021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Aici puteti povesti experientele personale.
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Buna, sunt Taii si as vrea sa vorbesc cu persoane care au probleme cu alcoolul preferabil de aceeaai varsta. Eu am 33 de ani. Cum ati reusit sa va lasati?
Ultima oară modificat 06 Mai 2020, 13:46 de către Taii, modificat 1 dată în total.
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut!

Mesaj de Taii »

E prima data cand scriu pe un forum de genul, nu prea imi ies cuvintele, dar sunt curioasa sa aud poveștile voaste :)
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Sunt pe aici fete care au probleme cu alcoolul? 🙄
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Chestia cu varsta cred ca a sunat aiurea si imi cer scuze. Îmi doresc sa știu daca sunt persoane care la o varsta asemănătoare a avur probleme cu alcoolul. Orice poveste, sfat e binevenit. Va salut pe toti si astept sa imi povestiți poveștile voastre legate de alcool daca va simțiți confortabil cu asta.
paparuda
Boboc
Boboc
Mesaje: 60
Membru din: 28 Sep 2019, 19:37

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de paparuda »

Salut Taii,
Intr.adevar invitatia ta pentru conversatie ai cam restrans.o bine cu varsta si sexul pe care le preferi.
Daca ceea ce vrei este sa simti ca nu esti singura femeie tanara cu aceasta problema, atunci te pot "linisti". Bifez si femeie si 30 de ani.
Daca vrei solutii, sfaturi, asa cum ai scris in titlu, ar trebui sa.ti maresti raza, pentru ca problema nu tine nici de sex, nici de culoare, nici de varsta, nici de iq....
Eu am aterizat pt a doua oara aici, odata anul trecut si am revenit de curand, ce recomand este sa te familiarizezi cu forumul citind si alte topicuri unde oamenii au impartasit din experientele lor... In fiecare topic vei ajunge sa afli povestea unei persoane.

Apoi daca ai nevoie tu de ceva, sa impartasesti sau sa ceri un sfat, poti face asta aici. Topicul tau e pt tine.

Nu as fi indraznit sa scriu, daca nu as fi vazut ca cauti familiaritate in prima faza. Eu nu am solutii. Sunt in acelasi loc. Doar voiam sa.ti dau un raspuns ca punct de reper.

Te imbratisez si sa fii bine!
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Imi cer scuze, nu asta era intentia. Astept sfaturi de la oricine, orice e binevenit. Eram doar curioasa daca sunt si fete cu problema asta la varste 30+. Abia astazi am facut contul și nu am apucat sa citesc foarte multe povesti. Dar ce e clar e ca toti avem aceleași problema si aceleasi scuze. Tu ai reusit sa te lași de alcool? Care e povestea ta?
Te imbratisez si sa fim bine!
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Merci de raspuns Vizitator123$5. Acest medicament nu il combin cu alcool de frica reacțiilor adverse. Din păcate am combinat celelalte medicamente pt depresie. Dar acesta care e pt sevrajul alcolic si care se numește carbepsil are reactii f urate combinat cu alcool.
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Multumesc pt support Vizitator123$5! E destul de greu mai ales in perioada aceasta de izolare sa te lasi de alcool. In 15 se pare ca incep munca si as vrea sa fiu in putere pana atunci deoarece a doua zi de mahmureala imi afecteaza activitatea. De multe ori mi-am luat liber de la munca a doua zi pt ca nu voiam sa ma dau jos din pat.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1685
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Vbc »

"Deci, a nu bea deloc – adică, a nu ne atinge de alcool – devine baza recuperării din alcoolism"
Un principiu care trebuie sa functioneze, pus în practică împreună cu dorința de a renunța la alcool.
Mi e imi place foarte mult cum suna, incerc zi de zi sa l pun in practica, acest mesaj/ îndemn.
Succes in recuperare!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Taii
Boboc
Boboc
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mai 2020, 13:18

Re: Salut! Am nevoie de sfaturi, cum sa ma las de alcool?

Mesaj de Taii »

Da, suna bine. E destul de greu totusi. Dar incerc :)
Cred ca primul pas e sa recunoști ca ai o problema ca mai apoi sa o poti rezolva...
Scrie răspuns