021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

joy,sa stii ca nu ma spovedesc la prieteni sau familie pentru ca e injositor si chiar daca ne vom desparti voi pastra secretul pentru ca e mama copiilor mei,vorbesc cu voi doar aici pe forum sa ma mai descarc putin si sa nu o iau pe alte cai.am incercat sa vb cu ea dar nu recunoaste e foarte ascunsa neaga tot,si se plange de mine doar de faptul ca mai beam
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

atunci italianul ala era doar un om bun care-i dadea bani,asa ca voia el sa o ajute,pe gratis,asta vrei sa cred joy?
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

da,poate ca ar trebui sa inchid ochii si sa merg inainte,dar nu o mai vad la fel,ea nu mai e ce a fost in ochii mei
L29s
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 23 Sep 2019, 10:28

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de L29s »

Buna ziua - femeie 45 ani, am probleme cu alcoolul (predispozitie genetica si copilarie abuziva). Am 4-5 ani de cand am inceput sa beau, incerc sa tin problema sub control dar imi e foarte greu. Reusesc sa ma abtin 2-3 zile, cel mai mult am reusit 2 luni. Am invatat sa nu mai scap problema, se intampla la sfarsit de saptamana sa ma imbat 300-350ml vodka 40% ma lasau lata. Acum nu o mai fac dar simt nevoia zilnic de a ma relaxa cu 2-3 beri 7% alcool. Am invatat sa nu mai cumpar tarie fiindca daca o am in casa voi bea. Incerc sa stau departe de tentatii, ca obiectiv, ar fi ideal sa beau 2-3 beri pe saptamana. Nu stiu daca este posibil. Sotul nu bea decat la sfarasit de saptamana, 50-100ml de relaxare. Nu stiu ce ar trebui sa fac, cum sa gestionez situatia atunci cand apare dorinta puternica, cand nu-mi pot lua gandul de la cata nevoie am de o inghititura de tarie. Ma poate sfatui cineva ce am de facut? cum pot sa-mi controlez mai bine viata? Am o situatie financiara stabila si un climat echilibrat in casa. Sunt destul de sedentara, nu ma atrage deloc sportul (am incercat).
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

nu ai mult timp de cand bei,eu as cerceta in trecut sa vad de ce m-am apucat de baut,si apoi usor sa fac ceva sa nu mai beau
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

gandeste-te la sanatate in primul rand.femeile se imbolnavesc de la alcool de 3 ori mai repede decat barbatii
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

consumul de bere zilnic dauneaza f mult sanatatii chiar daca bei doar 2.spune in fiecare zi ca astazi nu consum alcool.si tine-te de promisiune.spune-mi dupa o saptamana daca a functionat sau cate zile a functionat si incearca sa crezi in dumnezeu sau cum vrei tu sa-i spui,e ok doar sa crezi ca numai el ne poate ajuta si chiar daca ai sa mai bei sa nu crezi ca nu functioneaza,el ne da posibilitatea restul tine de noi sa ne ajutam
L29s
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 23 Sep 2019, 10:28

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de L29s »

De asta am scris, fiindca stiu cat de daunator este consumul si vreau sa evoluez, sa scap de dependenta. Stiu exact cand am inceput, cum de am evoluat, am mai bine de un an de cand am constientizat, incerc pe cat pot sa controlez problema, numai ca nu-i usor si nu stiu cum. Cred in Dumnezeu, nu ma ajuta in mod deosebit credinta.
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

da joy,asa e este posibil sa nu am dreptate mai ales ca ea neaga tot spune ca nu m-a inselat niciodata,doar a vb cu italianul ala si se intalneau doar de companie si pt.ca-i mai dadea bani sa o ajute.era in varsta el vreo 65-70 ani
Ultima oară modificat 23 Sep 2019, 18:46 de către mihai79, modificat 1 dată în total.
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

l29s trebuie sa te multumesti la inceput cu castiguri mici adica in fiecare zi sa spui azi nu beau.nu trebuie sa spui ca te lasi de baut pentru totdeauna ca e prea grea promisiunea si nu tine
Scrie răspuns