021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Imposibilul trebuie sa devina posibil

Aici puteti povesti experientele personale.
Cristti39
Boboc
Boboc
Mesaje: 1
Membru din: 09 Feb 2020, 10:55

Imposibilul trebuie sa devina posibil

Mesaj de Cristti39 »

Va salut,Numele meu este Cristi .Scriu aceste randuri dupa o situtie creata de mine, situatie in care am reusit cu succes sa imi determin sotia, familia sa ma iubeascamai putin.Mereu am crezut ca nusunt un alcoolic, prin prisma faptului ca nu beau zilnic... si totusi se pare ca sunt... alcoolismul estesi cea ce sunt adica, un consumator ocazional care bea pana aproape inconstient, dar suficient constient sa poate face rau. Aseara afost prima data cand mi am bruscat sotia dupa o petrecere frumoasa pana la acel moment( ziua de nastere a baietelului nostru). De ce am facut asta? E o intrebarebuna si pt mine, acum... ce pot stii e faptul ca alcoolul ma transforma in ceva ce nu sunt. Sigur are de- a face cu chestii “psiholgicesti”, trecut ( am avut un tata alcoolic care ne- a facut viata un calvar) etc....Sunt constient ca solutia este stop alcool, dar, mereu ma lupt cu mine, nu vreau sa recunosc de fapt ca am o problema- eu pot tine situatia sub control, e ok daca beau doar la petreceri, la training-uri potbea moderat...si alte nazdravanii ce-mi trec prin cap... imi jur, imi fac procese de costiinta dar se pare ca uit foarte repede si iar ajung sa fiu de fapt cea ce sunt...Stiu de asemenea ca vafi destul de greu deoarece ,ma lupt si cu o dependenta la fel de paguboasa- jocuri de noroc... Mergeau manusa ambele adictii( beam de suparare ca pierdeam, beam de fericire cand castigam)...Am cam tot ce si poate dori un om, o familie frumoasa si totusi alegSa dau cu piciorul, sa stric totul.Probabil sotia ma va ierta , dar sunt convins ca lucrurile se vor schimba.. din pacate nu pot da timpul inapoi si vreau sa cred ca pot indrepta lucrurile de aceasta data...Nu i am promis ca nu mai beau si poate ca nu o voi face nici acum deoarece mi- e teama ca o/ma voi trada. Imi doresc foarte tare sa reusesc, nu stiu daca este suficient, doar timpul va dovedi...
Hai Cristi, ca poti , ma motivez...dar stiu ca in momentul cand voi uita acest episod, voi reveni in situatie similara. Mi-e atat de rusine sa imi privesc sotia si familia...
Ce bine era daca nu se intampla dar, s a intamplat si trebuie sa imi asum...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imposibilul trebuie sa devina posibil

Mesaj de tudor »

Salut ,Cristi !
DEPENDENTA DE ALCOOL ESTE O BOALA .
Aceasta boala numita alcoolism este recunoscuta de OMS din 1956 .
Este o bola a negatiei .Cei care sufera de ea, printre care si eu, neaga (negam) ca o am .
Tratamentul cel mai sigur si singurul viabil este ABSTINENTA .Nu s-au "fabricat" pastile minune care sa transforme un bautor , compulsiv ,un dependent de alcool intr-un bautor social .
TI-ar fi de ajuns pe zi un shot de tarie sau numai un pahar de vin . ori numai o bere ??? Un sigur pahar de vin deschide robinentul si apoi omul se transforma .Daca nu bei acel pahar nu mai urmeaza celelalte "fara numar"
Ai scris "...Probabil sotia ma va ierta , dar sunt convins ca lucrurile se vor schimba.. din pacate nu pot da timpul inapoi si vreau sa cred ca pot indrepta lucrurile de aceasta data...Nu i am promis ca nu mai beau si poate ca nu o voi face nici acum deoarece mi- e teama ca o/ma voi trada...."
Increderea vine foarte greu si se pierde imediat cu primul pahar Imagine
Mai multe despre mine :
viewtopic.php?f=9&t=182&start=20
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
colica zis alcoolica
Veteran
Veteran
Mesaje: 2344
Membru din: 11 Iul 2011, 11:23
Zile de abstinență: 25,06,2012
Ani de abstinență: 1 an

Re: Imposibilul trebuie sa devina posibil

Mesaj de colica zis alcoolica »

Salut Cristi ,
M-am regasit in ceea ce spui , ca uit foarte repede .
Dupa cate o bauta mai serioasa , cand o faceam lata si inevitabil intram in probleme , imi juram a doua zi ca nu o sa mai beau niciodata . Dar poate chiar in seara respectiva , dupa ce mai trecea raul imi spuneam sa beau o bere si dupa prima gura nu prea ma mai interesa si mai luam una si inca una ..dar de maine gata !
Am invatat aici pe forum ca cel mai important este astazi , astazi sa fac ceva pentru abstinenta mea , astazi sa nu uit ca sunt alcoolic , sa citesc un material despre aceasta boala ,sa dau un telefon unui prieten , etc.
Eu mai frecventez si un grup AA , unde se lucreaza la o schimbare a propriului ,, eu " , stabilindu-se ca alcoolismul este doar un simptom al unei dureri interioare , doar varful iceberg-ului si partea cea mai mica si nu este de ajuns sa tratez durerea dar mai ales cauza durerii .
Bine ai venit Cristi , te astept cat mai des aici , pe forumul Alcohelp , un loc unde nu m-am simtit judecat ci acceptat .
Colea , scriu sa nu uit , alcoolic , astazi abstinent .
,,Cine tine prea mult la viata sa si-o va pierde "
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Imposibilul trebuie sa devina posibil

Mesaj de Andreea S »

Salut Cristti39,
Eu sunt sotie de alcoolic. Stim ca suntem cu totii diferiti dar cred ca sotia ta si-ar dori sa discuti deschis cu ea cat de greu iti este in aceste moemnte si cu ce te confrunti. La fel, cred ca cea mai fericita ar fi sa te poata sustine insa, de cele mai multe ori, nici nnoi nu stim ce sa facem. Daca inca iti este alaturi inseamna ceva. Inseamna ca ai de ce sa lupti. Eu am facut terapie fara ca sotul meu sa stie. Mi-am descoperit multe greseli despre care habar n-aveam ca sunt greseli si ca incurajeaza consumul lui. La terapie am invatat sa ma pretuiesc si am invatat multe despre aceasta boala. Am invatat sa imi privesc sotul altfel si, tocmai pt ca am citit cate ceva, am vazut ce om frumos am langa mine cand e treaz si cat de urat se transforma dupa primul pahar (nu mai multe).
Nu a spus nimeni ca e usor dar eu ce am inteles pana acum e ca viata fara alcool poate fi infinit mai senina decat cea cu alcool!VaVa doresc succes!
Scrie răspuns