021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Salut ,sint Tudor !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața Tuturor!
Mă bucur pentru tine Rely că dorești să mergi la întalnirile AA.
Că sa te pot îndruma trebuie să îmi spui din ce localitate ești că așa îți dau datele de contact ale grupului de acolo.
Încă odată Bună dimineața!
Ieri am primit un mesaj pe WhatsApp de la o persoană de pe acest forum .
Nu. am acordul ei și risc și pun aici începutul : " "-Buna. Scuze daca deranjez, doar mă întrebam dacă ești bine."
Dragă SPERANȚA mi-a crescut inima de doua ori . Odată că îți pasă și a doua că mesajul tau arată că ești"în echipa" cu cei care vor și își doresc abstinența și nu mai stai in rândul spectatorilor.😘
MULȚUMESC, SPERANȚA!
La fel și JOY la începutul abstinenței sale cum lipseam puțin mă întreba "de sănătate" Se numește la AA. "Întrajutorarea" Adică susținerea reciprocă.MULTUMESC , JOY !😘
MULȚUMESC Tuturor pentru că nu abandonați recuperarea din dependență sau codependență.
.Scriam zilele trecute că pe scara stresului pentru mine renovarea apartamentului este mai sus decât stresul de Covit-19 și asta pentru ca m-a scos din zona de confort însă eram conștient de urmările unei transformări radicale ale"culcușului": zeci de saci de moloz, un camion de mobilier sfărâmat și își căci altfel nu aveau loc într-un transport praf mai fin decât nisipul Saharei, zgomot făcut mașini rotopercutoare de care a exasperat toți vecinii din bloc.
Calvarul este pe sfârșite. "Bătălia cu praful care este omniprezent va dura dar nu o veșnicie.
Ceea ce doresc sa subliniez este că acum 18 -20 de ani (eram tot timpul beat și nu îmi amintesc exact nici măcar data ) am folosit alcoolul că anestezic.
Acum am folosit tot ceea ce am învățat din Programul AA și din schimbul de sugestii auzite in sălile AA. nu despre zugrăveală
ci despre cum sa faci față provocărilor care fac că disconfortul emoțional sa fie redus.
Bineînțeles că nu am fost "zen " în permanență dar nu m-am gândit nici măcar o secundă sa beau ci m-am cncentrat pe rezolvarea problemelor.care pe rând s-au împuținat.
Sunt câteva zicale care se citesc alături de Preambul AA la începutul întâlnirilor AA :
Fiecare zi la timpul ei
Fiecare lucru la timpul său
Trăiește și lasă-i și pe alții să trăiască
Nu despica firul în patru
Trece și asta care puse în aplicare m- au ajutat.
Daca m-am lăsat de baut nu curge lapte și miere ci încetez să îmi mai fac rău singur și să mai rănesc și pe alții.a bucur de viață și de ceea ce am.
Eu va doresc sa vă doriți abstinența nepunând mâna pe primul pahar , să luați lucrurile așa cum sunt ele , rezolvând ceea ce se poate rezolva și acceptând ca nu toate se întâmplă cum dorim noi.
Va mail urez sa avețio zi bună și un weekend minunat!
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Rely
Boboc
Boboc
Mesaje: 80
Membru din: 29 Iul 2020, 12:47

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Rely »

Buna dim Tudor, multumesc pentru sfaturi. Sunt de lângă București, dar lucrez in Bucuresti
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Buna dimineața, Tuturor!
Speranța îmi pare sincer rău că ai băut. Sper să nu continui ci sa revi la abstinență.
Am scris un mesaj pe care l-am... pierdut in neant.
Revin după renovarea apartamentului.
O perioadă de grea încercare a răbdării și care s-a terminat, renovarea nu răbdarea. Mobilier demolat, gresie, faianță sparte , pereții gletuiți de la 0. Si labloc gresie faianță și mobilier noi.

Am aplicat ce am învățat în AA. Răbdare, Fiecare zi la timpul ei și fiecare lucru la timpul său.
Nimic nu contează măi mult ca abstinența.
Nu a ieșit perfect dar am ... acoperiș deasupra capului.
Am făcut și greșeli dar nu am persistat in ele.
M- am obosit mai mult. Am muncit mult și flămând și am fost mâniat când eram obosit și flămând dar nu m-am însingurat. In engleza, in AA,atenție la HALT.
HUNGRY-
ANGRY
LONLEY
TIRED
Am fost mereu in legătură cu Prietenii AA dar am și citit pe Forum.
Nu mi a fost gândul la alcool dar ...se putea mai bine cu ACCEPTAREA a ceea ce este și mi se întâmplă
Nu sunt perfect dar nici nu doresc asta.Tot ceea ce doresc este să mă simt bine cu mine și cu ceilalți.
Am reînceput serviciul și lucrurile sunt la normal.
Până la partea a doua a concediului mă dedic... verii . Bicicleta și fotografii.
Încetul cu încetul recuperez și vă citesc topicurile din urmă.
Va doresc să vă fie bine oriunde vă aflați.



Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Numai eu pot reuși dar nu pot de unul singur.
Scrisă de altcineva dar care mi se potrivește :
Citatul săptămânii
10 August
"Cele mai periculoase trei cuvinte pentru un alcoolic: Eu mă gândeam"
Mi-a luat foarte mult timp să-mi dau seama că mintea mea nu-mi este prietenă. Mulţi ani de zile în Program am auzit că este cel mai bine să-mi împărtăşesc gândurile cu alţii, doar că în secret, nu credeam. Mintea mea mă convingea că are o idee mai bună şi iar şi iar, o urmam. Nu ieşea niciodată cum îmi doream deoarece, ceea ce uitam, era că, gândirea mea era centrată pe mine.

După ce am ajuns de multe ori la fundul sacului, în multe domenii ale vieţii, am devenit dispus să-mi împărtăşesc mai des gândurile cu alţii. A fost dificil la început pentru că eram sigur că nu o să-mi placă ce am să aud, sau nu o să mă lase să fac cum doresc dar, încă o dată, faptele contrare intuiţiei mele îmi salvau ziua. După ce i-am ascultat pe ceilalţi şi le-am urmat sfaturile, lucrurile au luat o întorsătură pozitivă, iar viaţa mea a început să ia o direcţie ascendentă.

Uimitor este că şi astăzi, chiar după mulţi ani de experienţă în a-mi împărtăşi gândurile cu ceilalţi, mintea mea încă încearcă să mă convingă să-i urmez sfaturile. Vocea din capul meu este subtilă şi la fel ca alcoolismul, poate fi derutantă, vicleană şi puternică. Ştiu mai bine ce să fac în loc s-o ascult (de cele mai multe ori), şi voi fi întotdeauna recunoscător pentru experienţa abstinenţei susţinută şi îndrumată de prietenii mei din Comunitate. Chiar şi astăzi, însă, aceste cuvinte: "eu mă gândeam", răman periculoase.

Sursa- Wisdom of the Rooms- Quote of the Week
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de HOPE »

Foarte sugestiva imaginea cu inima si creierul, Tudor.🙂 Insa, sentimentele si ratiunea sa ajunga la un acord mai greu, dar nu imposibil. 😉Spor in toate si multumesc ca ai amintit de HALT.👍
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

HOPE scrie:Foarte sugestiva imaginea cu inima si creierul, Tudor.🙂 Insa, sentimentele si ratiunea sa ajunga la un acord mai greu, dar nu imposibil. 😉Spor in toate si multumesc ca ai amintit de HALT.👍
Te îmbrățișez Hope !
Mă bucur pentru că ai revenit pe forum.
Ce cuplu minunat făceați , tu cu Freedom..
Stai cu Forumul că este nevoie de doamne cu experiență, alături de Iliuță, Vizitator123$5
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de HOPE »

tudor scrie:
HOPE scrie:Foarte sugestiva imaginea cu inima si creierul, Tudor.🙂 Insa, sentimentele si ratiunea sa ajunga la un acord mai greu, dar nu imposibil. 😉Spor in toate si multumesc ca ai amintit de HALT.👍
Te îmbrățișez Hope !
Mă bucur pentru că ai revenit pe forum.
Ce cuplu minunat făceați , tu cu Freedom..
Stai cu Forumul că este nevoie de doamne cu experiență, alături de Iliuță, Vizitator123$5
Si eu ma bucur, cu totii avem nevoie sa ramanem conectati intr-un fel sau altul.
Problema din "cuplul" nostru era ca eu beam in continuare oricat ar fi incercat freedom, pana n-am inteles ca este nevoie de mai mult decat forumul, n-am reusit sa intru si sa ma mentin in abstinenta. Insa, da, era super atmosfera pe forum!

Ma bucur ca scrii si tu, ai lucruri interesante de spus si le mai si asezi cum trebuie, sa inteleaga tot alcoolicul, abstinent sau nu.
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Tuturor... din nou !🙂
Scriam la topicul Speranței (Eu și atât) că mă simt bine cu mine însumi.
Mă simt bine cu mine însumi cel de acum aflat în recuperare .
Am învățat în sălile AA sa aplic principii universale cuprinse în Programul AA in 22 Pași.
Onestitatea cu mine însumi și cu ceilalți (pe cât posibil)🙂
Curaj sa recunosc că a o dependență.
Responsabilitate:
Față de mine. Sunt responsabil să mă tratez.Sunt (treaz fiind) pentru familia mea. Sunt responsabil la serviciu. Sunt responsabil în societate.
Modestie.Smerenie este mult spus.
Sunt dispus vsa îmi cunosc lungu' nasului și să îmi rec îmi recunosc limitele,
Recunoștință :
Recunoscător pentru că sunt în viață.
Recunoscător căsunt abstinent.
Recunoscător pentru tot ce am.
Empatie
Pot sa îi înțeleg pe cei care suferă de aceiași adicție ca mine
Lista este lungă
Ce vreau sa mai spun că dacă m-am lăsat de baut noi nu curge lapte și miere pe strada mea și că nu am nimic sub control, viața mea are suișuri și coborâșuri in funcție de evenimente dar " ținta" mea este sa fiu un om util,mie,familiei sau fără să se vrea o vorbă mare util și societății, fericit pe cât îmi dă viața prilejul și recunoscător pentru că sunt abstinent și în viață.
Inchei cu o imagine reprezentativă pentru inceputul abstinenței mele când eram pe "norișorul roz"






Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de Andreea S »

Buna, Tudor! Pe langa intelepciunea pe care o transmiti de fiecare data, azi imi pare ca esti emotionat, as putea spune ca mai insufletit ca alta data!
Multumim ca esti aici!
Zi frumoasa!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3643
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Salut ,sint Tudor !

Mesaj de tudor »

Bună ziua, Tuturor!
Andreea Simona, mulțumesc pentru vorbele frumoase.
Cum mereu sunt pus la încercare de internet, nepriceperea mea și nerăbdare am pierdut iar ieri un mesaj.
Asta este!
Vizitator123$5 , "cand te mănâncă" și vrei sa dai pe repede înainte un răspuns iar după aceea îți pare rău îți sugerez să citești din cartea 12 Pași și 12 Tradiții Pasul 10 unde printre altele se sugerează:
"Cel dintîi obiectiv al nostru va fi dezvoltarea stăpînirii de sine. Aceasta este de prima importanţă. Cînd vorbim sau acţionăm pripit, capacitatea de a judeca cinstit şi de a fi toleranţi ni se evaporă într-o clipă. O singură tiradă răutăcioasă, un singur raţionament arţăgos ne-ar putea distruge o relaţie cu cineva, pentru o zi sau chiar pentru un an întreg. Nimic nu aduce mai mult folos decît abţinerea de la a spune sau a scrie ceva regretabil. Trebuie să evităm criticile pripite şi discuţiile pătimaşe şi furtunoase; la fel şi cu tăcerea dispreţuitoare şi cu îmbufnările. Acestea sînt capcane cu momeli puse de trufie şi de dorinţa de răzbunare. Prima noastră sarcină este să evităm aceste capcane. Cînd momeala este ispititoare, va trebui să facem un pas înapoi şi să reflectăm. Pentru că noi nu putem nici gîndi, nici acţiona în direcţia unui obiectiv pozitiv, pînă cînd stăpînirea de sine nu funcţionează automat. "
Bineînțeles că nici mie nu-mi reușea din prima dar prin STRADUINTĂ și EXERCIȚIU se poate.
Am reușit eu vei reuși și tu.
Te îmbrățișez cu drag
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns