021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Nu trebuie sa te scuzi pentru ca ,,razi"...cred ca partial ai dreptate...cred ca noi...generatia mea,a uitat sa rada mai mult...a uitat sa rasul e leac....accept asta....cred ca oamenii in general tind spre a devenii mai tristi din multe cauze...nu o sa le enumar acum....cert e ca...sunt in perioada de inceput si parca imi e teama cumva sa rad...vreau sa iasa bine de data asta ...imi doresc foarte mult sa fie bine de data asta. .e acel moment in viata mea cand simt ca pot sa schimb ceva....si mai ales ca trebuie sa schimb ceva ...e o usoara presiune......cat despre Dumnezeu...hmm... fiecare este liber sa si aleaga credinta....sau...,,necredinta"...ceva ....trebuie sa existe acolo...altfel ar fi haos....e o discutie ampla....personal cred ca exista ceva...Divinitatatea...insa prea putin cred in preoti biserici si adunaturi de oameni ...cred ca exista oameni cu har....cu caldura in suflet care se pot numii preoti...insa sunt cazuri foarte rare....nu vreau sa mai las doar in ,,seama lui Dumnezeu" boala mea...e tipic romanesc.....Poate ca El lucreaza dar are nevoie ca eu sa fac ceva concret....o zi minunata sa aveti....si ,,Azi nu beau"....
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salutare

Mesaj de Vbc »

Dacă acel om al străzii scotea un teanc din buzunar, si era îmbrăcat sa zicem(pt o farsa) in niste haine scumpe..cu un suv in spate parcat, numai conta daca era spalat, POATE discuția lor începea despre un f..k :)) after ,,,sandwich...
Zile senine Cu bucurie! Va doresc!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salutare

Mesaj de Vbc »

Am inteles si remarcat toate detaliile,cand mi ai raspuns ai mai facut niste adăugiri "admira in liniste frumuseta naturii,nu era la agatat in club" :)))
Raspunsul meu a fost in gluma bineinteles pt prima versiune:
"doamna oripilata de imagine si intrebare , răspunde cu dispreț NU"
putea oferi un raspuns mai elegant "am servit deja un sandwich, nu multumesc" aici a fost ironia mea, o doamnă cocheta si eleganta cu suficientă materie cenușie nu doar cu aspect fizic si frumos , asa ar fii raspuns.
Este un banc bun, oricum, remarca cu ironia am facut o ca pe o gluma.
Cat priveste parcul...putea sa fie si in Bazilescu, buc noii, nu neapărat NY Central park.
Sunt convins ca alcoolici abstinenti d e foarte mult timp, nu mint!
O seara liniștită și senină! :)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salutare

Mesaj de Vbc »

Scz Florinnirolf 1 ca am scris astfel de lucruri pe pagina ta.:)
Seara buna si senină!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Nu este ,,pagina" mea....e in regula..sunt aici dintr-un singur motiv si cu un singur scop....,,azi nu beau"....apreciez un bamc bun. Apreciez simtul umorului....nu stiu insa daca pot raspu de in aceeasi nota...nu inca....inca ma lupt cu ,,demonii mei"....dar stiu ca su t pe drumul cel bun....orice gand bun si sfat sunt binevenite...si am o intrebare....cum pot sa reusesc sa ma impac cu trecutul meu..mcu toate lucrurile pe care le am facut ....cand....nu am fost treaz....par a ma definii cateodata....
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Si aici sper intr-un raspuns de la Vizitator123$5....seara linistita...
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Salutare

Mesaj de paparuda »

Salut Florin!
Nu sunt in capacitate sa dau sfaturi si nici nu doresc. Dar as putea sa impart gandurile mele legate de intrebarea ta.

Fiecare om are aceasta nevoie de a se defini si modul in care se definesc oamenii este in principal acelasi: isi spun istoria, povestea lor de viata in minte si se identifica cu ea. Creierul asa este setat. Insa, personal cred ca istoria este istorie, trecutul e trecut, aminteste-ti de el pentru ca trebuie sa inveti din el, sa culegi roadele din experientele prin care ai trecut, sa te faca mai intelept, mai bun, mai experimentat, mai matur spiritual, pana cand ajungi in punctul de a fi Intreg si a trai pe deplin viata asta si a impartasi cu altii frumusetea ei, a-i ajuta sa evolueze pana in punctul de a fi Intregi ca noi. Poate ca veteranii de pe-aici au atins acel moment de maturitate spirituala si acum asta fac - sprijina vindecarea, maturizarea spirituala a altora.

Cred ca noi suntem aici acum si lucrurile pe care le-am trait ne-au "ajutat" sa fim unde suntem. Poate ca erau necesare pentru noi, poate ca acest drum este cel care ne este destinat si care este cel mai potrivit pentru a gasi libertatea. Nu degeaba crestinismul vorbeste despre suferinta ca o cale spre "sfintenie" sau Dumnezeu. Sau buddhismul despre renuntarea la dorinta pentru a atinge Nirvana (=eliberarea definitiva de suferinta).

Si eu tind sa ma definesc prin trecut si ce-am trait si ce-am facut, dar stiu ca sunt acum aici, asa cum sunt, prezenta. In fiecare zi acelasi om, dar in fiecare zi om nou. Nu stiu sa explic altfel. Nu te lasa pacalit de minte, lasa regretele, poate incearca sa te privesti asa cum ai privi un prieten. Daca un prieten ti-ar cere sfatul: "uite, ma gandesc cu regret si rusine la asta si asta", ce i-ai spune?
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Da...cam aveti dreptate. .important e ce fac de acum incolo....important e ce mi-am propus si unde vreau sa ajung...pot....va multumesc pentru ganduri...ma ajuta....,,azi nu beau"...asta imi spun in fiecare dimineata.. si pana acum a fost de folos...lucrurile se indrepata spre luciditate parca vad si simt lucruri....mirosuri....trairi....aici e un punct cheie...vreau sa le simt....si momentan sunt pozitive..ma ingrijoreaza cele negative.....sper sa vina cat mai tarziu....
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Si da...veteranii au ajuns la maturizarea spirituala...dar in primul rand se ajuta pe ei fiind aici...incep sa inteleg si de ce....cam asta este cursul firesc.....ii admir pe toti cei care au reusit si cred ca sunt niste oameni puternici....imi doresc ca in viitor sa fac parte din acest cerc.....
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Nu vreau sa cred in abordarea asta cu ,,invinsi"...mie mi se pare ca cei care sunt abstinenti sunt puternici...au puterea sa constinentizeze boala sa si -o asume si sa o tina sub control...asta inseamna echilibru si putere....si dovada de un caracter sanatos ....asta e credinta mea si sper ca e cea corecta....imi accept boala si vreau sa o tin sub control...nu sa o inving nici sa ma invinga...vreau doar sa fiu constinet de ea zi de zi....si sa mi repet zilnic:azi nu uit ca sunt alcoolic....ganduri bune de la mine!!si o zi minunata sa aveti!!!
Scrie răspuns