Hei! Vrem să aducem ceva nou pe forum și avem nevoie de tine. Apasă aici ca să ne spui părerea ta!

Aplicatia mobila Alcohelp poate fi descarcata acum din App Store si Play Store. Apasa aici pentru a o descarca!

021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

POVESTEA MEA :: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Aici puteti povesti experientele personale.

Sunt autorul acestui subiect
Raza de soare
Veteran
Veteran
Gen: Feminin - Feminin

Re: Iubitul meu e alcoolic ... :(

Mesajde Raza de soare » 30 Dec 2019, 23:01

🤗🌹🎄pupici, draga mea Joy, fie ca Noul An sa ne aduca numai bucurii!

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 03 Ian 2020, 15:01

Bună! Ma recunosc foarte mult în ceea ce ai scris. Eu de 4 ani încerc sa ies dintr-o relație cu un alcoolic. Diferențele... eu am crescut cu un tata alcoolic, am recunoscut semnele la noul iubit, dar am crezut (nu studiasem asa de amănunțit "boala" alcoolismului pe atunci) că-l pot ajuta sa recunoască ca are o problema și sa înceapă sa lupte pentru viata lui... În 4 ani am tot încercat sa ies din aceasta relație, dar n-am reușit să-i refuz cererile de împăcare mai mult de 2-3 saptamani.
Când reușesc sa ma adun puțin emoțional, după "separare", cumva îmi apare iar în drum și o luam de la început... repetând la nesfârșit aceiași pași

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 03 Ian 2020, 15:17

Am întrat în aceasta relație, după un divorț având 3 copii in întreținerea mea și cu 30 de kilograme mai puțin.
O să-mi ia ceva timp sa ma reîntorc la o greutate normala, sa recâștig încrederea ca o sa mai găsesc pe cineva pentru o relație la vârsta mea (45) cât am și copiii in grija.
Ma urasc puțin, ca ma complac in aceasta situație și ca i-am permis sa ma controleze/manipuleze sa renunț la activitățile sportive si de voluntariat care le aveam și ca am ajuns o obeza

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 04 Ian 2020, 12:37

La multi ani Cris17 si nu-i locul meu sa raspund dar avind in vedere situatia prin care treci,stiu ca desi nu pot oferi ceva concret sa schimbe situatia poate un cuvint bun sau o idee te va ajuta...
Este intr-adevar f greu dar nu imposibil, ia-o si tu cu pasi mici, pt ca nu conteaza viteza, important este sa inaintezi si niciodata nu este prea tirziu.
Cineva care este un exemplu si o inspiratie pt fiecare aici pe Forum si a avut-o si mai greu decit tine pt ca a avut problema asta cu alcoolul, este Danutza.Scrie si la ea si cu siguranta ca-ti va fi de ajutor.
Sa stii ca sunt cruci si mai grele de dus, Doamne fereste si nu vreau sa descriu dar fii tare si nu le lua pe toate atit de dramatic pt ca incet si sigur va fi bine si pt tine intr-o zi asa cum pt multi dintre noi cind ne uitam in trecut si ne minunam prin ce-am trecut...🤔
La multi ani si niciodata sa nu te descurajezi, esti extrem de bogata cu 3 copii si tu inca tinara dar nu realizezi inca...🙏

PS Si mai bine ar fi sa-ti faci un topic al tau la sectiunea "prezentati-va" cu un titlu care te reprezinta pe tine si vei primi mult mai multe raspunsuri.👍

Imagine
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 04 Ian 2020, 17:24

Buna, Cris

Imi pare rau sa aud prin ce treci :(
Si mie mi a fost destul de greu sa plec, in sensul ca vreun an am tot taraganat decizia plecarii...nu stiu ce speram, credeam ca e suficient sa verbalizez pe atunci si ca se va schimba ceva. Ei bine, nu. In cazul meu. El nu voia, nu avea nici cea mai mica intentie...si atunci am plecat..
Acum recunosc ca a fost cea mai buna decizie a mea in cazul asta, nu regret nicio clipa. Cand imi vin imi minte ganduri cu el, clipe frumoase traite cu el, imi vin si cele rele...mirosul de alcool din dormitor...etc si , sincer, nu as mai putea trece prin asa ceva. Sper sa gasesti puterea sa iei cea mai buna decizie pt tine si copiii tai.
Incearca sa reiei controlul asupra ta, asupra a ceea ce iti placea sa faci, sport, voluntariat :) eu vreau sa dau jos acum 5 kile, am pus 1 kil de sarbatorile astea....si le voi da jos in 3-4 luni, am nevoie doar de disciplina alimentara si stiu ca ma pot tine de ea. Asta pt ca vreau sa urc pe Moldoveanu in vara asta...si pe Olimp, daca voi ajunge :)
Si eu mergeam la sport cand eram cu el, era singurul meu refugiu. Imi venea sa dorm acolo...pupici si iti tin pumnii sa se indrepte lucrurile pt tine, si in favoarea ta si a copiilor tai :)
Mie mi a prins bine jurnalul asta de aici in toata perioada :) pt ca odata ce scriam, realizam ca asta e cea mai buna decizie pt care o pot lua si sa ma si tin de ea :)

Cris17
Boboc
Boboc

Mesajde Cris17 » 04 Ian 2020, 20:07

Raspunsesem pe larg, dar s-a pierdut totul și nu mai am forța sa scriu iar
Va mulțumesc!

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 04 Ian 2020, 21:03

Nu stiu ce anume iti doresti, daca partenerul tau doreste sa se lase sau nu...
Din cate am mai citit, exista grupuri Al-anon in Romania pentru familiile dependentilor de alcool....cu intalniri regulate, cine stie, posibil sa fie utile...
Pe copiii tai ii afecteaza?

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 17 Feb 2020, 15:50

Am primit rezultatul de la pap...3.
Pana la aflarea rez de la biopsie m am tot foit, am fost suparatica vreo 3 sapt. Initial am zis ca ala nu i rezultatul meu, apoi am zis fie ce o fi, o sa fac tot ce tine de mine sa fie bine....rez la biopsie a iesit ok, fara hpv, fara celule maligne. Mamei i am spus din start ca totul e bine : d
Zilele astea am primit un inel :) atat de frumos e, m am emotionat grozav :)))
Va doresc si voua tot binele din lume, si, si mie ;)

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Mesajde Joy » 17 Feb 2020, 18:02

Daaaa, ce vesti minunate, Raza, supeeer si trebuia sa ma intrebi pe mine cu testul pt ca la acest subiect chiar ma pricep, sunt "toba " de cunostinte!🤗👍
In primul rind felicitari pt inel si sa ne inviti la eveniment cind va fi sa fie .🙏💖🤗
In ceea ce priveste al doile subiect, fiecare femeie ar trebui sa-si faca aceste examene periodic(inclusiv mamografia) este ceva normal sa le facem si in caz de probleme se trateaza negresit daca le descoperim la timp.
Te pup cu drag si ma bucur foarte mult pt tine si pt tot ceea ce ti se intimpla!😘🤗👍

https://www.youtube.com/watch?v=ktejhTDpgu0
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Raza de soare
Veteran
Veteran

Mesajde Raza de soare » 17 Feb 2020, 23:28

Pupici, Joy, si multumesc 😘🌹

Înapoi la “POVESTEA MEA”