021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

E prima oara cand intru aici...sunt Florin,am 29 de ani si sunt alcoolic...nu stiu exact ce asteptari am stiu doar ca am nevoie de ajutor!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Ce mi se pare acum,aici ,dupa ce am citit o mica parte din mesajele de pe site...ma sperie de fapt,este ca eu constientizez ca am o problema de vreo 10 ani...mi-am asumat-o intr-o oarecare masura...adica am acceptat-o partial...si cu toate astea singura perioada a mea de abstinenta si cea mai lunga a fost de 3 luni..si asta se intampla acum 1 an...si nu neaparat a fost alegerea mea...costrans, de a nu pierde pe cineva drag...pe care in cele din urma bineinteles ca am pierdut o si cel mai dureros e ca cumva....am inteles-o
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Multumesc pentru cuvintele frumoase si vreau sa cred ca sincere....inca nu simt ca apartin acestui grup...dar imi place cum oamenii vorbesc deschis si fara jena aici...ma tem ca am baut pentru orice,oricat si oricum...imi amintesc doar cand am inceput...si restul parca a trecut intr-o clipa...parca am visat...am cunoscut toate starile posibile..m-am mintit in toate felurile posibile..insa un lucru e cert...de 13 ani nu mi amintesc o singura data sa incep sa beau si sa zic stop dupa cateva pahare...am incercat sa pastrez aparentele,am incercat sa dau vina pe nesansa...am incercat sa i invinovatesc pe cei care s.au dat la o parte...am fost disperat,am.fost dezamagit de mine...vreau mai mult....tatal meu este alcoolic..(50 de ani-varsta lui)fratele meu este alcoolic..(25 de ani-varsta lui)...unchiul meu este alcoolic...se pare ca am avut toate premisele ca asta se va intampla...stiam cumva si era cea mai mare temere a mea...cu toate astea...m-am lasat...am facut lucruri de care ma rusinez...am auzit ca am facut lucruri de care ma rusinez.......stop...am un baietel....si nu vreau ...nu vreau sa treaca prin ce am.trecut eu....stii...e o melodie..niste versuri.....,,esti exact ca tatal tau cand il priveai cu ochi rai,oare ce vor spune acum despre tine,copii tai"...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Vreau,imi doresc...ma incurajeaza gandul ca se poate...ca altii au reusit...insa ma tem....ma tem ca nu sunt atat de capabil sa ies din toate astea....dupa cum stiti cu totii de aici...e vorba de un tipar...e viata mea....asta am facut tot timpul...asa am stiut eu sa traiesc...toate cunoatiintele mele se leaga de asta..toate actiunile mele....cu asta m am identificat......stiu de multi ani ca am o problema...m am documentat...insa am zic mereu...,,o sa ma las intr-o zi....acea zi s a tot amanat...si simt ca ma irosesc ..imi doream atat de multe de la viata....inca imi doresc...cred ca pe undeva si faptul ca mi am dorit atatea si nu am realizat nimic....nu stiu....cert e ca stiu ca singur nu pot....si nici nu pot condamna pe cineva ca nu mi a fost alaturi....nici eu nu mi as fi cateodata...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Da...am inteles cum functioneaza si stiu ca tre sa vina din interiorul meu....ceea ce....din moment ce sunt aici...inseamna ca imi doresc mai mult ca niciodata asta...multumesc pentru sustinere si pentru gandurile curate......si cum ai spus stop....cand??ce anume te a determinat si de cat timp...??
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Multumesc !!!esti o femeie puternica si curajoasa ..!!!inca sunt bine si imi fac timp sa mamuit zilnic aici pe forum...sa imi amintesc tot timpul si sa ma conectez la realitate...ma simt mai bine....si parca sunt un pic mai lucid....am speranta si incerc cum ai spus sa o iau zi dupa zi...nu sunt multe deocandata...dar imi doresc....peste 2 saptamani revin in tara sa mi petrec cateva zile cu baiatul meu si vreau sa fiu in cea mai buna stare de functionare,merita asta din partea mea....legat de faptul ,,ca vorbesti mult"...nu e deloc un lucru gresit,mai ales ca din perspectiva mea vorbesti ,,bine"...iti multumesc pentru incurajari si sfaturi...sau ponturi....ma ajuta...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Tot peste 2 saptamani cand merg in tara o sa merg si la nunta unei prietene bune...ma tem si stiu ca va fi un fel de test....nu cred ca am.participat vreodata in viata mea la orice fel de eveniment si sa nu consum......nu cred ca am ajuns vreodata treaz la un eveniment pana la aperitiv macar....va fi un pic dificl....toata lumea se asteapta sa fac ....din pacate....ce stiu mai bine....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salutare

Mesaj de Vbc »

Salut!
Incearca sa i surprinzi pe toti placut si sa nu bei.:) e greu dar nu imposibil...daca iti doresti cu adevarat, cine iti vrea binele nu te va incuraja sa bei...stiind problemele tale legate de alcool.
Eu am fost intr o situatie similara saptamana trecuta 2 nopti petrecute la munte, unde s au consumat bauturi si eu am consumat doar apa si suc Giusto natura, toti au fost surprinsi...si s au intors acasa cu foarte multa bautura, erau pregatiti bine.:))
..desi le spusesem ca nu voi consuma...nu au crezut, stiau materialul din trecut..
Doamne ajuta ! Iti multumesc pentru inca o zi de abstinenta! 30.09.2019
Sper sa ai parte si tu de ea Florinnirolf1 ! Si sa treci cu mintea limpede/fresh, peste evenimentul la care vei lua parte, si la zilele care vor urma( incepand fiecare zi cu gandul AZI NU BEAU.
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Multumesc.....asa o sa fac ....
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Azi nu beau.....inca o zi in care imi propun azi nu beau...😊..inca o zi de speranta si ambitie...ganduri bune tuturor ....inca o zi fara ,,doza mea de otrava"....
Scrie răspuns