021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salutare

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salutare

Mesaj de tudor »

Andreea Simina scrie:"...Obstacolele care ne opresc sa ne bucuram de ce e frumos sunt in mintea noastra. Nue usor sa le depasesti, trebuie exercitiu, mie mi-a luat cateva luni bune sa imi mut focusul de pe ce e rau pe ce e bine. Si o data ce mintea ta e setata pe +, toate incep sa se transforme.
Va imbratisesz si va doresc sa va gasiti echilibrul!
Multumesc, Andreea Simina!
M-am regăsit în ceea ce ai scris.
In AA se aud vorbe ca " NU crede tot ce îți spune mintea ta " sau " ATENȚIE la gândirea împuțită!"
O zi frumoasa si abstinența senină să avem
Imagine
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Andreea Simina scrie:Florin si Speranta, desi eu nu consum alcool, va marturisesc ca si eu am avut o lunga perioada in care nu mai stiam sa mai rad si ii invidiam pe altii care o faceau. Desi situatia mea nu e cu mult diferita fata de momentul in care eram trista si dezamagita si vedeam totul negru, acum sa stiti ca rad cu pofta si din inima destul de des. Obstacolele care ne opresc sa ne bucuram de ce e frumos sunt in mintea noastra. Nue usor sa le depasesti, trebuie exercitiu, mie mi-a luat cateva luni bune sa imi mut focusul de pe ce e rau pe ce e bine. Si o data ce mintea ta e setata pe +, toate incep sa se transforme.
Va imbratisesz si va doresc sa va gasiti echilibrul!
Da....stiu ca ai dreptate ...multumesc....incerc sa caut motive sa fiu optimist...in general sunt,exceptand aceasta perioada....o vad insa ca pe ceva temporar si stiu ca o sa treaca..sunt convins...fiindca imi doresc prea mult....azi nu beau...o zi minunata tuturor,plina de zambete!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Buna diminea tututor oamenilor ,,frumosi" de aici...azi e 1 iulie...un nou inceput de luna...un nou inceput pentru mine sper...imi impun sa zambesc si sa cred ca totul va fi bine...🙂🙂🙂va multumesc tuturor celor care ma incurajati si imi scrieti!!!va doresc abstinenta usoara si zambeteeeee!!!
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

...
Ultima oară modificat 02 Iul 2020, 22:50 de către Florinnirolf1, modificat 1 dată în total.
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Usersters123 scrie:Hey. Mă bucur că esti, încă, în bucătărie și că incepi munca. Ai sa razi, dar știu foarte bine ce implică asta, in cazul tau. Eu, la fel, sunt binișor. Mi-ar placea sa vad o farfurie concepută de tine. Cat despre nr, in afara faptului că are o cifră in plus, țin foarte mult la confidențialitate...Sper sa nu o iei personal. Dar, dacă dorești, îmi poți lăsa o adresă de e-mail.
pertinenta observatie...are in plus...fiindca e numar de U.k...😊e in regula inteleg...si da...uneori si.eu ma.bucur...vizual de unele.farfurii...imi place ce fac....aproape am terminat pe azi...o seara minunata si plina de ganduri pozitive...
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Buna dimimeata tuturor!!!inca o zi frumoasa....linistita!!!azi nu beau si va doresc tuturor acelasi lucru...imediat incep munca si ma simt bine...ganduri bune!
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Salutare

Mesaj de Ambasador »

Clar, eu ziua niciodata nu beau! Ar fi bine daca ar exista si indemnul "Seara nu beau!".. De ce el nu are acelasi ecou, de ce nu-mi transmite aceeasi motivatie?
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Salutare

Mesaj de Ambasador »

Buna dimineata Speranta! Iti multumesc pentru raspunsul tau izvorat din experienta, durere si multa intelepciune. Toate acestea la un loc mi-au adus o mare motivatie aseara, cand AM ALES sa nu beau. M-am gandit simplu, simplu. Fara a-mi mai face planuri despre cum sa "inventez eu roata", asa cum bine m-a sfatuit draga mea prietena Vizitator123$5. Mi-am spus asadar in felul urmator. EU MERIT MAI MULT! EU MERIT SA MA IUBESC SI SA AM GRIJA DE MINE! E ceea ce-mi doresc de azi inainte pentru mine! Seninatatea diminetilor, va spun, au ceva.. sfant in ele!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Florinnirolf1
Senior
Senior
Mesaje: 141
Membru din: 27 Sep 2019, 23:18

Re: Salutare

Mesaj de Florinnirolf1 »

Buna dimineata tuturor !!!o noua zi,la job...ma.simt binisor...azi nu beau!!ganduri bune tuturor si energie pozitivaaaa!!azi gatesc ceva special pentru voi!!!
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Salutare

Mesaj de Andreea S »

Spor la treaba, Florin!
Zi senina!
Scrie răspuns