021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Aici puteti povesti experientele personale.
Lal
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Oct 2019, 20:52

Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de Lal »

Buna,
sunt noua aici.
Asa cum am scris si la subiect, nu stu daca sunt alcoolica( vreau sa cred ca nu) dar stiu sigur ca am o predispozitie la aclcoolism si daca nu fac ceva acum, o sa devin sigur.
Spun ca sunt inca alcoolica pt ca nu simt nevoia inainte sa plec la servici sa beau un pic, dar stiu ca am o problema pt ca de aproape un an abia astept sa plec de la servici si sa beau o bere.
Povestea mea incepe asa( cred ca toata lumea incepe asa, ce cliseu).
Inca din adolescență an baut cate o bere apoi mai multe la discoteca sau la iesirile cu gașca. Tot timpul mi-a placut sa ma ametesc dar am avut tot timpul o limita.
Dar, de aproape 2 ani de cand am divortat, si apoi la scut timp am fost concediata, bericica a fost tot mai des prezenta in fiecare seara.
Dupa divort nu a fost asa rau, aveam inca totul sub control dar dupa ce am ramas fara servici, aproape in fiecare seara am baut cateva beri.
Din pacate dupa ce m-am reangajat, obiceiul prost a continuat si acum cateva saptamani am constat ca pe drumul de la servici acasa eu nu ma gandesc decat unde sa ma opresc sa sa imi cumpar cateva beri.
Si tot de cateva saptamani am realizat ca nu mai sunt eu.
Am fost intotdeauna o persoana cocheta si mi-a placut sa fiu tot timpul ingrijita si pusa la "4 ace", dar in ultimul timp nu mai am chef de nimic, nici de mine, nici de casa mea, nici de servici(aici e cea mai mare problema, serviciul, am un servici foarte bun, mai bun decat aveam inainte de concediere, si sub nici o forma nu as vrea sa il pierd, daca s-ar intampla asa, cu siguranta voi ajunge alcoolica, asta daca nu sunt deja)
Acum am nevoie de ajutor de la voi.
Trebue sa mentionez ca beau singura si ma ascund de prieteni, pentru toti cunoscutii eu sunt "o doamnă" -ce porcarie.
Am citit cateva experiențe pe forum, si va doresc la toti succes.

Cu drag
Lala
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de And_y »

Buna dimineta Lala,
Bine ai venit pe forum!
Am citit povestea ta, ce ganduri ai a doua zi dupa ce ai baut, in afara starii de rau fizic?
Nimic nu e intamplator.
Lal
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Oct 2019, 20:52

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de Lal »

Buna Andy,
De cele mai multe ori nu am stari de rau fizic dar a doua zi am mustrari de constiinta si imi repet "asa nu poate continua, trebuie sa te opresti". Apoi 3-4 zile ma lupt sa nu beau nimic (ma lupt la propriu pt ca gandul imi e tot la bere) dar in weekend fac prapad.
Ma inchid in casa cu cateva beri, nu mai ies in oras, nu mai socializez, nu gatesc, nu fac altceva decat sa beau si sa dorm.
Si ciclul asta continua de cateva saptamani
Lal
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Oct 2019, 20:52

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de Lal »

Buna Speranta,
Doamne cat ma regasesc in povestea ta, parca e trasa la xerox cu a mea. Numai ca eu nu am trecut la vin, am ramas inca la bere dar sunt zile cand am baut si 10.
Am fost tot timpul o persoana ambitioasa dar simt ca curba asta nu o pot lua.
Vreau sa fiu cea din totdeauna dar nu gesesc puterea. 😢.
Tu ai reusit? Cum ai reusit?
Lal
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Oct 2019, 20:52

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de Lal »

Chiar ma bucur ca mi-ai scris asta si ma ingrozeste. Cred ca asta am vrut sa aud.
Si eu m-am ingrasat foarte mult si am incercat sa tin regim dar nu a functionat, pt ca si cu regim mai stergeam cateva beri.
Eu chiar vreau sa renunț dar la fel ca tine nu gasesc ambitia si puterea.
Lal
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Oct 2019, 20:52

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de Lal »

Nu, nu poate sa afle nimeni de problema mea. Trebuie sa reusesc singura, trebuie.
Iti doresc si tie mult succes si iti multumesc mult
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de paparuda »

Va salut.
Si eu sunt in aceeasi situatie cum ati descris mai sus. Am baut aproape zilnic bere (exceptie zile de rau fizic) in ultimii ani, cantitatea a crescut cu timpul, situatia s-a agravat, sambata a devenit zi de recuperare, zi de disperare atat din cauza raului fizic, cat si din cauza sentimentului de vinovatie. Atunci mi-am dat seama ca problema este mai serioasa decat am crezut si nu "trece de la sine", asa cum speram. Cand eram intrebata "si ce planuri ai pe weekend", eu stiam ca "planul" pe sambata e sa zac chinuita in pat si sa recuperez cu mancatul, ca-n timpul saptamanii seara n-aveam timp sa mananc, trebuia sa-mi iau "doza".

Nu am reusit sa stau departe de bautura nici saptamana asta de cand sunt pe forum, dar nu ma las, nu am de ales decat sa incerc iar - nu vreau sa ma distruga, vreau sa traiesc. Vreau sa fac lucruri frumoase.
Lala, tu deja ti-ai dat seama de gravitate, altfel nu ai fi scris aici. Ramane sa facem ceva pentru noi si abandonam acest "sport".
Aici pe forum sunt oameni prietenosi care sprijina "colegii de suferinta" in vindecare.
Apoi, cum a scris si Usersters123, exista si varianta de ajutor specializat - psihoterapeut. La varianta asta ma gandesc eu pentru mine.
Lal
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Oct 2019, 20:52

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de Lal »

Ai asa mare dreptate Speranta, exact asa gandesc si cred.

Cea mai mare problema e ca sunt singură si traiesc intr-o tara in care bautura e normala si faptul ca bei in fiecare zi 2-3 beri sau ca in giecare weekend te imbeti cu prietenii nu e considerat alcoolism.

Dar eu nu vreau sa fiu ca ei., ma vreau pe mine inapoi. Inca nu stiu ce si cum o sa fac dar o sa reusesc. Trebuie sa reusesc si tu la fel.

Nu mi-a fost niciodata usor, am luptat pt tot ce am relizat si crede-ma ca am rezealizat multe in viata mea.

Si eu pe tine si sper din tot sufletul sa reusim împreună.

Nu ne cunoastem dar sunt convinsa ca avem foarte multe in comun.

Experinta, sinceritatea si povestea ta ma fac fericita ca nu sunt singura. Intotdeauna am crezut ca sunt foarte putine femei cu problema asta si imi e rusine de mine si cu mine

Cu mult drag te imbratisez si multa multa bafta.
Lal
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Oct 2019, 20:52

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de Lal »

M-ai facut sa plang si sa ma abitionez si mai tare. Nu se poate ca din noi, femeii frumoase si destepte sa se aleaga praful din cauza dragei noaste Berici.
Bucureștiul e minciuna pe langa Germania. Aici beau adolescentii cu parintii de mana si parintilor li se pare amuzant cand copii vin acasa ametiti.
Eu am inceput sa beau din disperare dupa ce mi-am pierdut job-ul apoi din fericire ca mi-am gasit altul si mai bun si continuat din singuratate si plictiseala. Motive pt a bea am gasit dar pt nu a bea nu gasesc. Trebuie sa gasim si pt asta un motiv.
Si nu imi mulțumi, eu sunt cea care tb sa multumeasca.
Lal
Boboc
Boboc
Mesaje: 19
Membru din: 04 Oct 2019, 20:52

Re: Nu stiu daca sunt alcoolica dar sigur am o problema

Mesaj de Lal »

Draga Paparuda,
da mi-am dat seama ca nu e normal ce fac si ca am o problema dar nu am crezut ca sunt alcoolica.
Sper ca problema mea e la inceput de drum si daca fac ceva acum o sa reusesc.
Multa bafta iti doresc si tie
Scrie răspuns