021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

alcoolic stabilit in strainatate

Aici puteti povesti experientele personale.
Încuiat
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

Felicitări Maria!
Nu vreau minimalizez reusita ta.. Nu stiu cata abstinența ai.
Un bravo din inimă ai de la mine !

Multe persoane au recazut pentru că au reușit...singure.
Am avut si "eu singur" 9 luni , apoi de trei ori cșate 6 luni si de două ori cate 2 luni de abtinere . Nu eram "pregătit pentru acceptarea abstinenței .
După cum vezi in regresie. De ce . De prea mult EGO .
"Eu pot"
Mai vorbim peste ani. SUCCES! Keep going!
Un articol recent despre un sondaj recent pentru documentare :
https://www.fastcompany.com/90475992/wa ... re-out-how



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alcoolic stabilit in strainatate

Mesaj de tudor »

    Multă sănătate și abstinență senină
    va urez și eu la randul meu!🙂
    Este loc sub soare pentru toată lumea!

    Imagine
    ImagineOLD Tudor
    -E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
    Avatar utilizator
    tudor
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 3643
    Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
    Zile de abstinență: 14,04,2008
    Ani de abstinență: 10 ani
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Re: alcoolic stabilit in strainatate

    Mesaj de tudor »

    Vizitator12#45 scrie:Pentru cei interesati, am descoperit un grup pe discutii AA pentru ateisti si agnostici:

    https://groups.google.com/forum/#!forum ... -agnostics

    E loc sub soare pentru toti!
    🙂👌
    ImagineOLD Tudor
    -E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
    Airam
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 1231
    Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

    Re: alcoolic stabilit in strainatate

    Mesaj de Airam »

    Tudor, am patru ani de abstinenta, sa fim sanatosi, mai vorbim peste ani...tot asa abstinenti!
    Avatar utilizator
    tudor
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 3643
    Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
    Zile de abstinență: 14,04,2008
    Ani de abstinență: 10 ani
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Re: alcoolic stabilit in strainatate

    Mesaj de tudor »

    Airam scrie:Tudor, am patru ani de abstinenta, sa fim sanatosi, mai vorbim peste ani...tot asa abstinenti!
    Felicitări , Maria !
    Un mod de îți pastra abstinența este să transmiți din experiența ta celor care cer ajutorul!
    Toate cele îți doresc și abstinenta senină continuă!
    Imagine
    ImagineOLD Tudor
    -E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
    Airam
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 1231
    Membru din: 21 Sep 2016, 15:06

    Re: alcoolic stabilit in strainatate

    Mesaj de Airam »

    Multumesc Tudor!
    Avatar utilizator
    tudor
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 3643
    Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
    Zile de abstinență: 14,04,2008
    Ani de abstinență: 10 ani
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Re: alcoolic stabilit in strainatate

    Mesaj de tudor »

    Vizitator12#45 scrie:Buna prieteni, cum va descurcati in perioada asta de criza? Eu stau acasa, scriu in continuu si am ales sa ma uit la stiri doar 10 min pe zi, o singura data, la ora 8 seara. Mi-am comandat toata colectia de George Martin, si niste tablouri de facut singur acasa. Daca s-ar deschide si o posibilitate de a discuta live online, ar fi super.

    Va doresc multa sanatate voua si celor dragi in vremurile astea de maxima incercare, mai ales pentru noi care avem tendinta de a fugi de realitate.

    Ganditi-va la familia voastra, vom trece si peste asta, doar sa stati acasa. Nu trebuie sa mergem la razboi, sa facem nu stiu ce, doar sa stam acasa.

    Seninatate si echilibru!
    Salutare, Tuturor !
    Salutare, Catalin !

    Eu inca merg la serviciu ( cu bicicleta ), asta pana la carantina totala .
    In abstinenta fiind am invatat ce inseamna cu adevarat echilibru, indiferent de situatiile prin care trec.Si pot sa spun ca in 12 ani de abstinenta am trecut prin multe si bune si triste si le-am trecut fara sa beau si cu demnitate ,cu bucurie sau cu tristete atunci cand am pierdut persoane dragi asa ca aceasta epidemie este ea "mondiala" dar depinde de mine ce amploare in mintea mea.Nu o neg ci doar o privesc la valoare ei reala si ma pazesc, protejez cat mai mult respectand toate ordinele, si ordonantele date spre binele tuturor dar si personal iar ca daca eu sunt ok sanatos vor fi si cei de acasa.
    PAZA BUNA TRECE PRIMEJDIA REA si VA TRECE SI ASTA
    Daca voi ramane acasa voi avea destule de facut si carti de citit .Un program voi avea cu siguranta pentru ca imi face bine .
    Acum pentru ca grupurile AA in sali sunt inchise ne intalnim online si aproape in fiecare seara imi intra in casa prietenii mei reali pe care nu ii pot intalni fata in fata. Iar asta ma ajuta si mai mult.
    In printscreen sunt Rugaciunea de seninatate si sugestiile din Preambulul care se prezinta la sedintele AA si care mi-au fost de folos de la inceputul abstinentei mele si imi sunt si acum.
    Va doresc sanatate, rabdare si bineinteles cumpatare ,seninatate si sa faceti alegeri bune .
    Imagine

    Imagine
    ImagineOLD Tudor
    -E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
    Avatar utilizator
    styx
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 2673
    Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
    Zile de abstinență: 30,06,2014
    Ani de abstinență: 9 ani

    Re: alcoolic stabilit in strainatate

    Mesaj de styx »

    Salutare Cătălin, salutare tuturor!
    Incă merg la job, lucrez in logistică si e mare nevoie acum de oameni care pot lucra (deja avem o multime care nu mai vin la job din diverse motive)căci fără import-export intrăm in colaps economic, e drept că acum se perindă marfa mai mult de domeniul medical si alimentar... Se cam impute treaba si in Olanda... dar sunt multumit că pot iesi afară desi numai din casa in masina la muncă si inapoi acasa... Si parca sa ne faca in ciudă până acum a plouat si a fost timp tare urat, acum de cand cu interdictiile de iesit e un soare bestial :)))
    Sănătate si cale senină să avem cu toții!
    Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
    Avatar utilizator
    tudor
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 3643
    Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
    Zile de abstinență: 14,04,2008
    Ani de abstinență: 10 ani
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Re: alcoolic stabilit in strainatate

    Mesaj de tudor »

    Salut ,Catalin !
    Acest fragment de text ESTEdin cartea Pasii Transformarii . Nu am sa fac niciun comentariu Mi s-ar parea inutil .
    "...AA-ul nu încearcă să educe pe cineva, cu excepţia propriilor membri. Cu toate astea dacă cineva din exterior încearcă să vadă ce vrea să facă AA-ul, e necesar să înţeleagă definiţiile de bază şi filosofia AA şi felul în care AA-ul le foloseşte. Altfel, semnificaţia programului de recuperare nu va fi niciodată înţeleasă pe deplin. Cei care doresc să folosească cei Doisprezece Paşi pentru propriul progres personal trebuie să fie conştienţi de anumite aspecte, pentru a se hotărî.

    În cuvinte foarte simple, iată câteva concepte:

    Religia şi spiritualitatea sunt două concepte aliate cu o orientare diferită:

    Religia se preocupă de cine este Dumnezeu.
    Spiritualitatea se preocupă de ceea ce face Dumnezeu.

    Religia are de-a face cu relaţia lui Dumnezeu cu umanitatea.
    Spiritualitatea are de-a face cu relaţia unei persoane cu Dumnezeu.

    Religia se ocupă de relaţia lui Dumnezeu cu universul.
    Spiritualitatea se ocupă de modul în care o persoană îşi vede locul în univers.

    Înainte ca această discuţie să devină prea teoretică, ar fi bine să analizăm aceste concepte în viaţa de zi cu zi:
    Atunci când un alcoolic se îndreaptă spre Dumnezeu, se întâlneşte cu un vechi adversar. Rugăciunile alcoolicului, spuse mult tip în singurătatea lui disperată, nu au primit răspuns, cel puţin într-o formă pe care el e pregătit să o accepte. Resentimentele pe care le are faţă de Dumnezeu, şi cei mai mulţi dintre alcoolici le au, fac foarte anevoioasă întâlnirea cu Dumnezeu, chiar dacă nu mai sunt în aburii alcoolici. Orice idee ar avea despre Dumnezeu din copilărie, rezultate din educaţia lui, din adolescenţă, toate trebuie reordonate, din moment ce totul la alcoolic a devenit parte din boala lui..."

    Imagine


    Alt film https://www.cinemagia.ro/filme/days-of- ... firi-5860/
    ImagineOLD Tudor
    -E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
    Avatar utilizator
    tudor
    Veteran
    Veteran
    Mesaje: 3643
    Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
    Zile de abstinență: 14,04,2008
    Ani de abstinență: 10 ani
    Localitate: Bucuresti
    Contact:

    Re: alcoolic stabilit in strainatate

    Mesaj de tudor »

    Salut ,Catalin!
    Mie imi pare bine ca tu continui sa fi prezent pe acest forum .Din pacate in afara de tine, Vizitator123$5 , Lupica, din cand in cand Stix nimeni nu mai continua sa insufleteasca forumul constant .
    Cat despre abordarea mea de catre tine sa sti ca "usa" mea este oricand deschisa .Am lasat-o deschisa tuturor care au dorit sa vorbim .Multi dintre ei mi-au devenit Prieteni si mi-au ramas Prieteni si in afara Forumului .Ne-am intalnit si in viata reala de multe ori si daca nu bem si nu murim 😉 ne vom mai intalni daca ne este destinat sa fie asa .
    Asa si cu tine .Cand te vei decide, eu am mana intinsa !
    Ai grija de tine si de familia ta !
    Sanatate tuturor !
    P.s. Tableta de mai jos o am de la un Prieten care "a coborat in groapa ca sa ma ajute sa ies ."

    https://www.facebook.com/noiinsine/post ... __tn__=K-R

    Imagine
    ImagineOLD Tudor
    -E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
    Încuiat