de apatie la tine.. Uite, eu ma aflu chiar acum la o petrecere si nu simt o bucurie debordanta. Probabil ca sunt stari necesare prin care trebuie sa trecem pentru a ne fi bine iar. Parerea mea este ca ar fi fain sa te recompensezi cu o micuta bucurie. Una care sa iti readuca zambetul. Ai toate motivele sa fii fericita!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Scrie răspuns