021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Eu am reușit și tu poți reuși !

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

La unii abstinenta înseamnă succesul in viață si cu trecerea anilor o doza de cunoaștere a alcoolismului vazut prin prisma experientelor proprii. E firesc sa fie asa.

La alții abstinenta e doar trecerea de la baut la nebaut alcool.
E un examen al vieții si o data luat, ramane luat. Pe viață!

La primii, este foarte posibil ca viata lor sa se blocheze într-o bucla a abstinentei iar traiul de zi cu zi sa se învârtă repetitiv in jurul succesului ca m am lăsat de băut.
Ba mai mult, cu trecerea timpului alcoolismul lor este alcoolismul tuturor, si cu toate ca alcoolismul este o boala a minții si a sufletului ce acționează la nivel foarte personal ,metoda folosita de ei este adevăr universal.

Tendința este sa încadram oamenii într-un tipar anume, respectiv cel de alcoolic, uitând ca fiecare om are o personalitate proprie iar alcoolismul este doar o mica parte din universul lui imens.
E ca si cum ai spune ca ai diabet si trebuie sa fii si sa te comporți într-un tipar de personalitate.

Si atunci care e cea mai buna metoda sa te lasi de baut?

Toate sunt bune. Rămâne doar responsabilitatea fiecăruia sa o găsească pe cea potrivita minții si spiritului lui.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
HOPE
Veteran
Veteran
Mesaje: 1692
Membru din: 21 Mar 2013, 22:14
Zile de abstinență: 24,02,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de HOPE »

Si atunci care e cea mai buna metoda sa te lasi de baut?

Să nu mai bei alcool! 😇😂😂
Mă bucur să te citesc, dragă Mihai!
Fa Rai din ce ai!
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Partea pe care nu o spune nimeni este ca in abstinenta e dificil si faci greșeli . Si trebuie sa iei decizii grele . Esti responsabil si nu mai poti da vina pe alcool.

Partea pe care nu o spune mai nimeni e ca esti altfel, esti pe dinafară la o petrecere cu prietenii unde se consuma alcool, te simti singur într-o vacanță cu un grup de prieteni sau rude unde se bea se rade si se creează o anumită atmosfera data de consumul de alcool.

Esti altfel pentru ca asa simți, ești altfel într-o lume a consumatorilor de alcool , esti altfel pentru ca o parte din tine moare odata cu încetarea bautului. Esti altfel si pentru cei din jur, pentru ca nu e așa, cineva care nu consuma alcool deloc e altfel.

Esti altfel din momentul cand treci in lumea dependenței. Cand treci dincolo de linia nevăzută a dependenței deja esti altfel si iti vine greu. Si incercam marea cu degetul, încercăm sa obținem abstinenta pentru un timp mai lung, mai scurt sau pentru tot restul vieti . Abstinenta e fragilă, fara termen de garanție, uneori dificilă alteori prea periculos de buna. Abstinenta este efemeră, abstinenta se construiește in psihic si e imaginară. E Fata Morgana.

Si totuși,

Am ajuns unde nici nu am îndrăznit vreodată sa visez,

9 ani de abstinenta.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
styx
Veteran
Veteran
Mesaje: 2673
Membru din: 01 Iul 2014, 20:28
Zile de abstinență: 30,06,2014
Ani de abstinență: 9 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de styx »

La mulți ani senini!
Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Vbc »

La mulți ani senini inainte!

<<Partea pe care nu o spune mai nimeni e ca esti altfel, esti pe dinafară la o petrecere cu prietenii unde se consuma alcool, te simti singur într-o vacanță cu un grup de prieteni sau rude unde se bea se rade si se creează o anumită atmosfera data de consumul de alcool>> 👍🏻

<<Esti altfel pentru ca asa simți, ești altfel într-o lume a consumatorilor de alcool , esti altfel pentru ca o parte din tine moare odata cu încetarea bautului. Esti altfel si pentru cei din jur, pentru ca nu e așa, cineva care nu consuma alcool deloc e altfel>> 👍🏻
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de tudor »

Felicitari ,Mihai !
La multi ani de abstinenta senina !
Iti multumesc pentru abstinenta ta ,pentru prietenia ta si iti sunt recunoscator pentru abstinenta mea !🙏
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Mulțumesc la fel Stix. Te îmbrățișez!

@ Vizitator123$5, si eu tot strict de mine am scris.
Posibil sa nu am o abstinenta senina si nici vreo trezire spirituală, ca nu prea simt fericire si exuberanța cand îi vad pe altii cum consuma alcool pe la distracții:))
Sărbători fericite si tie!

Merci Vbc! Multi ani senini și ție!

Mulțumesc Tudor! Si eu iti sunt recunoscator pentru abstinenta mea!

@Speranța,

Si eu te admir, transmiți naturalețe, esti dezinvoltă si sincera. In plus, ai cel mai frumos pseudonim de pe acest forum, parerea mea :))
Mărturisesc ca astazi ți am citit topicul si recunosc ca scrii frumos, esti la obiect , rațională, inteligenta si pragmatică.
Sunt poet pe aici pw forum unde imi dau voie sa fiu siropos sau sa mi transpun starea emoțională in scris asa cum simt atunci cand scriu. In rest, in viata de zi cu zi, am nevoie sa stau cu picioarele bine infipte in pământ.
Daca te au ajutat posturile mele ma bucur tare mult iar faptul ca te ai regăsit printre rândurile mele ma face sa cred ca avem cate ceva in comun.
Bineinteles ca empatia alcoolic - alcoolic e data in primul rând de vibrațiile asemanatoare după cum frumos ai spus tu.
Chiar ai înclinații catre genul liric :))
Am si eu o curiozitate, de ce primul tau topic se numea " Cea mai rea din toti"?


Acum am in derulare un proiect ce nu are legatura cu alcoolul.
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Mulțumesc de raspuns. Cam asa arata momentul zero cand intri in abstinenta, in AA i se spune fundul sacului. Eu il numesc prag psihologic, e un paradox al minții , ca om ,te simți cel mai jos posibil si totuși găsești puterea sa treci pragul unui alt nivel al conștiinței tale. Si iti dai seama ca ai toate unelte sa reușești, si iti spui " cum de nu am putut vedea pana acum"

Anxietatea, depresia, stima de sine zero si abuzurile . Ingredientele de baza pentru a deveni un dependent de alcool.
Mai ales abuzurile :(
Vestea buna e ca se poate trece peste. Cu răbdare, conștientizare si analiza a ceea ce s a întâmplat si ceea ce se întâmplă în prezent. Cu întrebări si răspunsuri. Cu obiective personale si lucru cu tine.
Imi aduc aminte ca la începutul abstinentei mele am citit cartea - Setea de întregire scrisa de Christina Grof
M a ajutat deoarece m am regăsit acolo si m a facut sa înțeleg unele lucruri petrecute in trecut. Ti o recomand!

In momentul de fata, sunt cel mai bun psihoterapeut al meu:)
Nu se poate face terapie cu un prieten sau cu cineva cu care am depășit pragul profesional, pentru reușita unu caz exista un protocol ce se respecta, se setează un cadru in cabinet, se creează o alianta terapeut- client, se face o evaluare, se stabilesc obiectivele, se dau teme si alte chestii ce ajuta la buna funcționare a lucrurilor . In orice caz, nu fac terapie cu clienți, mi am dat seama ca nu pot lua bani de la oamenii ce au aceeasi problema ca si mine. Mi-e peste mana sa vad suferința, sa o înțeleg si sa mai cer si bani. De ajutat, am ajutat daca am rezonat cu omul, vreo trei sunt si aici pe forum si sunt abstinenti de mult timp.

"Nu sunt abstinenta"
E bine ca esti sincera cu tine:))
Poti monitoriza consumul consumul, îl poti scadea sau mari perioadele de abstinenta. Nu este o regula sa intri definitiv in abstinenta decât dacă tu consideri ca nu ai alta soluție.
La mine asa a fost, băutul meu devenise necontrolat si oricat mi as fi propus sa beau doar o bere sau un pahar de vin, inevitabil beam pana mi se taia filmul.
Oricum, abstinenta este cladita din încercări mai mult sau mai putin reușite.

Keep going
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Avatar utilizator
Mihai
Veteran
Veteran
Mesaje: 597
Membru din: 13 Feb 2014, 17:41
Zile de abstinență: 11,12,2011
Ani de abstinență: 5 ani

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Mihai »

Eu am fost fumător înrăit dar sunt abstinent de la țigări de 20 de ani. Firea mea adictiva percepe abstinenta ca pe o stare de mindfulness insa abstinenta ca termen înseamnă sa ti impui restricții de la bautura fumat etc. Nu am vrut sa fiu prea pompos in afirmații, ideea a fost sa normalizez abstinenta:))
Insa e super ca incerci sa i dai un contur abstinentei asa cum o vezi tu.

Felicitări pentru cele 6 zile in care nu ai baut alcool, sunt un câștig pentru tine :))

Cand omul vrea gratis recuperare si seara bea banii, iti spun din proprie experienta ca nu este indolenta din partea lui si doar o formă agravată a bolii. Alcoolismul este o boala si nu un viciu.
Am trecut pe acolo si stiu cum este sa spui dimineața ca nu bei , ca nu ai bani , ca ti-e rău si seara sa ti dai ultimii bani pe o sticlă de votcă stanliskaya. Pentru un dependent de alcool, aflat in faza cronica, nimic nu este mai important decat drogul numit alcool. Nevoia intensă de a consuma alcool este puternică si data de faptul ca esti dependent fizic si psihic de alcool.
Iti spun eu, un alcoolic cronic.
Un an si ceva de zile am fost la Sp Obregia din București si am tinut sedinte( voluntariat) cu cei aflați la dezintoxicare. Acolo întâlnești oameni cu privirea pierdută, speriați, spunand povești de viata ,cu voce joasa , si ochii lacrimind. Dar asta e alta poveste...
Cat despre milostenie, departe de mine sentimentul asta Nu sunt ipocrit si recunosc ca mi plac banii. Motivele sunt altele dar nu are sens sa le spun aici.

Am citit " Ce spui după buna ziua " de Eric Berne, bănuiesc ca asta citesti :)) Mi a plăcut ca pe langa stările Eului , scenariu de viață , triunghiul dramatic, abuz etc găsești și lucruri despre dependența de alcool scrise realist și pe înțelesul tuturor.


Ma așteapta o săptămână plina. Mi a părut bine sa te cunosc si sa discutam despre problemele noastre.

Succes pe viitor:))
" Viata e atat de frumoasa fara bautura, orice alcoolic abstinent poate confirma asta" - Mihai Alcohelp.
Reni
Senior
Senior
Mesaje: 148
Membru din: 12 Mar 2016, 13:27

Re: Eu am reușit și tu poți reuși !

Mesaj de Reni »

De-aceea nu se vindeca de alcoolism majoritatea, Mihai, pentru ca se face o grava confuzie care se transmite constant si de la terapeut/psihiatru la cel afectat, si de la un afectat la alt afectat, si in consecinta se actioneaza si gresit.

Alcoolismul NU este o boala.
Alcoolismul este un simptom.
“Boala” sunt traumele nerezolvate.

De-aceea, pana nu se rezolva acestea, nici alcoolismul nu dispare, iar abstinenta devine doar o abtinere. Si tot de aceea multe terapii nu dau roade, pentru ca merg pe simptom si nu pe cauza.

Ai o sensibilitate in tine, mai rara la barbati, mi-a placut cum ai scris. De Speranta nu mai vorbesc. :)
Intr-o zi, ea chiar se va vindeca si va deveni ceea ce a fost menita sa fie inca de la inceput, o fiinta cu adevarat autentica, dar libera de data acesta sa-si guste viata si experientele in armonie exclusiv cu calitatile si viziunea ei despre tot.
Scrie răspuns