021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
El Sugativo
Boboc
Boboc
Mesaje: 96
Membru din: 01 Dec 2018, 21:19

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de El Sugativo »

Am inceput sa citesc cartea,sunt deja pe la capitolul doi.
Multumesc.Agarbiceanu e unul din preferatii mei,am fost si sunt fascinat de"File din cartea naturii",de cartea asta nu stiam...
O sa-ncerc s-o termin.
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Ambasador »

Speranta, ai putea sa povestesti te rog trairile tale in cele 15 zile de abstinenta?? Felicitari pentru fiecare minut curat!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Nalina »

Daca a trecut ziua de azi si nu ai baut, ai bifat o victorie. Valabil pt.fiecare zi de acum.incolo. "Pe viata" e un termen pe care cu totii, cred, il spunem fara sa-i constientizam cu adevarat sensul.
Nalina
Senior
Senior
Mesaje: 115
Membru din: 24 Mai 2017, 08:09

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Nalina »

Daca viata se termina maine sau peste o saptamana, ai trait o viata fara a mai bea. La fel cred ca e si daca se termina peste n ani. Sa faci planuri pe termen lung inseamna sa te supui unui stres care te poate conduce direct catre pahar, pentru a ineca neputinta de a controla viitorul. Rabdare cu tine, putere si intelepciune iti doresc, sa poti duce la bun sfarsit ziua ce urmeaza, fara alcool!
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Buna dimineata!
Cel mai greu zic eu, este din toamna cand ziua este scurta, eu in perioada asta nu prea gasesc ce sa fac. Voi ce faceti in perioada asta cu serile lungi?
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Airam!
Pe mine in serile lungi de toamnă, iarnă cititul mi-a umplut si umple timpul. Mersul la grup ,Filme online si bineinteles transmiterea mesajului AA către noi veniti la grup . NU AM BĂUT LA FĂRĂ FRECVENȚĂ.
Tot asa in fiecare zi la timpul ei fac ceva pentru abstinența mea.
Ai, dacă urmezi link-ul si alte sugestii : viewtopic.php?f=4&t=1137&p=5434#p5434


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de Airam »

Va multumesc dragilor! Eu pot spune ca nu mai am dorinta sa beau, doar ca in serile lungi nu am activitate. Catalin, pot sa ma uit si la filme, dar ma satur si de televizor.
Te imbratisez si eu Catalin si ma bucur mult sa te regasesc aici pe forum.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Salut , Cătălin!
Motivele pentru care o persoană devine dependenta de alcool sunt multe și ele sunt diferite de la persoana la persoana.
O persoană dependenta bea pentru că este dependentă . Nu are niciun motiv real care sa îi justifice abuzul de alcool. Nu toți cei care au probleme devin Alcoolici, cum nici care care le merge bine au bucurii beau in nestire.
Alcolicul poate să stîrnească un milion de motive. Eu am băut și pentru că m-am lovit la degetul mic de la picior
Iată cum vede AA-ul
Prietenia noastră cu alcoolul


Am băut de fericire şi am devenit nefericiţi.

Am băut pentru veselie şi am devenit trişti.

Am băut ca să uitam de noi şi am devenit preocupaţi exclusiv de propria persoană.

Am băut ca să devenim sociabili şi am devenit arţăgoşi.

Am băut ca să uităm de durere şi ne-am bălăcit în autocompătimire.

Am băut ca să putem dormi şi am cunoscut insomniile şi oboseala.

Am băut ca să fim tari şi am devenit slabi.

Am băut pentru virilitate şi am pierdut potenţa.

Am băut pentru că serviciul ne-o cerea şi ne-am pierdut postul.

Am folosit băutura ca medicament şi ne-au copleşit bolile.

Am băut ca să ne relaxăm şi a pus stăpânire pe noi tremuratul incontrolabil.

Am băut ca să înţelegem viaţa şi am ajuns să ne îndoim de noi toţi şi de toate.

Am băut ca să ne stimulam gândirea şi ne-am pierdut controlul în „filme rupte”.

Am băut ca să putem face conversaţie şi am ajuns să borborosim doar.

Am băut ca să ne încălzim şi ne-am pierdut căldura.

Am băut ca să ne simţim ca-n rai şi am cunoscut iadul.

Am băut ca să ne simţim liberi şi am devenit robi.

Am băut pentru putere şi am devenit neputincioşi.

Am băut ca să ne lichidăm problemele şi le-am văzut crescând şi înmulţindu-se.

Am băut ca să facem faţa vieţii şi ne-am învăluit în moarte.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Salut , Cătălin!
Motivele pentru care o persoană devine dependenta de alcool sunt multe și ele sunt diferite de la persoana la persoana.
O persoană dependenta bea pentru că este dependentă . Nu are niciun motiv real care sa îi justifice abuzul de alcool. Nu toți cei care au probleme devin Alcoolici, cum nici care care le merge bine au bucurii beau in nestire.
Alcolicul poate scorneasca un milion de motive. Eu am băut și pentru că m-am lovit si la degetul mic de la picior
Iată cum vede AA-ul
Prietenia noastră cu alcoolul

Am băut de fericire şi am devenit nefericiţi.
Am băut pentru veselie şi am devenit trişti.
Am băut ca să uitam de noi şi am devenit preocupaţi exclusiv de propria persoană.
Am băut ca să devenim sociabili şi am devenit arţăgoşi.
Am băut ca să uităm de durere şi ne-am bălăcit în autocompătimire.
Am băut ca să putem dormi şi am cunoscut insomniile şi oboseala.
Am băut ca să fim tari şi am devenit slabi.
Am băut pentru virilitate şi am pierdut potenţa.
Am băut pentru că serviciul ne-o cerea şi ne-am pierdut postul.
Am folosit băutura ca medicament şi ne-au copleşit bolile.
Am băut ca să ne relaxăm şi a pus stăpânire pe noi tremuratul incontrolabil.
Am băut ca să înţelegem viaţa şi am ajuns să ne îndoim de noi toţi şi de toate.
Am băut ca să ne stimulam gândirea şi ne-am pierdut controlul în „filme rupte”.
Am băut ca să putem face conversaţie şi am ajuns să borborosim doar.
Am băut ca să ne încălzim şi ne-am pierdut căldura.
Am băut ca să ne simţim ca-n rai şi am cunoscut iadul.
Am băut ca să ne simţim liberi şi am devenit robi.
Am băut pentru putere şi am devenit neputincioşi.
Am băut ca să ne lichidăm problemele şi le-am văzut crescând şi înmulţindu-se.
Am băut ca să facem faţa vieţii şi ne-am învăluit în moarte.
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Te salut din nou,Catalin !
"Tudor, sunt curios de parerea AA, cum facem cu motivele care ne imping la alcool? Eu cred ca adevarata "lupta" cu ele se da, ele trebuiesc invinse in primul rand, nu? Sau poate nu? Multe studii bazate pe statistici releva ca in majoritatea cazurilor exista o predispozitie catre "evadarea" data intr-un mod fals de alcool. Sunt curios care e solutia AA pentru eliminarea acestor cauze "ascunse"? Credinta in puterea superioara? Imi pare ca pentru AA credinta e ceva absolut necesar. Numai ca ea e extrem de greu de atins pentru unii - chiar daca altora li se pare ceva natural."
AA-ul reprezinta nici o religie sau confesiune religioasă anume. Utilizeaza doar concepţii generale, comune celor mai multe dintre acestea.
Programul AA este creat de doi alcoolici din USA in 1935 si este un program spiritual pentru ca alcolismul este o boala si spiritului nu numai a trupului si mintii .Daca trupul scapa de dependenta fizica dupa o perioada de detox prin abstinenta si etc , psihologul recomanda sa nu mai bei dar nu ajunge la "radacina " pentru ca el nu poate sa inteleaga un alt alcoolic .Ar facea-o daca el insusi ar fi alcoolic . Numai un alcoolic in recuperare stie cat de greu este sa renunti la baut. La urma urmelor, problemele ni le-am făcut cu mâna noastră. Sticla nu a fost decât un simbol.
Programul AA este un program in 12 pasi nu este pentru cei care au nevoie ci pentru cei care si-l doresc.Nu toti care vin in AA raman abstinenti pentru ca "sticla este mai puternica " decat dornta de a trai demn pentr ca depdendenta de alcool insemanA SCLAVIE Allcolul "ii face programul " celui dependent chiar daca nu vraea sa recunoasca . Abia asteptam sa vina weekendul.Alta data nici macar trei zile nu puteam sta .
"Tudor, sunt curios de parerea AA, cum facem cu motivele care ne imping la alcool?"
"Iată paşii pe care i-am făcut şi care sunt sugeraţi ca program de însănătoşire:
1. Am admis că eram neputincioşi în faţa alcoolului – că nu mai eram stăpâni pe viaţa noastră.
2. Am ajuns la credinţa că o Putere superioară nouă înşine ne-ar putea reda sănătatea mintală.
3. Am hotărât să ne lăsăm voinţa şi viaţa în grija unui Dumnezeu - aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi.
4. Am făcut, fără teamă, un inventar moral amănunţit al propriei persoane.
5. Am mărturisit lui Dumnezeu, nouă înşine şi unei alte fiinţe umane, natura exactă a greşelilor noastre.
6. Am consimţit fără rezerve, ca Dumnezeu să ne scape de toate aceste defecte de caracter.
7. Cu umilinţă, I-am cerut să ne îndepărteze slăbiciunile.
8. Am întocmit o listă cu toate persoanele cărora le-am făcut necazuri şi am consimţit să reparăm aceste rele.
9. Ne-am reparat greşelile direct faţă de acele persoane, acolo unde a fost cu putinţă, dar nu şi atunci când le-am fi putut face vreun rău lor sau altora.
10. Ne-am continuat inventarul personal si ne-am recunoscut greşelile, de îndată ce ne-am dat seama de ele.
11. Am căutat, prin rugăciune şi meditaţie, să ne întărim contactul conştient cu Dumnezeu – aşa cum şi-L închipuie fiecare dintre noi, cerându-i doar să ne arate voia Lui în ce ne priveşte şi să ne dea puterea să o împlinim.
12. După ce am trăit o trezire spirituală ca rezultat al acestor paşi, am încercat să transmitem acest mesaj altor alcoolici şi să punem în aplicare aceste principii în toate domeniile vieţii noastre.


Introducere la cei 12 Paşi ai Alcoolicilor Anonimi

O abstinenta mulţumitoare este necesara pentru orice perioada de sobrietate. Sunt patru factori relevanţi pentru dezvoltarea si menţinerea acestei stări mintale. Cu toţii ii avem. Trebuie doar sa ii dezvoltam si sa ii folosim prin munca celor 12 Paşi ai Alcoolicilor Anonimi.

1. Umilinţa… O adevărata evaluare a condiţiilor si a voinţei de a face fata faptelor.
• Aceasta înseamnă conştientizarea condiţiei noastre de alcoolic si debarasarea de aceasta mândrie falsa, care ne tine aroganţi in legătura cu adevărata noastră condiţie.
• Înţelegerea si acceptarea unei relaţii adecvate intre noi si Dumnezeu, aşa cum îl înţelegem fiecare.
• De asemenea, sa dezvoltam relaţii bune intre noi, semenii noştri.
2. Onestitatea… Aceasta înseamnă eliberare de auto decepţia noastră…
• Păstrarea unei gândiri pozitive asupra programului nostru de recuperare, fără reîntoarcere, la „vechile moduri de a acţiona”
• Este o bunăvoinţa de a admite că am greşit, si sa fim corecţi fata de ceilalţi oameni.
3. Credinţa….Bunăvoinţa de a ne agata de Ajutorul unei Puteri Superioare Noua Înşine .
• Încrederea ca Dumnezeu ne va ajuta, aşa cum i-a ajutat pe mii de oameni.
• Credinţa ca cei 12 Paşi ai AA ne vor reda gândirea sănătoasa in legătura cu alcoolismul, si ca nu va mai trebui sa bem, decât daca vom alege sa ignoram aceste principii spirituale.
4. Curajul….O calitate a mintii care ne permite sa privim si sa facem fata problemelor si realităţilor vieţii fără a ne bizui pe alcool.
• Curajul de a indura ceea ce nu putem schimba
• Hotărârea de a schimba ceea ce se poate schimba in viata noastră
• Neînfricare in practica Umilinţei si Onestităţii.

AA nu este alăturat nici unei perspective de tratament religioase, psihologice sau medicale. Cu toate acestea a împrumutat de la fiecare din cele trei si le-a modelat in „Perspectiva Unei Vieţi Mai Bune”.
Programul celor 12 Paşi este doar pentru acele persoane care sunt hotărâte, cu adevărat, sa se lase de băut, si care sunt dispuse de a face orice pentru a-si menţine abstinenta.
Programul AA este foarte simplu, si nu are nevoie de multa interpretare, cu excepţia ca are de a face cu o aşa de complicata boala.

Trei cerinţe pentru abstinenta

Onestitate
• Onestitate cu noi înşine
• Onestitate cu ceilalţi in toate chestiunile
• Onestitate cu Dumnezeu in legătura cu dorinţa Ajutorului de a ne schimba vechiul sine

Mintea deschisa
• Mintea deschisa legata de credinţa si Încrederea intr-o Putere Superioara decât sinele.
1. Nu neapărat credinţe religioase…..principii spirituale de dezvoltare a abstinentei.
2. Fiecare il interpretează pe „Dumnezeu” in felul sau…. este necesar doar sa credem ca exista o putere Care este superioara decât sinele.
• Minte deschisa in legătura cu nevoia de suport in abstinenta…. un alcoolic singur este in încurcătura.
• Minte deschisa fata de noi concepte si idei, care pot contesta tiparele tradiţionale de gândire.

Bunăvoinţa
• Bunăvoinţa de a te schimba si de a „curata casa”.
• Bunăvoinţa de a crede intr-o "Putere " superioara noua înşine, si sa ne cultivam direcţii spirituale
• Bunăvoinţa de a-i ajuta pe alţii in problema alcoolismului

Abstinenta permanenta este scopul, dar si sa fim oameni mulţumiţi, fericiţi si responsabili ca rezultat al muncii celor 12 Paşi.

Câţiva oameni care nu se recuperează
• Aceia care vor doar sa ii liniştească pe alţii, sau cei care căuta doar sa „împiedice relele” consumului lor de alcool.
• Aceia cu anumite probleme organice sau care „prin structura lor nu sunt oneşti”
• Anumiţi dependenţi de droguri
• Cei care sunt forţaţi sa meargă la AA
• Băutorii abuzivi care nu sunt alcoolici
• Cei care nu pot sa accepte conceptul unei Puteri Superioare
• Aceia cu istorii scurte
• Cei care sunt selectivi in cei 12 Paşi „ jumătăţile de măsura nu ne-au adus nimic”
• Cei care ne se vor recupera sunt cei care par ca sunt incapabili sa fie oneşti cu ei înşişi.

Mulţi dintre cei de mai sus se vor recupera, daca îşi dezvolta capacitatea de a fi oneşti cu ei înşişi si continua sa participe la AA. Cheia este in conceptul de a schimba idei vechi care nu mai funcţionează.


Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Încuiat