021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Bună Dănuța !
Eu am înțeles că pacea cu mine însumi și cu cei din jurul meu este f. Importantă .
Am și eu șeful care a tot ridicat vocea la mine de câteva ori, câteva zile la ra nd și la un moment dat i-am intors-o și eu cam răstit (acum sunt acasă😬 ) . El și-a cerut scuze , o să-mi cer și eu scuze .
Te îmbrățișez Danuta și te citesc cu mare plăcere , chiar dacă am un timp in care nu am și scris.
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Sunt incatata sa vad ca cineva ma aude, ma citeste, ma intelege :) hey! Am si eu fanii mei hehe. Eu sunt dinaia care visez ca intr-o zi ajung sa vorbesc on fata multimii si toti tac sa auda ce am de spus :)) am reusit asta o data, intr-un autocar, mergeam la manastiri.. Faceam un tur in partea de sud a tarii, din ce motive eu am ajuns ghidul turistic al organizarii.. Si a fost super fain si la final am pus cu tupeu mana pe.microfon si am inceput sa vorbesc, oamenii din spate urlau sa vb mai tare sa ma auda si ei. M-au aplaudat la final. Cand ne-am dat jos fugeau oamenii dupa mine sa ma intrebe daca sunt politican sau daca sunt reporter . ma gandeam nuuuu muncitor de rand in fabrica si am venit sa ma rog ca sunt in divort....
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

In unul din tururile mele... Imj amintesc si acum, veneam de la timisoara... Am facut popas. Oamenii s-au dus la.masa....eu am gasit un leagan.. Si am baut 3 beri. O tipa.. Vine si se uita asa.. Zice.. Suntem de 20 de min aici.. E a 3a? Zic eu senina: da!/ in sinea mea am spus: am motive sa ma plimb pe la manastiri. Ultima tura.. La curtea de arges.. Eram cu prietenul meu si am simtit nevoia sa scriu un pomelnic. Si e sigurul pe care am scris: numele meu, alcoolica. Ca niciodata, a venit un calugat batran, mi-a luat biletul din mana.. L-a citit, a clipit o data si nu a zis nimic. A plecat. Asta fiind prin 8 august anul trecut. In 16 august m-am lasat
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Aaa apropo, eu azi am stat la discutii cu seful cel mare si cu cel cu care m-am certat. Si eu fata de cel mare am un mare respect pt ca am onoarea sa cunosx personal o persoana ce a fost in cariera ceva ce am vrut eu sa devin in timpul facultatii.... Si am vb am vb.. Am intrat in discutio mai adanci.. La care asta micu zixe vezi psiholoaga din ea? Asa mi-a facut si.mie de m-a enervat :))))
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da! Cand te-am auzit prima data, nu mi-am dat seama de asemanari, dar acum ca sunt pe picioare vad multe. Aaai cum zici de bani.. Asa gandeam si eucand stiam ca imi vin niste bani si mai ales libere de la.munca... Stiam deja unde o sa ii investesc. La un moment dat mi-am si zis.. Normal ca nu ma ajuta Dumnezeu sa am bani ca stie ce fac cu ei. Doamne in ce stadiu ajinsesem.. Nu eram.in stare sa aprind o tigara. Eu ma minunez ca nu mi-am dat foc sincer
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Da true :) very true, well nevertheless... Ma uit in stanga si in dreapta si vorbesc cu tot felul de oameni.. Si pe bune ma.intristez! Iq-ul lor e minim si perspecrivele zero! Vorbesc cu oameni pe care ii stiu de o viatza si am concluzionat ca habar nu au ce reprezinta viatza, cuvantul oportunitate nu le spune nimic, iar faptul ca tre sa ai noroc in viata e ceva de la soarta. M-am intalnit cu un vechi prieten da? Familie copil.. Mi-a spus in mare problema.lui si se plangea ca nu are un apartament. Na am povestit multe, ne-am vizitat reciproc. Na sa va spun ca mediul lor de trai de de 20 m patrati. Ea l-a parasit pe el..ma rog ea stie de ce . si el se plange. Lucreaza de 5 ani in acelasi loc, fara nici un gand de a lupta, a schimba ceva... Nici acum nici pe viitor.. Dar isi doreste sa isi cumpere apartament. Ok . a venit la.mine.. Spatiu de 60 de m patrati. Waaai zice el dar cat spatiu ai aici.. De ce nu stai in garsoniera? Zic, auzi.. Cat platesti tu pe chirie.. Zice mandru 180 de euro. Ok zic.. Eu 210... Vezi diferenta? Si cand am.intrat in discutii mai adanci.. Gen... Oportinitati, sanse, a invata ceva nou, reprofilare... Etc... Si i-am spus ceva din problemele de la munca.. Stiti ce rasp am primit? Ca sunt dificila :))) si sfatul e sa merg in fabrica ca acolo iau si bonuri. Ok....in timp ce.. Discutam.in paralel cu o alta persoana.. Un tip ce si-a dezvoltat propria afacere dupa ce a dat cu bata in balta la 25 de joburi... Discutam asa.. Scurt si amical... Nu am intrat in detalii. Frate, era tot mai fascinag si scotea intrebare dupa intrebare... Iar la final a intrebat cati ani am.. Caci nu ii venea sa creada unde imi merge mintea :) va rog sa nu ma intelegeti gresit, nu sunt superficiala si sunt dispusa sa vorbesc cu oricine, dar da... Oamenii din viazta trebuie triati :) dar macar asa.. Al meu prieten, se va impaca cu fosta... :)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

A nu, am si eu oameni buni in viatza cu care chiar pot diseca anumite probleme si sa calculam varianta cea mai buna. El a dat un sfat de genul ala comunist.. Discutia a fost mai ampla. Genul taci si rabda..
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Studiam asa... Pe langa carti, apar tot felul de cursuri, dezvoltare personala etc, sau nah.. Ma gandeam.inclusiv mers la un psiholog pt sanatatea psihica a mea.. Mai am si eu cate ceva si le observ foarte bine, dar ideea e ca totul costa si ca sa ajungi sa faci o anumita suma de bani sa investesti si in partea asta, trebuie sa ai totusi psihicul bun si gandire sanatoasa sa iti propui si sa reusesti sa faci banii de investitie.. Paj si atunci.. Mai am nevoie de psiholog? Hm
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Ce am observat foarte clar este ca desi oarecum ma plang de singuratatea mea.. Eu nu trag catre oameni si impun din stat niste limite clare si tin oamenii la distanta...
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Adica.. Si daca fac eu o abordare.. In sinea mea sper ca omul sa ma refuzw.. Pt ca.. E mai simplu asa. Ma mai plang ca nu ma mai abordeaza nimeni, dar totusi daca primesc o invitatie undeva refuz. In principiu pt ca ori nu imi place persoana ori nu imi place oferta.. Chestia e ca nu realizez exact blocajul pe care il am. Uite.. Pe fostul meu prieten l-am iubit foarte mult si am avut o relatie frumoasa, poate cea mai frumoasa, si imi doream mai mult.. Si totusi cand m-a cerur de sotie... Efectiv am fost.. Imuna... Cred. Bine, am avut motive sa refuz.. Dar.. Totusi...
Scrie răspuns