021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Materiale folositoare, filme, texte, AA.
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de boboc »

DIN PROGRAMUL SF. DIMITRIE

Rareori vei întalni un alcoolic în recuperare care să mai aibă îndoieli că negarea este simptomul primar al bolii. Programul ne învaţă că alcoolismul este singura boală care îi spune persoanei afectate că de fapt nu este o persoană „bolnavă" . Vieţile noastre pe când eram alcoolici practicanţi erau caracterizate de nenumărate raţionalizări, infinite scuze şi pe scurt lipsiţi de bunavoinţă de a accepta că suntem, fără îndoială, diferiţi din punct de vedere fizic şi mintal diferiţi de ceilalţi oameni. Sunt eu convins pâna în adâncul sufletului meu că sunt cu adevărat neputincios în faţa alcoolului?
Rugăciunea de azi :
Fie ca Pasul Unu în programul meu de recuperare să nu fie făcut cu jumătate de inimă, ci să fie o admitere totală a neputinţei mele faţă de dependenţa mea. Fie ca eu să mă eliberez de acel simptom primar – negarea – care refuză să recunoască oricare alt simptom al bolii mele.
Ce să-mi amintesc azi !
Neagă negarea.
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de boboc »

Nicolae Velimirovici

Stiinta inseamna lumina, zic marii invatati, fara bucurie sau mila; iata insa ca Sahara are cea mai multa lumina si cu toate acestea nu este decat o mortaciune luminata.
Daca ti-ar intinde careva o cupa de aur cu cel mai bun vin din lume si ti-ar spune: bea, insa vezi ca pe fund se afla un scorpion, ai bea oare?
In orice pahar al placerii pamantesti se afla pe fund un scorpion. Si, din nefericire, aceste pahare fiind atat de mici, scorpionul este totdeauna prea aproape de buze.
Ochii nostri, prin ei insisi, vad cat vad si ochelarii nostri. Urechile noastre , prin ele insele, aud tot atat cat aude si receptorul metalic. Limba noastra, prin ea insasi, vorbeste cat vorbeste si limba clopotului.
De aceea, numai ceea ce vede sufletul nostru vad si ochii nostri. De aceea, numai ce este rational in suflet, numai aceea o exprima si limba rational.
Daca ochii nostri ar fi ca lacul, fara suflet, ei ar vedea cum vede si lacul. Daca urechile noastre ar fi ca vizuinile, fara suflet, ele ar auzi atat cat aud si vizuininile. Daca limba noastra ar fi sonora ca limba fara suflet a clopotului, ea ar vorbi atat cat vorbeste limba clopotului.

Dumnezeu sa va binecuvinteze !
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

DUMNEZEU ARE UN RĂSPUNS MAI BUN

Mesaj de boboc »

Când mă conving în final să mă detaşez de o problemă, care mă deranjează – când îmi las deoparte voinţa mea şi il las pe Dumnezeu să aibă grijă de ea – tulburarea mea dispare imediat. Dacă voi continua să nu mai îmi stau în cale, soluţiile încep să iasă la iveală. Tot mai mult şi mai mult îmi accept limitele înţelegerii şi puterii mele umane. Tot mai mult şi mai mult, învăţ să le las şi să am încredere în Puterea mea Superioară care să îmi răspundă şi să mă ajute. Ţin eu bine în minte că numai Dumnezeu este cel atot înţelept şi atotputernic?

Rugăciunea de azi :
Dacă ajung la un punct de încurcătură, să învăţ să mă dau la o parte şi să îl las pe Dumnezeu să-l desfacă. Fie ca eu să-mi conştientizez limitările umane în rezolvarea problemelor, din moment ce niciodată nu voi putea să prezic soluţiile lui Dumnezeu, până atunci când le văd îndeplinindu- se. Oricare ar fi rezultatul la care ajung, Dumnezeu are unul mai bun.

Ce să-mi amintesc azi :
Dumnezeu are un raspuns mai bun.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de tudor »

PASUL 1
“Am admis că eram neputincioşi în faţa alcoolului – că
nu mai eram stăpîni pe viaţa noastră.”

Care om ţine să-şi recunoască înfrîngerea totală? Practic, nimeni – desigur. Toate instinctele naturale se răzvrătesc împotriva ideii de neputinţă personală. Este într-adevăr groaznic să recunoaştem că, ducînd paharul la gură, ne-am pervertit mintea într-o asemenea obsesie a băutului destructiv, încât numai un act Providenţial ne-ar mai putea salva.
Nu există alt eşec mai mare. Alcoolul, devenit acum creditorul rapace, ne absoarbe toată autonomia şi toată voinţa de a opune rezistenţa presiunilor sale. Odată ce acceptăm acest fapt concret, ruina omenescului din noi este completă.
Dar, la scurt timp după intrarea în abstinenta, obţinem o perspectivă nouă asupra acestei stări de umilinţă. Pricepem că doar printr-o înfrîngere absolută devenim capabili de primii paşi spre eliberare şi putere. Faptul că ne admitem neputinţa personală se dovedeşte, în final, temelia solidă pe care se poate construi o viaţă fericită şi care are un rost.
Ştim că prea puţine lucruri bune i se pot întîmpla unui alcoolic intrat în abstinenta, dacă el nu şi-a acceptat mai întîi devastatoarea slăbiciune, cu toate consecinţele ei. Abstinenţa lui – dacă există – va fi precară, dacă nu-şi impune acest act de umilinţa el singur. Nu va găsi nici o urmă de fericire. Este unul dintre faptele de viaţă in abstinenta – dovedit, şi imposibil de tăgăduit. Principiul că nu vom găsi tăria durabilă pînă nu ne vom admite mai întîi înfrîngerea completă, este puternica rădăcină din care a încolţit şi s-a intarit abstinenta noastră.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de boboc »

Bună dimineața la toată lumea ! :P

Ce mă susține azi

De ce fac eu ceea ce fac? De ce spun ceea ce spun? De ce oare, am amânat o responsabilitatea importantă? Acestor fel de întrebari, le găsesc cel mai bine răspunsul în momente de liniște, meditație, cerând răspunsuri oneste. Poate am nevoie să caut mai profund aceste răspunsuri, mai presus de tendința de raționalizare, căreia îi lipsește onoarea adevărului. Am acceptat eu faptul că auto-decepționarea îmi poate doar dăuna, oferindu-mi o imagine înnorata și nerealistă a persoanei care sunt?

Rugăciunea de azi :
Fie ca Dumnezeu să-mi permită să înlătur perdelele minciunii, scuzelor, raționalizărilor, justificărilor, distorsiunilor, a minciunilor pe față și să lase lumina adevărului despre mine să iasă la iveală. Fie ca eu să fac cunostință cu adevarata persoană care sunt și să mă liniștesc cu gândul la persoana care aș putea deveni.

Ce să-mi amintesc azi :
Salut Eu ! Fă cunostință cu Eu Real.

Să aveți o săptămână minunată! :P
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de asido1973 »

multumim boboc , la fel si tu !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Să ne amintim ...

Mesaj de boboc »

Bună dimineața ! Știu că pilda cre urmează este arhicunoscută, dar nu strică să ne reamintim :

Limba: când prieten, când dușman.

Un stăpân cu mari bogății avea în ascultare o mulțime de sclavi. Între aceștia se afla și unul, renumit între ei pentru întelepciunea lui. Într-o zi, stăpânul îi spune ca pentru a doua zi să îi pregătească o masă cu cea mai buna mâncare posibila. A doua zi, stăpânul a rămas fără cuvinte când, pe masă, a văzut mai multe mâncăruri făcute numai din limbi.
Sclavul cu pricina se scuză, zicând:
- Ce poate fi mai bun ca limba? Cu limba ne rugăm, vestim pacea, mângaiem pe cei întristați, certăm pe cei răi, comunicăm adevarul, înțelepciunea și dreptatea.
Stăpânul casei îl iartă, însă numai cu condiția ca în ziua urmatoare să-i pregătească mâncare cu ceea ce este mai rău posibil. A doua zi, stăpânul găsi la masă iarăși toate mâncărurile gătite din limbă. Mâniindu-se tare, stăpânul aproape că porunci slugilor să-l bată pe sclav, găndind că acela a râs de el.
Sclavul însă se scuză, zicând:
- Ce poate fi mai rău decât limba? Cu limba înjurăm pe Dumnezeu, ne certăm, stricăm pe cei nevinovați, semănăm ură, nedreptate, tăgăduim adevărul și multe altele asemenea.
Atunci, stăpânul a înteles înțelepciunea sclavului. Limba este când cea mai bună, când cea mai rea slugă.

Să fim iubiți!
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de asido1973 »

asa e boboc , ca si la betie , daca nu aveam limba , de multe eram scuti ..... :lol: :lol: :lol:
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
asido1973
Veteran
Veteran
Mesaje: 5494
Membru din: 10 Dec 2009, 20:45
Zile de abstinență: 22,09,2009
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Braila
Contact:

Re: MEDITAŢII ŞI CUVINTE DE FOLOS

Mesaj de asido1973 »

scutit !
Nu sunt complet inutil….cel putin servesc de exemplu negativ pentru altii.
Pentru alte intrebari sau discutii va stau la dispozitie la orice ora pe adresa de mail: [...]
boboc
Veteran
Veteran
Mesaje: 265
Membru din: 18 Noi 2009, 14:48

Și totuși....

Mesaj de boboc »

Și totuși, chiar și limba bețivanului păcătos, uneori adevăr grăiește !

( Contraindicat celor cu dureri de spate. Dacă apar manifestări neplăcute, treaba voastră! )

Ion se trezește într-o dimineață cu o mahmureală îngrozitoare după o noapte petrecută la o petrecere de afaceri. Se chinuie să-și deschidă ochii și primul lucru pe care îl vede sunt doua aspirine așezate lângă un pahar cu apă pe noptieră. Și lângă el, un trandafir roșu! Ion se ridică din pat și-și vede hainele curate si călcate. Se uită prin cameră și vede că totul e în ordine perfectă și luceste de curățenie. La fel e și în restul casei. Ia aspirinele, se sperie când se uită în oglinda din baie și vede un ochi vânăt și în cele din urmă observă un bilet pe masă pe care scria: "Dragul meu, micul dejun e în cuptor. Eu am ieșit la cumpărături. Te iubesc!!" Se târăște până în bucătărie și vede că într-adevăr îl așteaptă micul dejun aburind și ziarul de dimineață.
Fiul lui era și el în bucătărie. Ion îl întreabă:
- Fiule, ce s-a întâmplat azi-noapte?
- Păi, ai ajuns acasă beat după 3 dimineața și ai luat-o razna. Ai rupt măsuța din sufragerie, ai borât pe coridor și ți-ai învinețit un ochi când ai dat cu capul de ușa de la intrare.
- Atunci ce e cu mă-ta, de este totul într-o ordine atât de perfectă, atât de curat, un trandafir roșu pe noptieră și micul dejun pregătit pe masă?
- Ah, asta-i simplu, îi răspunde fiul. Mama te-a târât până în dormitor și când a încercat să-ți dea jos pantalonii i-ai spus: "Lasă-mă în pace, târfă ce ești, sunt însurat!"
Morala:

Măsuța ruptă: 300,26 lei; Micul dejun: 10,20 lei ; Trandafirul roșu: 5,00 lei; Aspirinele: 0,50 lei
Dar să spui lucrul potrivit, la momentul potrivit... e de neprețuit!

Să vă simțiți EXCELENT azi! :P
Scrie răspuns