021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Bacchus vs Elpis

Aici puteti povesti experientele personale.
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Bună seara! Sunt onorata sa primesc răspuns de la persoane pe care le admir și ale căror povesti sunt într-adevăr de succes. Am citit în amănunt topicul doamnei Staval și tare mi-aș dori sa am intelepciunea dumneaei. Pe lângă faptul ca este un dar de la Dumnezeu, o capatam în timp, prin încercările la care suntem supuși. Îmi iubesc soțul și îmi doresc din tot sufletul sa redevenim acea familie frumoasa, sa ne creștem copiii, sa îmbătrânim împreună. Ii citesc deseori de pe acest forum și îl captează, dar ma supăra ca nu are curajul sa faca asta de unul singur. De altfel, e mai conservator, nu ii place tehnologia.
P. S. Doamna Vizitator123$5, musicalul e superb!
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Draga Speranța, după cum scriam mai sus, și soțul meu a recazut în concediu. Înainte de a pleca, psihoterapeutul ne avertizase de pericolul la care se expune. Încercările mele de a-l determina sa renunțe, au fost zadarnice. El era încrezător în puterea sa de a controla situația, dar, din păcate, nu a reușit. Mereu zice ca dacă ar fi știut ce se va întâmpla, m-ar fi ascultat. Prea târziu... Am ajuns la concluzia ca orice eveniment la care se consuma îl afectează, mai devreme sau mai târziu. La fel și situațiile emoționale.
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Bună ziua!... De fapt, nu știu cât de buna e... În una dintre postările mele spuneam ca am de gând să-mi părăsesc soțul. Nu l-am părăsit, nu am putut pentru ca îl iubeam prea mult și niciun bolnav nu trebuie abandonat, insa în ajunul Crăciunului ne-a părăsit el. A pierdut lupta cu boala. După 5 zile critice de hemoragie, organismul lui nu a mai rezistat. Momente cumplite atât pentru mine, dar mai cu seama pentru cei 3 copii... Ce explicatii sa le dau?! Cum sa le dau vestea?!
Nu doresc sa treacă nimeni prin aceasta situație, nimeni nu merita asta. Rememorez acele momente: starea de rău care îl copleșite, spitalizarea, situația critica, panica care se crease în momentul resuscitarii, așteptarea acelui telefon care avea sa ne anunțe... Cele 3 zile de Crăciun petrecute în biserica la căpătâiul sau, urmând ca de Sf Ștefan sa fie înmormântat...de ziua unuia dintre copii. Trist, foarte trist!
Elpis=Speranța. Speranța că multe persoane se vor vindeca, ca vor învinge boala. Ma simt datoare sa salvez pe cineva, chiar dacă pe el nu am reușit, a fost prea târziu...
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Va mulțumesc! Un suflet chinuit, dar de o bunătate rara. Asta m-a ținut lângă el. Altceva nu aveam ce să-i reproșez. Sper din tot sufletul sa-și găsească liniștea, iar celorlalți dependenți le doresc puterea necesara de a învinge aceasta boala parșiva!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Ambasador »

Sincere condoleante! Ma doare fiecare cuvant citit.. Imi aduc aminte zbuciumul d-stra inca din vara trecuta, dorinta neobosita de a va salva sotul, dar mai ales speranta! O speranta stinsa nedrept, mult prea devreme. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Va doresc putere, dar mai ales speranta! Ea ne ramane in suflet vesnic!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de El Sugativo »

...
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Raza de soare »

Condoleante!
Elpis
Boboc
Boboc
Mesaje: 14
Membru din: 30 Iul 2019, 22:37

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Elpis »

Va mulțumesc tuturor!
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de colica zis alcoolica »

Condoleante Elpis , imi pare rau . Dumnezeu sa-l odihneasca .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Bacchus vs Elpis

Mesaj de Nalina »

Condoleante, Elpis! Cauta-ti in suflet putere pentru tine si copii! Incearca sa nu te invinovatesti ca ai fi putut face mai mult! Ai facut cu siguranta prea mult! Lasa timpul sa te invete sa traiesti pentru tine, pentru copii. Sotul tau, acum e linistit, acolo unde e. Iti vei gasi si tu linistea ta chiar daca acum e greu.
Scrie răspuns