021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

CEA MAI REA DIN TOTI!

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Usersters123 scrie:Buna. Lupt sa reusesc.
Buna seara ,Speranta !
Buna seara, Tuturor !

Nu mai lupta, Speranta ! Preda-te ! Da-te invinsa .Accepta ca "ALCOLUL" este mai puternic .El "ALCOLUL" castiga intodeauna .
Nu te mai lupta cu el .
Dependenta de alcool este o boala a vointei . Daca un dependent de alcool ar avea vointa nu ar mai fi alcoolic . Ar fi un bautor normal . Ar bea unul ,doua pahare de vin si ar zice "gata " .Dar nu unui dependent de alcool "Primul Pahar" ii imoaie vointa si ii deschide din nou setea nestavilita.
Atunci cand intervine acceptarea bolii urmatorul pas este sa stai alaturi de cei care au resusit sa ramana abstinenti invatand de la ei .RARI ,foarte sunt acei care aiu reusit singuri insa au avut credinta de partea lor.
Cei care cred ca pot singuri se inseala .Eu am fost unul dintre ei . Cand am constientizat gravitatea bolii numita dependenta de alcool am zis ca voi reusi singur .Am aflat de Alcolicii anonimi si m-am zis ca "Eu nu sunt ca aia "Am reusit sa stau in abtinere prima data 9 luni .Dupa 9 luni am crezut ca m-am vindecat 😀. Apoi am revenit la un consum compulsiv de alcool mai mare ca inainte .Apoi iarasi m-am oprit 6 luni dupa alte 6 luni am reluat si am mers "SI MAI JOS " pentru ca apoi sa nu pot sa stau mai mult de 3 luni in abtinere si asta a fost chinul meu pana m-am recunoscut invins . Nuu ma mai bat cu alcoolul , am facut terapie de grup , am invatat sa pun alte lucruri pozitive si nevatamatoare in locul alcolului .Tin legatura cu cei care sunt abstinenti si de pe acest forum din ultimii 10 ani dar ii ajut si pe cei care vor sa renunte la alcool .Un lucru este clar ,Nu merge sa te lasi de baut band si nici din fata tastaturii nefacand nimic . Lasatul de baut este prima faza ca sa scapi cu viata dar pana nu se schimba modul de gandire si tiparele care duc la PRIMUL PAHAR atunci nu se schimba nimic.
Daca vrei sa schimbi ceva incepe cu tine
Eu asa am facut insa nu fara a imi recunoaste cat de lung imi este nasul ,adica intrarea intr-o modestie in ceea ce priveste raportul meu cu alcoolul (ALCOLUL ESTE PUTERNIC DERUTANT, VICLEAN SI ...RABDATOR) DAR SI CUM SUNT EU FATA DE CEILALTI OAMENI . Adica nu sunt "buricul pamantului" , lumea nu graviteaza in jurul meu asa cum credeam eu . Ba dimpotriva sunt un om slab insa recunoscand asta am devenit mai puternic ,tentatiile au disparut in timp iar cand apareau in primii ani de abstinenta aveam destule informatii cum sa ma protejez
Nu mai ma bat cu alcolul .Avem drumuri paralele .
Si voi puteti reusi insa alcolicul care a spus ca " numai tu poti reusi dar nu poti de unul singur " a vorbit din experienta lui .
Este mai usor sa mergi pe carari batatorite de altii si care te scot la lumina deacat sa bijbai prin intuneric .
Eu asa am reusit , nu singur .Si voi puteti dar forumul nu este indejuns .Ati citit si voi de la "inaintasii abstinenti" de pe acest forum . Ei inca sunt abstinenti chiar daca nu mai scriu pe aici .Merg acolo unde li s-a consolidat abstinenta.
Va urez toate cele bune si abstinenta senina daca asta va doriti !
Imagine Imagine ImagineImagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Noah
Boboc
Boboc
Mesaje: 2
Membru din: 18 Noi 2019, 11:56

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Noah »

Draga Speranța am tot citit ce ai scris tu și aș vrea să îți scriu povestea mea...nu știu de ce dar așa simt...
In liceu am inceput sa beau cu colegii la petreceri..mai târziu m-am mutat cu un băiat și am deschis o afacere care mergea bine..trăiam pe picior mare și ieșeam fest în oraș unde de fiecare data beam...M-am despărțit de el (și bine am făcut!)și am avut o perioada cu ieșiri foarte dese in oraș apoi am plecat din țară și am lucrat la un restaurant ceva vreme...in tot acest timp beam regulat ,cred că în fiecare zi...m-am întors în țară și după puțin timp a murit fratele meu într-un accident ,el fiind cu un an mai mic decât mine...Atunci am avut o întâlnire reală cu Dumnezeu și am început altă viață reușind să scot din ea cam tot ce nu avea loc într-o viață de creștin autentic însă vinul nu mi s-a părut o problema...Ce?Isus nu a transformat apa in vin?așa ziceam..Am inceput sa beau in fiecare zi...nu îmi dau seama de ce?de bucurie,de tristețe...dar o făceam zilnic..Vinul era în cămara și când treceam pe acolo beam o gura...Seara mă minunam de cat de mult "ciuguleam"porțile ajungând la 1 l pe zi...Încet încet am inceput sa realizez că am o problema...Organizam petreceri pt copii iin familie și mă ocupam de toate lucrurile cu brio însă a doua zi mi-era rușine și mă gândeam că am zis ceva nepotrivit sau m-am comportat aiurea pt că până ajungeau invitații treceam pe la cămara de câteva ori și eram destul de ametita..Mă gândeam cu groaza că poate s-a prins careva sau mi s-a împleticit limba..Dince in ce mai des eram amețită la amiaz pt că obișnuiam să beau un pahar de vin la masa de prânz,apoi tot cate-o gura până seara..seara dormeam rău și transpiram in exces,mă trezeam noaptea și nu mai adormeam...plângeam și mă rugam pentr u ajutor ,scârbită de mine..dar următoarea zi făceam același lucru...Apoi mi-au murit ambii părinți fulgerător in decurs de un an și asta nu m-am ajutat deloc...Însă a venit o zi in care am spus Stop!Pot totul în Hristos care mă întărește!Nuu știu dacă sunt alcoolica..suna foarte urat cuvântul dar sunt gata să-mi asum faptele mele și că după un pahar eram alt om care avea nevoie de alt pahar...nu am avut sevraj fizic decât nesemnificativ...dar mă doare sufletul pentru că mi l-am vândut pentru câteva pahare de vin...nu mai eram eu și mă multumea statul la televizor cu paharul in mana ca apoi sa urlu de ciuda că iar am căzut...Vreau sa fiu iar cum am fost,plină de dragoste ,nu plină de vin!Și am vrut să știi că mi-ai intrat la inima și că mă rog pentru tine!Că nu ești singură și că Dumnezeu ne iubește și ne ajuta daca o cerem!Sa ai o zi ușoară și o săptămână extraordinară!Fara primul pahar!Așa sa ne ajute Dumnezeu!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Bună seara!
Draga Noah îți scriu aici pe topicul Speranței (pe care o rog să mă ierte pentru asta)
Îți mulțumesc pentru sinceritatea impartasiri tale si îți urez bine ai venit pe acest forum.
Dacă vei vrea să ne mai spui din experiența ta sint sigur ca vei primi feedback permanent cât timp vei fi prezentă .daca vei avea un topicul al tau .
Toate cele bune și abstinenta senină va doresc !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de styx »

Bună Speranța!
Orice cale e mai bună decât să te resemnezi cu boala. Felicitări!
Cale senină!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Vbc »

La cât mai multe ! Eu o sa fac 3luni in curând..sper
Ma simt mult mai bine din toate punctele de vedere!
Cale senină tuturor si week end placut!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Bună dimineața!
Felicitări, Speranța!
Felicitări, VBC!
Vă doresc să aveți abstinența senină și continuă!
Din când în când " faceți o balanță decizională" cu două rubrici.
Pe de o parte "cum eram in consum " în partea cealaltă
"Ce avantaje mi-a adus abstinența "
si vedeti "cum stati".
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de tudor »

Mie mi-a prins bine când mi-am îndreptat atenția către partea pozitivă a vieții mele în recuperare. Nu am închis ușa trecutului dat prefer să trăiesc azi fiecare zi la timpul ei.



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Vbc »

Foarte frumos îndemnul! O sa incerc sa tin cont de el.
Fiind pt prima data in fața unei pauze la alcool, de asa durata, le mai numărăm zilele ....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Airam
Veteran
Veteran
Mesaje: 1231
Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de Airam »

Ma bucur pentru zilele voastre fara consum, Speranta si Vbc.
O sa fie tot mai usor, dupa ce va obisnuiti cu viata frumoasa fara alcool, n-o sa mai simtiti nevoia sa consumati alcool. Cel putin eu m-am obisnuit, stiu ca nu pot doar sa gust, si...nu vreau sa ajung unde am fost, imi este asa de bine acum.
Zile frumoase va doresc, Maria!
Avatar utilizator
admin
Administratorul site-ului
Mesaje: 1161
Membru din: 11 Noi 2009, 17:43
Contact:

Re: CEA MAI REA DIN TOTI!

Mesaj de admin »

Felicitari !!
ALIAT
office@aliatong.ro
021/9335 Alcoline
Încuiat