021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Me too!

Aici puteti povesti experientele personale.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Me too!

Mesaj de Nalina »

Forumul fara veterani ar fi ca o scoala fara profesori. Fara experientele lor scrise aici e posibil ca articolele din carti/online sa para doar niste glume proaste si orice alcoolic care le citeste sa-si spuna ca de fapt nu e alcoolic pt ca nu stiu care site sau carte spune asta. Fapt care, de altfel, se intampla cred, pana se ajunge aici pe forum si alcoolicul se regaseste in povestile scrise negru pe alb. Daca vei trece prin postarile cu zeci bune/sute de pagini vei gasi descrise explicit stari, emotii, fapte mai mult sau mai putin rusinoase, poate solutii sau poate doar idei; membri care aveau si poate inca au impresia ca detin adevarul absolut sau ca le stiu pe toate, unii care sunt cerebrali, echilibrati, altii mai vanitosi, certareti, inconsecventi si tot asa. Toxicitatea propriilor fapte asupra propriei persoane - o trasatura comuna, fara exceptie.
Ultima oară modificat 14 Oct 2019, 00:50 de către Nalina, modificat 1 dată în total.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Me too!

Mesaj de Nalina »

Si din pacate, toxicitatea propriilor fapte asupra celor din jur, e tot o trasatura comuna. Parteneri de viata, copii, parinti, prieteni, in medie 7 oameni care sufera pt. un singur alcoolic.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: Me too!

Mesaj de Nalina »

Alcoolul amplifica totul. Ce e alb iti pare invizibil, ce e gri iti pare negru.
Negru e atunci cand nu mai e nimic.

Ca o incheiere la tot ce am citit in seara asta: "Imi pare rau" ar trebui sa fie mult mai usor de spus de catre fiecare dintre noi. Am fi mai usori si mai senini fara ca macar sa constientizam asta
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Me too!

Mesaj de admin »

Bine ai venit Brainstorm. Sedere placuta pe forum. Am mai editat din postarile "furioase" din acest topic, poate nu am facut bine, poate da ... vom vedea 😉
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: Me too!

Mesaj de admin »

Excelent :). Asteptam sa impartasesti si cu noi din documentarea ta. Pare ca faci lucrurile intr-un mod serios, atunci cand te apuci de ceva. Cel putin 5 zile frumoase iti doresc.
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Me too!

Mesaj de El Sugativo »

Da,berea o beau din sete/pofta,dar si ca sa imi produc starea psihica respectiva.Probabil din cauza ca-i acidulata.
Vinul,in schimb,nu-mi place asa mult,dar imi produce aceeasi stare psihica,in cantitati considerabil mai mici,combinat cu apa si sifon,care nu-s asa scumpe,ceeea ce conteaza.
Pana la urma,cand iei un sedativ,te-ntereseaza gustul lui,sau efectul psihic produs?Prea le vreau si eu pe toate,sa fie si bun la gust,si eficient dpv psihic,si ieftin...
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: Me too!

Mesaj de El Sugativo »

<<ceeea ce conteaza.>>
Pardon ,CEEA ce conteaza.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Me too!

Mesaj de Ambasador »

Ai incercat suc de struguri? Eu il am mai mereu in casa pentru a inlocui pofta, la nevoie.. Sau documentare interesante.. motivationale, din care chiar ai ce invata. Placerea de a invata cate ceva nou, de a ma relaxa in fata unui film bun imi aduce zile cu zero alcool. Zile pretioase, zile castigate, zile cu adevarat senine!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Me too!

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
Treaba cu alcoolismul, din punctul meu de vedere, este asa:
- e si genetica dar nu intotdeauna, adica sunt cazuri cand nu este nimeni in familie alcoolic (parinte, bunic, strabunic) si copilul ajunge alcoolic.
- alcoolul este un panaceu: astupi nesiguranta, abuzuri din copilarie/adolescenta, este un drog social.
- de aceea in procesul de recuperare trebuie sa descoperi aceste lucruri si trebuie sa pui altceva in loc, sa inveti sa traiesti fara alcool, sa te bucuri natural si sa te calmezi la fel de natural fara sa apelezi la drog.
Nimic nu e intamplator.
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: Me too!

Mesaj de Airam »

Foarte adevarat ce spui, doar daca tu vrei sa renunti la alcool, o vei face. Dar incet, incet o sa reusesti.
Scrie răspuns