021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

da asa m-am gandit si eu joy mai ales ca nu am dovezi clare.deja ne-am impacat si sper sa fie bine,sa pot uita si sa trec peste asta.cu alcoolul singurul lucru care ma face sa beau e cand ma intalnesc cu prieteni sau familie si chiar daca e rar la 2-3 saptamani nu e ok sa pierd controlul.ce-mi recomandati abstinenta totala?
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

L29s incearca sa-ti faci postarea ta pe blog sa te vada toti membrii,sunt mai experimentati decat mine in a-ti spune ce sa faci,dar poti sa-mi scrii si mie daca vrei.mult succes inainte!
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

buna ziua!peste cateva zile o sa avem iarasi o intalnire in familie si cu prietenii si sigur o sa se consume alcool ca de obicei.ideal ar fi sa nu particip ca doar ar fi cel mai simplu pentru mine sa nu fiu tentat sa beau.dar nu se poate pentru ca trebuie sa merg cu copii,e in familie si asta e familia.ce sfaturi imi puteti da ca sa nu beau?sa consum doar putin?sau cum credeti ca e mai bine?
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

o ptroblema cu alcoolul am pentru ca daca beau 2,3 beri cu baietii merg inainte si mai beau si altele pentru ca apare starea de euforie si nu mai conteaza nimic nu mai gandesc limpede.poate ca e doar efectul alcoolului care e diferit pe persoane.asa am fost dintotdeauna nu s-a agravat la mine sa ajung sa beau zilnic,chiar e enervant asta si nu vreau.cand eram mai tanar beam mai mult,acum am 40 de ani,si pana in 2010 ambaut mai mult dar niciodata zilnic,doar la sfarsit de saptamana.din 2010 am inceput sa merg la sala si merg in continuare,e un lucru foarte bun care ma opreste mult sa nu beau.dar tot mai beau la petreceri,sau in weekend cu prietenii.poate ca e doar o forma de alcolemie mai tinuta sub control.cu toate astea nu pot sa am controlul exact,adica sa spun ca beau doar 2 beri si sa fac asa
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

cu sotia ai dreptate brainstorm,incerc tot timpul sa o disculp si sa incerc sa spun ca nu putea fi adevarat ce s-a intamplat.motivele le stiu,sunt copii trebuie sa merg inainte asa in formula asta sa creasca mai mari.recunosc ca daca nu ar fi copii nu as vrea sa o mai vad niciodata,dar eu cred in dumnezeu si stiu ca imi arata bine pasii pe care trebiue sa-i fac in viata.eu sunt un om care iarta dar nu uita si peste ani cand vor fi copii mai mari e posibil sa ma gandesc si la mine mai mult
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de Nalina »

Copiii vor avea doar de suferit daca voi ramaneti impreuna pentru ei. Ei reprezinta, de fapt, o scuza pentru "a nu lua taurul de coarne" si de asemenea, cel mai bun barometru al unei casnicii nefunctionale. Ti-o spune un copil care ar fi preferat sa creasca cu parintii separati, in liniste, decat asa, burete pentru tot ceea ce ei refulau, constient sau inconstient.
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

daca ne despartim eu nu plec din casa mea in nici un caz pentru ca ea a gresit,si sa stii joy ca ea nu gandeste ca tine .am vorbit cu patroana ei de la barul unde muncea in italia si mi-a spus ca era tot impul impreuna cu italianul ala si da dupa ea erau un cuplu.el ai dadea bani tot timpul si cadouri,astea nu sunt inventii,am cercetat ani de zile sperand ca nu este adevarat dar descopar din ce in ce mai multe dovezi.plus ca italianul as ta statea doar la bar si facea avansuri la toate fetele de pe acolo,inclusiv la patroana care era din china.eu cred ca dumnezeu imi spune sa mai am rabdare putina,asa simt
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

sa stii ca amandoua probleme sunt mari si se leaga intre ele.sotia spune ca din cauza ca beam inainte s-a imprietenit cu ala ,si eu am inceput sa vad de atunci alcoolul ca pe principalul vinovat al esecurilor mele in viata
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

esec in viata nu am pentru ca am muncit toata viata,15 ani in italia am reusit sa-mi fac o casa,si sa ma intorc acasa de 4 ani unde imi merge destul de bine cu ceea ce ma ocup.deci aici alcoolul nu a putut influenta deloc.deci spui ca singura problema as avea-o cu sotia?
mihai79
Boboc
Boboc
Mesaje: 56
Membru din: 17 Iul 2018, 09:31

Re: Sunt un alcoolic care vrea schimbare

Mesaj de mihai79 »

e posibil,asa ma mai descarc si eu.nu pot vb cu nimeni despre asta.dar am inceput sa scriu aici pe forum dupa o betie mare la care nu am mai avut controlul si m-am facut de ras.deci nici cu a lcoolul nu pot spune ca nu am avut probleme
Scrie răspuns