021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Alcool

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Da știu că e un om bolnav. Dar se putea trata dacă vroia de mult timp. Eu am încercat să îl ajut. El mă șantajează emoțional încă, nu realizează că ne-a pierdut. Apeluri, mesaje că eu am pe altul, că abia așteptam să scap de el, că dacă vreau jumătate din bani după divorț am să îi primesc. Trebuie să reușesc să mă desprind de el și să nu mai cad victimă nimănui. M-am distrus pe mine în toți anii ăștia pentru el și tot el e cu fruntea sus...eu cred că joacă teatru atâta de bine, tot timpul eu am fost vinovată pentru toate eșecurile lui, niciodată nu era bine indiferent că eu încercam să le fac pe toate în regulă. Acum realizez cum am putut accepta și suporta toate astea. Da nu merită niciun copil asemenea traume, și nu există niciun motiv pentru a îți bate soția în fața copilului. E greu dar va trece tot. Putere și capul sus trebuie să îl am.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Alcool

Mesaj de Raza de soare »

Esti tare si vei reusi sa te desprinzi, daca asta iti doresti 100%.
Agresorii sunt mari manipulatori, uneori si paranoia cu "ti ai gasit pe altcineva".... ai grija de tine si fa sa va fie bine fetitei tale si tie :)

Cum a fost la tribunal?
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Alcool

Mesaj de Raza de soare »

Asa am gandit si eu despre fostul meu, care era un alcoolic extrem si care nu vedea nicio problema in asta, ca daca voia el se schimba. Asa e. Acum e istorie :))) si nu regret nici macar o clipa decizia plecarii mele, viata mea e cu totul alta ....nu mai adorm in miros de alcool....nu mai sunt stresata ca se ineaca in somn....si imi dau seama ca n am avut cum sa l ajut, nu era in puterea mea. Eram neputincioasa si nu asta era scopul meu in viata, sa l ajut sau sa l schimb. Era intru totul responsabil pt el, cum eu sunt pt mine....
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Urmează acuma la 11 am la tribunal...emoții mari, dar sunt sigură că nu va veni. Da manipulează bine... mi-a trimis pe Facebook SMS suna-ma un minut, și tot m-a sunat de dimineață. N-am mai vb cu el de luni seara când m-a lovit, de fapt marți dimineața la CEC când m-a scos de pe împuternicire. Ai dreptate agresorii sunt mari manipulatori. Și deștepți ca să obțină totul de la victimă, asta nu-i dragoste, e bătaie de joc.
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

😊
Ultima oară modificat 05 Iun 2020, 18:21 de către Ana M, modificat 1 dată în total.
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Eu o să îmi revin, banii se fac dar el o să piardă...și deja a pierdut copilul 6 luni și pe mine definitiv. Indiferent de ce va fi nu mă mai împac cu el. Nu meritam nimic din tot ce mi-a făcut. A fost greșeala vieții mele. Nu mai am nimic de pierdut căci am copilul lângă mine și am reușit s-o protejez de un psihopat... mă simt mândră de mine și trebuie să fiu puternică, deși că uneori e greu...Seara bună să aveți oameni faini.
Raza de soare
Veteran
Veteran
Mesaje: 396
Membru din: 15 Ian 2019, 00:25

Re: Alcool

Mesaj de Raza de soare »

Ai de castigat o viata linistita si frumoasa cu fetita ta si cei dragi, si de ce nu, in viitor un barbat bun ca partener :) care sa nu atenteze la integritatea ta fizica si emotionala

Seara buna 🤗
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Da asa-i am de câștigat multe. Îmi pare RAU că mi-am dat tot din mine pentru un om care doar și-a bătut joc...dar durerea va trece. Am fetița ea mă bucură nespus de mult. Trece tot. O zi bună să aveți
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Mulțumesc Vizitator123$5. Sincer și acu parcă aud toate în capul meu ce îmi făcea... Cred că ar trebui să merg la un psiholog pentru o adeverință la proces precum că m-a afectat emoțional el. Aveam o înregistrare pe tel cu el am pus-o și fetița tresărea când l-a auzit. Și când a plecat a zis că dacă îi iau fata mă va omorî. ..de-asta mi-a luat toți banii. Tu cum ai divorțat? Poți obține de la psiholog faptul că te-a abuzat psihic?
Ana M
Boboc
Boboc
Mesaje: 38
Membru din: 19 Mai 2020, 11:38

Re: Alcool

Mesaj de Ana M »

Da așa cred că e mai bine. Pe deoparte mă doare inima că a ajuns așa că eacum la părinții lui și n-am putut să fac mai mult pentru el... Trebuie să mă desprind de toate și uneori parcă nu pot... Știți? Îmi vine să zbier să plâng...dar trebuie să merg înainte... n-am încotro... Poate după ce realizează că și-a pierdut familia va putea să se facă bine... E dureros mă doare divorțul ăsta a fost prima dragoste a mea dar trebuie pentru copil, care are nevoie de liniște de toate cele bune...
Scrie răspuns