021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

28 octombrie

O TRADIŢIE NEÎNTRERUPTĂ

Ne închipuim că supravieţuirea şi răspândirea Alcoolicilor Anonimi este ceva mult mai important decât valoarea pe care am putea-o reflecta împreună în orice altă împrejurare.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII
Cât de mult înseamnă pentru mine faptul că o tradiţie neîntreruptă de mai bine de jumătate de secol este un fir ce mă leagă de Bill W. şi Dr. Bob! Cât de sigur pe mine mă simt datorită faptului că fac parte dintr-o comunitate ale cărei scopuri sunt constante şi neschimbătoare! Sunt mulţumit că energiile AA-ului n-au fost niciodată risipite, ci concentrate asupra membrilor noştri şi asupra abstinenţei individuale.
Credinţele mele sunt cele care mă definesc ca fiinţă umană; sunt liber să împărtăşesc orice opinie, dar scopul AA-ului – atât de bine enunţat acum cincizeci de ani – înseamnă să pot duce o viaţă abstinentă. Acest scop a făcut posibilă organizarea şedinţelor şi a miilor de birouri de sprijin între grupuri şi a biroului central, cu miile lor de voluntari. Precum razele solare care se îmbină într-un fascicol cu ajutorul lupei, unica viziune a AA-ului a aprins în milioane de inimi, inclusiv a mea, focul credinţei în abstinenţă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

29 octombrie

SUPRAVIEŢUIREA NOASTRĂ

De vreme ce recuperarea din alcoolism reprezintă pentru noi însăşi viaţa, este obligatoriu să ne păstrăm cu toată puterea mijloacele noastre de supravieţuire.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Onorabilitatea exprimată de membrii AA în cadrul şedinţelor are puterea de a-mi deschide sufletul. Nimic nu poate sta în calea fluxului de energie pe care îl poartă cu sine onorabilitatea. Unicul obstacol în calea acestui flux este beţia, dar chiar şi atunci, nimeni nu va găsi uşa închisă dacă a plecat şi hotărăşte să se întoarcă. Odată ce el sau ea a primit darul abstinenţei, fiecare membru AA este provocat în fiecare zi să accepte un program onorabil.
Puterea mea superioară m-a creat pentru un scop în viaţă. Îl rog să-mi accepte eforturile sincere de a-mi continua drumul spre modul de viaţă spiritual. Îi cer să-mi dea puterea de a-I cunoaşte şi de a-I respecta voia.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

1 noiembrie

NU POT SCHIMBA VÂNTUL

Este uşor s-o laşi mai moale cu lucratul programului spiritual şi să te culci pe lauri. Vom da de necaz dacă procedăm astfel, căci alcoolul este un inamic subtil.
ALCOOLICII ANONIMI

Primul meu naş mi-a spus că sunt două lucruri ce se pot spune despre rugăciune şi meditaţie: în primul rând, trebuia să încep, iar într-al doilea rând, trebuia să continui. Când am intrat în AA, viaţa mea spirituală era distrusă; dacă ţineam cât de cât seama de Dumnezeu, trebuia să apelez la El doar atunci când voia mea nu putea face faţă unei sarcini anume, sau atunci când tot felul de temeri chinuitoare îmi spulberau încrederea.
Astăzi sunt mulţumit de viaţa pe care o duc, una în care rugăciunile mele sunt rugăciuni de recunoştinţă. Momentele mele de rugăciune sunt mai mult pentru ascultat, decât pentru vorbit. Astăzi ştiu că dacă nu pot schimba vântul, îmi pot regla pânzele. Ştiu care este diferenţa dintre superstiţie şi spiritualitate. Ştiu că există o modalitate elegantă de a avea dreptate şi mai multe modalităţi de a fi nedrept.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

2 noiembrie

MENŢINEREA OPTIMISMULUI PE LINIA DE PLUTIRE

Ceilalţi Paşi pot să-i ţină pe majoritatea dintre noi departe de alcool şi oarecum „în stare de funcţionare”. Dar Pasul Unsprezece ne poate ajuta să evoluăm...
LIMBAJUL INIMII

Alcoolicului abstinent îi vine mai uşor să fie optimist în ceea ce priveşte viaţa. Optimismul este rezultatul firesc al faptului că, în orice situaţie, devin din ce în ce mai capabil de a rămâne cu ce e mai bun, şi nu cu ce e mai rău. Pe măsură ce mi se prelungeşte abstinenţa fizică, ceaţa dispare, iar eu obţin o perspectivă mai clară şi sunt mai capabil să hotărăsc ce curs al acţiunilor să urmez. La fel de vital ca şi abstinenţa fizică, pot căpăta un mai mare potenţial, dezvoltându-mi o voinţă tot mai mare de a mă folosi de supravegherea şi îndrumarea Puterii Superioare. Capacitatea mea de a proceda astfel mi se trage din învăţarea – şi exersarea – principiilor programului AA. Îmbinarea abstinenţei mele fizice cu cea spirituală produce esenţa unei vieţi mai bune.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

3 noiembrie

CONCENTRAREA ŞI ASCULTAREA

Există o legătură directă între autoanaliză, meditaţie şi rugăciune. Luate separat, aceste practici pot aduce multe beneficii şi eliberare.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Dacă încep prin a mă autoanaliza, atunci cu siguranţă că voi avea suficientă atitudine smerită pentru a mă ruga şi pentru a medita – deoarece le voi înţelege şi le voi simţi nevoia. Unii preferă să înceapă şi să încheie cu rugăciunea, lăsând între ele autoanaliza şi meditaţia, în timp ce alţii încep cu meditaţia, ascultând sfatul lui Dumnezeu cu privire la defectele lor încă nedezvăluite sau nerecunoscute. Mai sunt şi din aceia care preferă să vorbească şi să scrie despre defectele lor, încheind cu o rugăciune de mulţumire şi recunoştinţă. Acestea trei – autoanaliza, meditaţia şi rugăciunea – formează un cerc, fără început sau sfârşit. Indiferent unde şi cum încep, în cele din urmă voi ajunge la destinaţia mea – o viaţă mai bună.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

5 noiembrie

„CALITATEA CREDINŢEI”

Aceasta se referă la calitatea credinţei. ...Nu ne-am cântărit niciodată calităţile aşa cum se cuvine... Nici măcar nu ne rugam cum trebuie. Spuneam întotdeauna: „Îndeplineşte-mi dorinţele”, în loc de „Facă-se voia Ta”.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Dumnezeu nu-mi oferă bunuri materiale, nu-mi înlătură suferinţa şi nici nu mă fereşte de necazuri, în schimb El îmi dă o viaţă bună, capacitatea de a mă descurca, şi pacea sufletească. Rugăciunile mele sunt simple: în primul rând, îmi exprim recunoştinţa faţă de lucrurile bune din viaţa mea, oricât de mult ar trebui să le caut; în al doilea rând, mă rog să am doar puterea şi înţelepciunea de a-I îndeplini voia. El îmi oferă în schimb soluţii la problemele mele, ajutându-mă să trec peste frustră­rile din timpul zilei cu o seninătate de care nu credeam că sunt în stare, şi puterea de a practica principiile AA în toate domeniile vieţii mele de zi cu zi.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 noiembrie

ACCEPTAREA DE SINE

Ştim că Dumnezeu veghează cu iubire asupra noastră. Ştim că atunci când ne întoarcem cu faţa spre El, cu noi totul va fi bine, aici şi în viaţa de apoi.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Mă rog să fiu dispus să-mi amintesc că sunt unul dintre fiii lui Dumnezeu, un suflet divin în formă umană, şi că sarcina principală şi cea mai urgentă a vieţii mele este să accept, să cunosc, să iubesc şi să-mi cultiv personalitatea. Dacă mă accept pe mine însumi, înseamnă că accept voia Domnului. Pe măsură ce ajung să-mi cunosc şi să-mi iubesc propria personalitate, încep să-L cunosc şi să-L iubesc pe Dumnezeu. Dacă îmi cultiv personalitatea, acţionez conform îndrumării lui Dumnezeu.
Mă rog să fiu dispus să mă debarasez de auto-critica arogantă şi să-L laud pe Dumnezeu, acceptându-mă umil şi având grijă de mine.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 noiembrie

GÂNDURI MATINALE

Dimineaţa, în timp ce meditezi, întreabă-L ce ai putea face în fiecare zi pentru cel aflat încă în suferinţă.
ALCOOLICII ANONIMI

Mulţi ani de zile m-am gândit la planurile lui Dumnezeu pentru mine, crezând că probabil mi-a fost sortit un mare destin. La urma urmei, născându-mă într-o credinţă specifică, nu mi s-a spus oare de timpuriu că sunt „ales”? În cele din urmă, în timp ce mă gândeam la pasajul de mai sus, mi-a trecut prin minte că Dumnezeu nu vrea de la mine decât să exersez în fiecare zi Pasul Doisprezece. Mai mult decât atât, mi-am dat seama că ar trebui să fac aceasta cât mai bine cu putinţă. În scurt timp am aflat că exerciţiul mă ajută să-mi menţin viaţa în contextul zilei care tocmai se derulează.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

16 noiembrie

GRAŢIERE ZILNICĂ

De fapt, avem în fiecare zi graţiere care depinde de menţinerea condiţiei noastre spirituale.

ALCOOLICII ANONIMI

Menţinerea condiţiei mele spirituale e ca şi cum te-ai antrena în fiecare zi, pregătindu-te pentru maraton, alergând şi înotând. Înseamnă să te menţii în formă sub aspect spiritual, iar aceasta necesită rugăciune şi meditaţie. Pentru mine, unicul şi cel mai important mod de a-mi îmbunătăţi relaţia cu Puterea Superioară este prin rugăciune şi meditaţie. N-am nici o putere asupra alcoolului, la fel cum n-am nici o putere să opresc din drum valurile mării; nici o forţă umană nu a fost în stare să-mi înfrângă alcoolismul. Acum sunt în stare să respir aerul bucuriei, fericirii şi înţelepciunii. Am puterea de a iubi şi de a reacţiona la evenimentele din jurul meu având credinţă în lucruri care nu sunt vizibile la prima vedere. Graţierea mea zilnică înseamnă că, oricât de dificile şi de complicate ar părea astăzi lucrurile, pot să apelez la puterea programului pentru a ţine departe de mine boala aceasta vicleană, derutantă şi necruţătoare.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

17 noiembrie

DEPĂŞIREA SINGURĂTĂŢII

Aproape fără excepţie, alcoolicii sunt chinuiţi de singurătate. Chiar şi înainte ca boala să se agraveze şi ca oamenii să înceapă să ne evite, aproape fiecare dintre noi a avut senzaţia că nu se poate integra în societate.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Astăzi, agoniile şi vidul pe care de multe ori le resimţeam înăuntrul meu mă vizitează din ce în ce mai rar. Am învăţat să fac faţă singurătăţii. Doar atunci când sunt singur şi liniştit pot comunica cu Dumnezeu, căci El nu poate ajunge la mine atunci când sunt agitat. Este bine să am mereu contact cu Dumnezeu, dar este absolut necesar ca, atunci când totul pare să meargă rău, să menţin acel contact cu ajutorul rugăciunii şi meditaţiei.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns