021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

O noua.. Alcoolica

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Airam »

Asa este Danuta, inceputul a fost foarte greu pentru toti. Si trebuie sa recunosc ca am momente cand nu prea-mi gasesc locul. Adica nu gasesc ceva de facut care sa-mi bucure sufletul. Avem mare nevoie de bucurii ale sufletului. Te imbratisez draga mea si ma bucur mult pentru tine ca esti bine.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Din punct de vedere al alcoolului sunt bine, v-am zis, depresia ma bantuie cand are ea chef. Vad ca acum mi-a trecut, dar imi creaza panica, nu stiu niciodata cat dureaza si cand apare si mereu sper sa nu mai apara. Acum nici nu am prea avut de ales, decat sa merg la munca si acasa, sa ma stabilizez eu. Nu pot spune, asa am putut sa ma cunosc mai bine, sa imi cunosc limitele, sa imi observ aspiratiile si etc. Referitor la alcoolici invinsi si invingatori, azi am fost in vizita la fostul meu sot, nu vedea decat bere in fata, in cerea 10 lei sa isi ia o bere ca e meciul in seara asta si numai el nu are bere. Am zis hai sa nu fiu atat de neserioasa, am rupt din timpul meu sa ii explic anumite lucruri, ce stiu si eu de la voi, cum e cu alcoolul etc, mai ales eu fiind in situatie. Stiti ce a priceput? Sa imi ziceti voi din raspunsul lui: da, o sa iau atitudine, acuma da-mi 3 lei si promit ca e ultima bere. Stiti cati ani am auzit asta?
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Vbc »

Încă una si ma duc.... :) glumesc
Si eu ziceam mereu ca e ultima bere băută...cand eram matol si terminam sticla.
De multe ori dimineata, dupa certuri si scandaluri, si dupa 2, maxim 3 ore începeam să consum..In exces, parca ma lua valul...
Deși am o perioadă scurtă de abstinenta, aproape 2luni(premiera) , deja vad schimbări majore in bine de care sunt foarte mulțumit si bucuros , ma ajuta si ma incurajez si mai tare sa stau departe de primul pahar.
O seara senină! Si o săptămână usoara tuturor!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Hey! Bravos! Ah, imi.amintesc si eu cand auzeam termenul, nu mai am voie sa beau niciodata, nu mi-a spus-o nimeni, dar mintea mea imi spunea asta pt ca eu constientizam stadiul in care eram. Nu puteam concepe cum sa traiesc fara sa pot sa beau o bere, sa am o cina romantica fara un vin, sa am in revelion fara sampanie, sa dansez la o nunta fara un coniac. Eh, asta ar fi fost un vis frumos daca le limitam la astea.. Si uite ca le-am pierdut... Si nu am murit, si am trecut prin astea fara ele :) drept e ca nu am dansat la nunta si nici cina romantica nu am facut :)))) ma indoiesc sa apara curand vreuna. Dar mi-e dor sincer .. De o intalnire.. De o rochoe noua.. De lucrurile astea
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Si stiti ce? Exact cum nu imi e dor de persoane ce m-au ranit sau nu au stiut sa ma aprecieze, sau cum nu pot lega o vorba cu persoanele rautacioase cu mine... Desi am sufletul deshis si nu imi place sa jignesc sau sa deranjez... Dar altii nu au o problema cu asta se pare .. Nici de alcool nu e imi e dor.
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Ma uitam acum cate zile am de cand am scris pe site si am intrat in noua viatza, daca puneam un leu pe zi deoparte aveam acum 450 de lei. Daca puneam deoparte ce dadeam pe alcool oare plecam in concediu de revelion :)) hehe. Buna dimineatza tuturor! O zi usoara
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Airam »

Buna dimineata Danuta!
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Good or bad day.... It's your morningdecision... Nice said. :)
Danutza
Veteran
Veteran
Mesaje: 378
Membru din: 19 Aug 2018, 11:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de Danutza »

Neatza. Tot aici tot abstinenta. Am foarte multe de facut si nu reusesc sa scriu. Azi ma simt obligata sa va reamintesc ca nu e o gluma sau o joaca si opriti-va din timp. Acceptati ca alcoolul e mai puternic si lasatil in drumul lui. Fostul sot.. Internat recent in dezalcoolizare.. A continuat drumul ala fain.. A reusit sa cada de doua ori intr-o saptamana si si-a fracturat mana, umar. . e imobilizat la pat si trebuie operat, nu se poate inca datorita lipsei de alimentatie. Treziti-va si alegeti viata pt ca durerile nu ti le ia nimeni!
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: O noua.. Alcoolica

Mesaj de And_y »

Buna dimineata,
I-mi pare rau ptr. fostul sot, i-mi aduce aminte de mine cate trante am luat beat fiind, din fericire nu mi am rupt nimic, am ramas doar cu cicatrici (unele urate).
E trist, vad in jurul meu destui oameni distrusi de bautura.
Vad in cazul meu cat am de tras ptr. a repara lucrurile nefacute la timp din cauza consumului de alcool, dar ...merg inainte.
Nimic nu e intamplator.
Scrie răspuns