021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Buna dimineatza oameni buni :) o saptamana usoara
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey :) ce faceti? Eu in niste mici libere. Si acum nu aveam altceva mai bun decat sa ma irit un pic pe niste vorbe... Ieri mi-au spus doua persoana ca m-am schimbat in bine.. Ca inainte eram mai plangacioasa... Ca aveam impresia ca toate sunt imporiva mea. Ma uitam lung la ele... In fatza ochilor mi s-a derulat clipele in care eu batuta... M-ar fi putut ajuta si mi-au spus sa ma intorc inpoi la sot ca e baiat bun si familist, iar eu eram in conditia respectiva, pt ca amanta sotului meu m-a contactat. Am reusit sa fug de acolo, am strans bani de chirie, divort, etc. Iar ele . imi mai cereau te miri ce bani.. Si le spuneam clar ca nu am! In conditiile in care eu castigam atunci 1100 de lei si cheltuielile mele erau 1500, fara traiul zilnic. Si tor lor le spuneam, trebuie sa gasesc sa catsig mai bine, imi raspundeau ca nu imi trebuie mai mult, ca nu ma ajuta cu nimic, cu cat am mai.mult cu atat cheltui mai mult, si eu ma inglodam mai rau in datorii, ca apoi in alcool. Si m-am uitat lung la ele... Oricum au spus asta... Asa la un mod.. Hmmm. Nu ne convine.. Si am zambit si am zis simplu, inseamna ca eforturile mele devin vizibile. Subliniez ALE MELE!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey :) nu stiu exact cum incepi sa devii cand esti abstinent, sau vezi lucrurile mai clar.. Azi am avut o discutie larga cu cineva.. La inceput discutia parea sa prinda bine, apoi pe parcurs... Tot auzind, nu pot face aia, nu pot face cealalta... Hmm... Am stat si m-am gandit, eu pot face multe, dar parca asa.. Sa fiu tot eu cea care spune: pot, se rezolva! Cred ca fiecare ar cam trebui sa inceapa sa depuna eforturi daca chiar vor ceva... Cam aiurea sa zici vreau, dar nu misc un deget.. Misca tu 5 degete pt mine..
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Dragii mei prieteni. Nu de mai mult de jumatate de ora... O femeie, trista, disperata... Ma roaga sa ii ofer cateva minute pana imi vine autobuzul, sa o ajut cu ceva. Mai sa planga imi spune ca e pe cale sa isi piarda fiul, nu mai judeca, uita, si face prin casa peste tot. I-a fost rusine sa zica cuvantul alcool in toata asta. M-a intrebat stiind ca si eu am avut ceva probleme in trecut, unde sa il duca si ce sa ii faca si daca poate fi luat cu forta. I-am dat putine, putine detalii, i-am dat un nume si a venit autobuzul. Acea femeie, pleca cu copilul meu de mana el zicand pa mami :). Acea femeie este fosta mea soacra, care m-a alungat din casa ei, de langa fiul ei. Acel alcoolic este fostul meu sotz, care m-a mutilat fizic si psihic.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Pai nu pot spune ca mai sunt om de aseara. Si asa nu am prea fost in apele mele, nici cel mic.. Dar azi chiar nu am mai zambit. Am vrut a trec pe acolo in seara asta, dar inca nu am puterea necesara
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Eu una stiu cat m-am zbatut in timpul casniciei cu asta, si am ajuns eu alcoolica in final. Acum, cineva mi-a zis o vb buna, vezi de drumul tau. Nu am cum si ce sa fac si nu ma intorc inapoi, da la copil m-am gandit si eu, nu am idee ce pot face, ca eu daca nu merg la munca, nu am bani, merg la munca nu am cu cine sa ii las ca sa ii iau acasa
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de colica zis alcoolica »

Danuta , am văzut că pe Dani l-a ajutat un " Big- nook " lăsat pe noptiera de soția lui . O revistă cu experiențe de alcoolici recuperati ar fi după mine ok .
Eu așa am făcut cu fratele meu , i-am luat o carte și i-am spus că l-ar cunoaște mai bine pe tata (alcoolic fiind și el ) și așa poate l-ar înțelege și l-ar ierta , ei având o relație destul de tensionată cat tata a fost în viața . Dar mai mult nu cred că aș face.
O seara frumoasa și bune 24 de ore vă doresc !
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey :) mama de cand nu am mai scris nimic. Tot abstinenta, tot constanta :) imi amintesc cu drag sentimentul de libertate pe care l-am avut cand am iesit intr-o zi pe strada si am constientizat ca sunt libera! am scos acoolul, imi e atat de dor de sentimentul acela de libertate..
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Ambasador »

Pai de ce iti este dor de acel sentiment de libertate Danuţa? Esti libera acum. Ce poate fi mai frumos de atat?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Pai pt ca in timp am realizat si alte lucruei ce ma tin incatusata.. Si ma opresc din evolutie si creativitate... Ma simt limitata momentan... Pe un anumit plan al vietii, o sa iau atitudine si in aceasta privinta.. Dar cu cap. Renintarea la alcool a fost primul pas catre libertate si am simtit pt prima data in viatza mea sentimentul, acum o sa urmeze altele si altele... Sunt genul de om care vrea sa vada liber in fatza.. Nici un obstacol, trec prin toate si le rezolv pe toate ca sa am calea libera pana la urmatoarele si tot asa.. Si cand eram in liceu.. Mergeam linistita pe jos catre scoala... Zilnic 5 km un drum.. Iar daca aveam deja oameni in fatza.. Imi faceam drum printre ei.. Pana eram eu in fatza.. Faceam concurs eu cu mine zilnic, si aveam.un semafor in drum, mi-am propus sa.merg atat de repede incat sa ii ajung din urma pe cei ce au trecut inaintea mea la semafor si sa ii depasesc si am ajuns sa calculez la un moment dat timpii.. Si am inceput sa alerg drumul, asa incat drumul meu de 40 de minute de mers la pas .. L-am facut in 14 min alergand constant.. :) acolo m-am.oprit si am cautat alte provocari
Scrie răspuns