021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Vbc »

O sfanta duminica binecuvantata!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 septembrie

„EU AM FOST O EXCEPŢIE”

El (Bill W.) mi-a spus simplu şi cu blândeţe: „Crezi că eşti unul dintre noi?”
ALCOOLICII ANONIMI

Pe când beam, eram convins că sunt o excepţie. Credeam că eram deasupra necesităţilor neînsemnate şi că aveam dreptul să fiu scuzat. Nu mi-am dat niciodată seama că, în contrabalansarea tristă a atitudinii mele, era senzaţia constantă că nu mă aflam în locul potrivit. La început, în AA, mă identificam cu ceilalţi doar în calitate de alcoolic. Ce trezire minunată a fost pentru mine să-mi dau seama că, dacă oamenii îşi dădeau cât mai mult silinţa, la fel o făceam şi eu! Toate durerile, confuziile şi bucuriile pe care le simt aceştia nu constituie o excepţie, ci fac parte din viaţa mea, la fel de mult ca şi în cazul celorlalţi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
vicdi
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 29 Aug 2019, 15:19

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de vicdi »

Daaaaa
vicdi
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 29 Aug 2019, 15:19

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de vicdi »

Nu pot
vicdi
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 29 Aug 2019, 15:19

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de vicdi »

Sunteți morți
vicdi
Boboc
Boboc
Mesaje: 4
Membru din: 29 Aug 2019, 15:19

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de vicdi »

Dar Va doresc sănătate!!!!
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

24 august

O ENIGMĂ EFICIENTĂ

S-ar putea să găsim explicaţii referitoare la experienţele spirituale, aşa cum sunt cele care ni s-au întâmplat nouă, dar de multe ori am încercat să mi-o explic pe a mea şi nu am reuşit decât s-o descriu. Cunosc sentimentul pe care mi l-a lăsat şi rezultatele pe care le-a avut, dar îmi dau seama că s-ar putea să nu-i înţeleg niciodată întru totul dedesubturile.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

În timpul unei întruniri a AA, am avut parte de o profundă experienţă spirituală care m-a făcut să-mi scape următoare remarcă: „Sunt alcoolic!”. De atunci, nu m-am mai atins de alcool. Pot să vă spun cuvintele pe care le-am auzit chiar înainte să devin AA, şi în ce măsură m-au afectat acele cuvinte - dar de ce mi s-a întâmplat lucrul acesta, nu ştiu să vă zic. Cred că o Putere Superioară mie m-a ales ca să mă vindece, dar nu ştiu de ce. Încerc să nu mă îngrijorez sau să mă întreb în legătură cu ceea ce încă nu cunosc; în schimb, cred că dacă voi continua să lucrez Paşii, să aplic principiile AA în viaţa mea şi să-mi împărtăşesc experienţa, mă voi îndrepta cu bucurie către o spiritualitate profundă şi matură, în care voi descoperi noi şi noi lucruri. Până una-alta, mă bucur că am fost înzestrat cu credinţa în Dumnezeu Şi cu posibilitatea de a lucra Paşii şi de a-i ajuta pe alţii.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

25 septembrie

TOATE LA TIMPUL LOR

Unii dintre noi au avut mult de suferit până au aflat acest adevăr: cu serviciu sau fără – cu nevastă sau fără – pur şi simplu nu vom înceta cu băutura atât timp cât avem mai multă încredere în oameni decât în Dumnezeu.
ALCOOLICII ANONIMI

Înainte să intru în AA, aveam întotdeauna un pretext pentru a bea: „Ea a spus...”, „El a spus...”, „Ieri m-au dat afară de la lucru”, „Astăzi mi-am găsit o slujbă nemaipomenită”. Nici un aspect al vieţii mele nu putea fi în ordine dacă reveneam la băutură. Abstinent fiind, viaţa mi se ameliorează pe zi ce trece. Trebuie să-mi amintesc întotdeauna să nu beau, să cred în Dumnezeu şi să mă implic activ în AA. Consider astăzi că ceva ar fi mai presus de abstinenţă, de Dumnezeu, de AA?
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de Vbc »

Neața!
Foarte frumos si încurajator mesajul!
O zi liniștită!
Nihil sine deo!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Vbc scrie:Neața!
Foarte frumos si încurajator mesajul!
O zi liniștită!
Nihil sine deo!
continui și eu
"Credința fără fapte este moarta"
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns