021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Servicii de tratament ambulator si rezidential in Bucuresti si Suceava: http://www.clinica-aliat.ro

Centre gratuite ALIAT, de interventii scurte, AlcoInfo: Brasov-Spitalul Judetean, Bucuresti-Spitalul Pantelimon si Institutul Clinic Fundeni, Suceava - Spitalul Judetean. Detalii pe http://www.alcohelp.ro.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.

Joy
Veteran
Veteran
Gen: Nespecificat - Nespecificat

Re: Va salut ... cu respect

Mesajde Joy » 04 Feb 2020, 18:47

Daa, pt mine eu stiu foarte clar:cind a lipsit credinta beam iar acum cind o am sunt abstinenta.Ce am ales, este clar...🙏😌👍
Multumesc Lupisor!🤗👍
''Viața este suma opțiunilor noastre'' Albert Camus

Sunt autorul acestui subiect
lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență: 18,10,2014
Zile de abstinență:
Ani de abstinență: 5 ani
Gen: Masculin - Masculin

Mesajde lupica » 07 Feb 2020, 08:41

7 februarie

O CALE SPRE CREDINŢĂ

Smerenia adevărată şi o minte deschisă ne-ar putea duce la credinţă, iar fiecare întrunire A A este o asigurare a faptului că Dumnezeu ne va reda judecata sănătoasă, cu condiţia să avem o atitudine corectă faţă de El.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Ultima mea beţie m-a aruncat pe patul de spital, complet distrus. Atunci am fost în stare să-mi văd trecutul plutind prin faţa ochilor mei. Mi-am dat seama că datorită băuturii, am trăit toate coşmarurile pe care le-am visat vreodată. Propria mea îndărătnicie şi obsesia de a bea m-a aruncat în abisul întunecat al halucinaţiilor, al pierderilor de cunoştinţă şi al disperării. Învins în cele din urmă, am cerut ajutorul lui Dumnezeu. Prezenţa Lui mi-a spus să cred. Obsesia pentru alcool a fost înlăturată, iar paranoia m-a părăsit de atunci. Nu-mi mai este teamă. Ştiu că viaţa mea este una sănătoasă şi normală
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 08 Feb 2020, 09:13

8 februarie

CONVINGÂNDU-L PE „DL HYDE”

Chiar şi atunci când tăiam în dreapta şi în stânga, pacea şi bucuria tot continua să ne evite. Acela e locul în care foarte mulţi dintre noi, cei mai în vârstă, au ajuns. Şi chiar e un loc al naibii de grozav. Cum va reuşi oare subconştientul – din care încă mai izvorăsc majoritatea fricilor noastre, dorinţele nestăpânite şi pretinsele aspiraţii – să se alinieze cu ceea ce credem, ştim şi vrem noi de fapt! Cum să-l convingem pe” Mr. Hyde” – mut, furios şi ascuns privilor – să devină sarcina noastră principală.
LIMBAJUL INIMII

Frecventarea regulată a întrunirilor, serviciul şi ajutorul oferit celorlalţi, este reţeta pe care mulţi dintre noi am folosit-o şi ne-am convins de succesul ei. Ori de câte ori mă abat de la aceste principii fundamentale, vechile mele deprinderi ies la suprafaţă şi vechea mea personalitate iese la iveală cu tot cu temerile şi defectele ei. Scopul suprem al fiecărui membru A A este abstinenţa permanentă, obţinută în fiecare zi la rândul ei.
lupusor_dani@yahoo.com

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 09 Feb 2020, 09:06

9 februarie

ATINGÂND „LATURA SPIRITUALĂ”

Cât de des asistăm la întrunirile A A şi îl auzim pe vorbitor declarând: „Dar încă n-am atins latura spirituală”. Înainte de această afirmaţie, el descrisese miracolul unei transformări care s-a produs în sinea lui – nu numai eliberarea de alcool, dar o schimbare completă a atitudinii faţă de viaţă şi faţă de modul de a o trăi. Pentru aproape toţi ceilalţi este evident că el a primit un dar măreţ; „... doar că se pare că încă nu-şi dă seama de asta!” Ştim prea bine că individul acesta şovăitor ne va spune şase luni sau un an mai târziu că a descoperit credinţa în Dumnezeu.
LIMBAJUL INIMII

O experienţă spirituală poate fi realizarea faptului că, o viaţă care părea cândva deşartă şi lipsită de orice sens, a devenit acum plină şi fericită. În viaţa mea de astăzi, rugăciunea zilnică şi meditaţia, îmbinate cu trăirea celor Doisprezece Paşi, mi-a adus pacea interioară şi un sentiment de apartenenţă, care îmi lipseau atunci când beam.
lupusor_dani@yahoo.com

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 10 Feb 2020, 09:16

10 februarie

NU EU REGIZEZ SPECTACOLUL

Când am devenit alcoolici, zdrobiţi de o criză auto-impusă pe care nu puteam s-o amânăm sau din care nu puteam să evadăm, trebuia să înfruntăm fără frică ideea că ori Dumnezeu este totul, ori nu e nimic. Dumnezeu ori este, ori nu este. Ce urma să alegem?
ALCOOLICII ANONIMI

Alegerea mea de astăzi este Dumnezeu. El este totul. Pentru aceasta sunt într-adevăr recunoscător. Atunci când cred că eu sunt regizorul spectacolului, nu-i permit lui Dumnezeu să intre în viaţa mea. Mă rog să pot ţine minte asta, atunci când îmi permit să mă las purtat de val. Cel mai important lucru este că astăzi sunt dispus să evoluez pe coordonate spirituale şi că Dumnezeu este totul. Când am încercat să mă las de băut de unul singur, n-a mers nicidecum; cu Dumnezeu şi cu A A, merge. Acesta pare a fi un gând simplu pentru un alcoolic complicat.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 11 Feb 2020, 14:18

Poate ca multi vor spune ceea ce spuneai si tu cind ai poposit pe acest Forum Lupisor, "da-i incolo pe astia ca sunt sectanti"😂😂😂, scuze, stii ca avem si umor dar dupa ce eu am devenit abstinenta am concluzionat ca si tine si ca multi altii:fara Dumnezeu sau o Putere superioara asa cum o percepe fiecare, eram ufff, cum eram nu fizic si nu pe dinafara dar doar eu si DD stiam cum eram in interior si ceea ce simtem 😞 iar acum stiu ca impreuna cu EL sunt asa cum sunt...🤗
Doamne ajuta tuturor!🙏

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 12 Feb 2020, 16:32

12 februarie

SURSA NECAZURILOR NOASTRE

Egoismul – egocentrismul! Asta, credem noi, este sursa necazurilor noastre.
ALCOOLICII ANONIMI

Ce uimitoare este revelaţia faptului că lumea, şi toţi cei care fac parte din ea, se pot descurca de minune cu sau fără mine. Ce eliberare să ştii că oamenii, locurile şi lucrurile vor fi absolut în ordine fără controlul şi îndrumarea mea. Şi ce nespus de minunat este să ajungi să crezi că o putere mai mare decât mine există undeva, aparte şi diferită de mine. Cred că sentimentul de separare dintre mine şi Dumnezeu pe care îl trăiesc acum se va risipi într-o bună zi. Între timp, credinţa trebuie să-mi slujească drept cale spre esenţa vieţii mele.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 12 Feb 2020, 19:59

Ce frumos spus Lupisor si cit de adevarat!🤔👍
Uneori parca scrii pt mine lucru care-mi arata inca odata si inca odata ca Dumnezeu lucreaza prin oameni...🤔
Si cit de tare imi place ideea in care ma si regasesc ca lumea va functiona la fel si cu si fara ajutorul meu si cel mai bine fac sa accept tot ceea ce mi se intimpla si sa curg ca apa peste stinci...!!!🙏🤔👍
Multumesc Lupisor!🤗

lupica
Veteran
Veteran
Zile de abstinență:

Mesajde lupica » 13 Feb 2020, 08:43

13 februarie

NU PUTEM FI ABSTINENŢI PRIN FORŢA MINŢII

Celui încrezut din punct de vedere intelectual, bărbat sau femeie, mulţi membri A A i-ar putea spune: „Da, am fost şi noi ca voi – mult prea inteligenţi pentru binele nostru... În sinea noastră simţeam că putem fi deasupra celorlalţi doar prin forţa minţii.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Până şi cea mai sclipitoare minte este lipsită de apărare împotriva bolii alcoolismului. Nu pot să mă abţin doar prin forţa minţii. Încerc să-mi amintesc că inteligenţa este un dar din partea lui Dumnezeu pe care pot să-l folosesc, o bucurie – ca şi cum ai fi talentat la dans sau desen, sau tâmplărie. Nu mă face mai bun decât alţii şi nu este o unealtă deosebit de eficientă pentru vindecare, căci există o putere mai mare decât mine care îmi va reda judecata sănătoasă – nu coeficientul de inteligenţă sau diploma de studii superioare.
lupusor_dani@yahoo.com

Joy
Veteran
Veteran

Mesajde Joy » 14 Feb 2020, 01:38

Daaa, Lupisor, ce mesaj si imi amintesc de trecut cind intotdeauna ma gindeam ca eu nu sunt ca ceilalti, ca inca nu se cunoaste ca beau, ca in public la ptreceri nimeni nu poate spune ca as avea vre-o probleme eu intotdeauna abtinindu-ma , ca inteligenta mea si puterea mintii ma vor ajuta sa reusesc singura lucru la care am esuat constant dupa un numar mai mic sau mai mare de zile sau luni de abtinere...
Salvarea mea a venit atunci cind am poposit pe acest Forum si ajutata de Tudor si voi toti(Dumnezeu lucreaza prin oameni) si unde am inteles ca inteligenta si ambitia n-au nici-o valoare in dorinta si hotarirea de a deveni abstinenta ci din contra, recunoasterea faptului ca sunt invinsa in lupta cu alcoolul, el doborindu-ma fara probleme de la prima inghititura, un pahar fiind prea mult si 10 prea putine...🤔
Multumesc Lupisor!🤗👍

Înapoi la “POVESTEA MEA”