021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Aici e problema, am toate motivele si totusi...
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Si starile astea, resping oamenii din jur..
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Vor trece Danuta, vor trece. Esti emblema pentru toti cei care isi doresc si azi cu ardoare abstinenta. Nu uita prin cate ai trecut, esti o invingatoare! Ai trecut prin necazuri cumplite si totusi ai razbit fara sa te gandesti la nici o picatura de alcool. Ai nevoie doar de un remember pozitiv, sa-ti amintesti de toate beneficiile simtite in tot acest an. Ai dobandit ceva extraordinar: eliberarea de alcool! Cat de minunat trebuie sa fie?!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Acum la mine stiu ca e ceva mai vechi, depresia aia ciudata, revine tot mai rar dar revine si toata lumea din jur ma enerveaza, mai si reusesc oamenii sa ma dezamageasca.. Refuzurile vin necontenit.. Ma simt incapabila si fara forta si un gol imens in stomac. In starile astea am.impresia ca nu o sa mai zambesc niciodata, uneori chiar aleg sa nu zambesc de parca ma razbun prin asta..dupa ce imi mai revin rad de mine.. Dar.. Pana atunci..
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Pana atunci.. viseaza frumos Danuta, lasa noaptea sa-ti fie cel mai bun sfatuitor, iar soarele sa-ti zambeasca din nou dimineata cum numai el stie! Curatenia ta sufleteasca, interioara, va matura murdaria unor ganduri negre, trecatoare. Nu sunt in masura de a da sfaturi, dar sunt in masura sa simt. Ceea ce-ti urez si tie Danuta. Lasa oxigenul sa intre in mintea ta. Doar.. respira. Si apoi, va veni si zambetul! Crede-ma! Am zambit dupa multi, multi nori negri, am cazut si inca mai cad.. dar refuz sa ma despart de speranta, de frumusetea vietii mai ales!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Am alea o metoda ce functioneaza in ultima perioada, mi-am pus niste povestioare si am ascultat pana am adormit, oricum stiu ca toate pleaca de la.mine si observ cercul vicios in care ma invart uneori si lupt sa ma smucesc din el. E mai usor de trecut prin asta fara alcool :)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Multumesc ca imi sunteti alaturi, cu voi am reusit abstinenta, am crezut in voi de la inceput, nu credeam in mine, asta e altceva, si acum cand gandul imi e departe de alcool, imi e viatza mai usoara cu voi.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Ooo, buna joy. Apai nu ai idee cate strategii am ca sa trec repede peste :)) am prea multe antecedente in spate. De obicei solutiile cele mai simple sunt si cele mai eficiente.. Si ma opresc si imi schimv brusc gandirea si zic: hmm dar cine ma opreste pe mine sa zambesc sau te miri ce? Aaa nimeni :) si imi vad de treaba.. Si apoi asa incet imi tot amintesc ce am mai citit.. Si azi mi-a venit o fraza in minte: fa ce e necesar si fara sa iti dai seama deja faci ceea ce parea imposibil
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Wai, aseara am avut o reuniune de gasca.. Dupa ceva ani,multe lucruri schimbate, alta treaba :) si printre ele se pare ca am sarbatorit si anul meu de abstinenta. Gazda stia, iar unii din prietenii vechi de pahar.. A ramas socat, e s-a intamplat cu mine... Zice gazda: e simplu, ea a inceput sa bea si fara noi. Inainte sa merg eram putin speriata, sa le spun sa nu le spun, am zis ca o sa gasesc eu motiv sa refuz alcoolul, dar mi-a usurat gasca munca :) am fost felicitata, a fost super, ei au baut :) eu am baut suc si totul a decurs super ok :) plus ca au mai sesizat ceva schimbari in bine la mine. Eu aici vorbesc de putinii oameni cu care am vietuit 15 20 de ani si ne-am sustinut mereu, dar ne-a imprastiat pamantul. Este prima data cand ies cu adevarat intre oameni de un an de zile, ma refer in mediul meu natural unde imi permiteam orice, gen sa beau pana adormeam, imi gaseam eu un loc sa dorm :) si dimineatza nu stiam care pe unde mergem ... Si aseara vorbind cu ei mi-am.mai descoperit anumite frici de ale mele.. Si am constientizat ca problema e la mine. Trag eu aiurea catre singuratate.. Probabil o sa iau in calcul sa cer ajutor.. Cuiva mai priceput, cum sa imi recladesc viatza sociala.. Si personala... Tin sa spun ca azi,... Baiatul.. Barbatul pe care il plac . a trecut pe langa mine si a zis asa fastacit buna.. Tot ce am putut sa spun a fost.. Buna ziua!.. Asa rapid... Ma rog :)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da, incerc sa ma gandesc si chiar sa cred ca Dumnezeu stie ce face si recompensa va fi pe masura :) sunt si eu constienta ca am nevoie de cineva aproape si pe care sa ma pot baza si invers... Dar mi se pare imposibil :)
Scrie răspuns