021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

11 mai

MĂ SIMT IARĂŞI OMUL POTRIVIT LA LOCUL POTRIVIT

Nu ne-am simţit în largul nostru decât după ce am vorbit sincer despre conflictele noastre şi i-am ascultat pe alţii făcând acelaşi lucru.
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

După patru ani de zile în AA, am fost în stare să descopăr eliberarea de povara emoţiilor ascunse care mi-au provocat atât de multă suferinţă. Cu ajutorul AA-ului şi al consilierilor psihologici, am mai scăpat de durere şi am simţit pacea şi faptul că sunt, fără îndoială, omul potrivit la locul potrivit. De asemenea, am simţit bucuria şi dragostea lui Dumnezeu, cum nu mi s-a mai întâmplat niciodată. Sunt uluit de forţa Pasului Cinci.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 mai

CALEA MAI UŞOARĂ ŞI MAI PLĂCUTĂ

Dacă sărim peste etapa aceasta de impor­tanţă vitală, s-ar putea să nu ne mai recuperăm din alcoolism.
ALCOOLICII ANONIMI

Bineînţeles că nu am fost prea încântat mă confrunt cu persoana care eram eu înainte, mai ales când suferinţele perioadei alcoolismului mă bân­tuiau precum un nor negru. Dar în scurt timp am auzit la întruniri despre colegul care pur şi simplu nu vroia să parcurgă Pasul Cinci, dar continua să vină la întruniri, tremurând de ororea de a-şi retrăi trecutul. Calea cea mai uşoară şi mai plăcută este să parcurgem aceşti Paşi către eliberarea din ghea­rele bolii fatale şi să avem încredere în comunitate şi în Puterea noastră Superioară.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 mai

MĂ SIMT BINE ÎN PIELEA MEA

La răstimpuri, noii-veniţi au încercat să nu dezvăluie anumite detalii legate de vieţile lor... au recurs la metode mai uşoare... Dar nu şi-au însuşit adevărata atitudine smerită...
ALCOOLICII ANONIMI

Atitudinea smerită se poate lesne confunda cu umilinţa, dar aceasta semnifică de fapt, capacitatea de a mă privi pe mine – şi de a accepta cu sinceritate ceea ce văd. Nu mai trebuie să fiu „cel mai deştept”, „cel mai tâmpit”, sau vreo altă trăsătură la superlativ. La urma urmei, mă simt bine în pielea mea. Pentru mine e mai uşor să mă accept pe mine însumi dacă îmi împărtăşesc întreaga viaţă. Dacă nu pot face acest lucru în cadrul întrunirilor, atunci ar fi mai bine să-mi fac rost de un naş – cineva căruia să-i pot împărtăşi „anumite detalii” care m-ar putea arunca iarăşi în braţele beţiei sau chiar a morţii. Trebuie să parcurg toţi Paşii. Am nevoie de Pasul Cinci pentru a învăţa ce înseamnă adevărata atitudine umilă. Metodele mai uşoare nu sunt eficiente.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

18 mai

LIBERTATEA DE A FI EU ÎNSUMI

Dacă suntem serioşi şi meticuloşi în eforturile noastre, vom fi uimiţi de rezultate, înainte chiar de a ajunge la jumătatea drumului. Vom cunoaşte o nouă libertate şi o nouă fericire.
ALCOOLICII ANONIMI

Prima mea libertate adevărată este libertatea de a nu bea astăzi. Dacă îmi doresc cu adevărat, voi parcurge cei Doisprezece Paşi, iar fericirea acestei libertăţi va veni prin intermediul Paşilor – uneori repede, alteori mai lent. Vor urma şi alte libertăţi, iar inventarierea lor este o nouă fericire. Astăzi am avut parte de o nouă libertate, libertatea de a fi eu însumi. Sunt liber să fiu cel mai bun „eu” din câţi am fost până acum.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 mai

SĂ OFERI FĂRĂ SĂ AŞTEPŢI CEVA ÎN SCHIMB

Iar el ştie prea bine că viaţa lui a devenit mai bogată, ca o recompensă suplimentară a faptului că a dăruit cuiva, fără să aştepte ceva în schimb.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Când tocmai intrasem în program, mi-a fost greu să înţeleg ideea de a oferi fără să aştept ceva în schimb. Deveneam suspicios atunci când ceilalţi voiau să mă ajute. Mă gândeam: „Oare ce vor în schimb?” Dar în scurt timp am aflat ce înseamnă bucuria de a ajuta un alt alcoolic şi am înţeles de ce mi-au sărit în ajutor de la bun început. Atitudinea mea s-a schimbat, iar eu am fost dispus să-i ajut pe alţii. Uneori deveneam nerăbdător, ca atunci când voiam ca şi ei să guste din bucuria abstinenţei, să-şi dea seama că viaţa poate fi minunată. Când viaţa mi-e plină de iubirea lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg, şi eu ofer la rândul meu acea dragoste colegului meu alcoolic şi simt o bogăţie nemaipo­menită, pe care mi-e greu s-o explic.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

21 mai

LISTA ÎNTÂMPLĂRILOR FERICITE

Unul dintre exerciţiile pe care le efectuez este să încerc să-mi fac inventarul complet al întâmplărilor fericite de care am avut parte.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Pentru ce trebuia să fiu recunoscător? M-am încuiat singur în cameră şi am început să înşir toate întâmplările fericite de care n-am fost în nici un fel responsabil, începând cu faptul că m-am născut sănătos la minte şi la trup. De atunci şi până în clipa de faţă, au trecut şaptezeci şi patru de ani. Lista s-a întins pe două pagini şi mi-a luat două ore s-o termin; am inclus sănătatea, familia, banii, AA-ul – totul. În rugăciunile mele de zi cu zi, Îl rog pe Dumnezeu să mă ajute să-mi aduc aminte de lista mea şi să fiu recunoscător pentru ea pe tot parcursul zilei. Când îmi aduc aminte de lista mea cu recunoştinţe, îmi este foarte greu să ajung la concluzia că Dumnezeu mă nedreptăţeşte.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

22 mai

PRIMUL PAS

NOI... (Primul cuvânt din Pasul Unu)
DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Pe vremea când obişnuiam să beau, nu puteam să mă gândesc decât la „mine, mine, mine” sau „eu, eu, eu”. O asemenea obsesie chinuitoare, aşa o meteahnă sufletească, aşa un egoism spiritual m-au făcut să depind de sticlă timp de mai bine de jumătate din viaţa mea.Drumul pentru a-L găsi pe Dumnezeu şi a-I face voia în fiecare zi a început cu primul cuvânt al Primului Pas... „Noi”. În acest plural se afla puterea, forţa, siguranţa, şi în cazul unui alcoolic ca mine, viaţa. Dacă aş fi încercat să mă vindec de unul singur, probabil că aş fi murit. Alături de Dumnezeu şi de alţi alcoolici, am un scop divin în viaţă... am devenit un canal pentru transmiterea tămăduitoarei iubiri a lui Dumnezeu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

23 mai

SĂNĂTATEA SPIRITUALĂ

Odată ce ne-am vindecat de boala spirituală, începem să ne recuperăm atât mental, cât şi fizic.
ALCOOLICII ANONIMI

Îmi este foarte greu să mă împac cu boala mea spirituală, din cauza marii mele mândrii, mascată de reuşitele mele materiale şi de puterea mea intelectuală. Inteligenţa nu este incompatibilă cu atitudinea smerită, cu condiţia să plasez smerenia pe primul loc. Căutarea prestigiului şi a bunăstării, este scopul suprem pentru mulţi oameni ai lumii moderne. A fi în pas cu moda şi a părea mai bun decât eşti în realitate reprezintă o boală spirituală. Recunoaşterea şi mărturisirea slăbiciunilor este în­cepu­tul unei sănătăţi spirituale statornice. Să fii în stare să-L rogi în fiecare zi pe Dumnezeu să-ţi lumineze calea, să-I accepţi voia şi să ai puterea de a o îndeplini, este o dovadă a sănătăţii spirituale. Sănătatea mea spirituală este excelentă când îmi dau seama că, cu cât devin mai bun, cu atât mai mult descopăr câtă nevoie am de ajutorul celor din jurul meu.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
And_y
Veteran
Veteran
Mesaje: 208
Membru din: 31 Aug 2017, 17:26

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de And_y »

Buna seara,
Cat de adevarat: ,,Căutarea prestigiului şi a bunăstării, este scopul suprem pentru mulţi oameni ai lumii moderne. A fi în pas cu moda şi a părea mai bun decât eşti în realitate reprezintă o boală spirituală."
Nimic nu e intamplator.
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4401
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

25 mai

RECUNOŞTINŢĂ PROGRESIVĂ

Recunoştinţa ar trebui să fie orientată înainte, şi nu înapoi.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Sunt foarte recunoscător că Puterea mea Superioară mi-a acordat o a doua şansă de a duce un trai decent. Prin intermediul Alcoolicilor Ano­nimi, mi-am recăpătat echilibrul mintal. Promisiunile din viaţa mea se îndeplinesc. Sunt recunoscător că am scăpat de sclavia alcoolului. Sunt recunoscător pentru pacea sufletească şi pentru oportunitatea de a evolua, dar recunoştinţa mea ar trebui să fie orientată înainte, şi nu în urmă. Astăzi trebuie să-mi pun în aplicare sentimentul recunoştinţei. Co-fondatorul nostru spunea că cel mai bun mod de a ne demonstra recunoştinţa este să transmitem şi altora mesajul. Fără fapte concrete, recunoştinţa mea nu este decât un sentiment plăcut. Trebuie s-o transpun în fapte, lucrând Pasul Doisprezece, trans­miţând mesajul mai departe şi aplicând principiile în toate domeniile vieţii mele. Astăzi sunt recunoscător pentru şansa de a transmite mesajul mai departe!
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns