021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Va salut ... cu respect

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

12 septembrie

SUNT RESPONSABIL

Căci bunăvoinţa de a ne asuma toate consecinţele faptelor din trecut şi totodată de a ne asuma responsabilitatea pentru bunăstarea celorlalţi reprezintă exact spiritul Pasului Nouă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

În timpul recuperării, şi cu ajutorul Alcooli­cilor Anonimi, aflu că lucrul de care mă tem cel mai mult este libertatea mea. Aceasta mi se trage din tendinţa de a evita să-mi asum vreo responsa­bilitate: neg, trec cu vederea, dau vina pe alţii, mă eschivez. Apoi, într-o bună zi, analizez, recunosc, accept. Libertatea, vindecarea şi recuperarea ce îmi sunt date să le trăiesc constau în analiză, recunoaştere şi acceptare. Învăţ să spun: „Da, sunt responsabil”. Sunt liber doar atunci când pot să rostesc aceste cuvinte cu sinceritate şi cu inima curată.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

13 septembrie

REPARAREA PREJUDICIILOR

Sănătate mintală, un bun simţ al coordonării, curajul şi prudenţa – iată calităţile de care avem nevoie atunci când parcurgem Pasul Nouă.

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Oferirea reparaţiilor poate fi interpretată în două feluri: în primul rând, ca o reparare a prejudiciilor, căci dacă i-am stricat gardul vecinului, mă apuc să-l repar - ceea ce reprezintă o despăgu­bire directă; cea de-a doua modalitate constă în schimbarea comportamentului, căci, dacă acţiunile mele au adus cuiva prejudicii, îmi voi da zilnic silinţa să nu mai fac şi alte necazuri. Îmi îndrept comportamentul, ceea ce reprezintă o despăgubire indirectă. Care este cea mai bună abordare? Unica abordare potrivită, cu condiţia că nu voi mai aduce şi alte prejudicii dacă voi proceda astfel, este să le fac pe amândouă. Dacă am provocat suferinţă, atunci îmi îndrept, pur şi simplu, comportamentul. Întreprinderea acţiunilor în acest sens mă asigură de faptul că voi face despăgubiri corecte.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

14 septembrie

PACEA SUFLETEASCĂ

Abordăm oare problema în cauză cu naşul sau consilierul nostru spiritual, cerându-i cu toată seriozitatea îndrumarea şi ajutorul lui Dumnezeu – luând între timp decizia de a face ceea ce trebuie, atunci când se limpezesc lucrurile, indiferent de costuri?

DOISPREZECE PAŞI ŞI DOUĂSPREZECE TRADIŢII

Credinţa într-o Putere Superioară este o parte însemnată a lucrării Pasului Nouă; iertarea, îndeplinirea la timp şi motivele pertinente sunt celelalte ingrediente. Dorinţa mea de a parcurge Pasul este o experienţă din ce în ce mai mare, care deschide calea spre relaţii noi şi corecte cu oamenii cărora le-am provocat suferinţă. Acţiunile mele responsabile mă apropie de principiile spirituale ale programului –iubirea şi serviciul. Pacea sufletească, seninătatea şi o credinţă mai puternică vor urma cu siguranţă.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

18 septembrie

RĂSPLĂTIT CU IUBIRE PENTRU A MĂ PUTEA VINDECA

Toată filozofia egoismului nostru trebuia dată la o parte. Aceasta nu se realizase cu ajutorul voinţei din trecut; a fost, în schimb, o chestiune de dezvoltare a voinţei de a accepta aceste noi certitudini ale existenţei. Nu am fugit şi nici nu am luptat. Ci am acceptat. După care am devenit liberi.
GRAPEVINE, OPERE ALESE

Pot să fiu eliberat de vechea mea personalitate subjugantă. După un timp voi recunoaşte şi voi crede în binele dinăuntrul meu. Înţeleg că, pentru a mă putea recupera, Puterea mea Superioară m-a răsplătit cu o iubire care mă înconjoară. Puterea mea Superioară devine acea sursă de iubire şi forţă care menţine un miracol neîncetat în forul meu interior. Sunt abstinent... şi sunt mulţumit.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

19 septembrie

ACCEPTAREA

Am recunoscut că nu puteam să ne descotorosim de alcool cu propriile resurse ce ne mai rămăseseră, aşa că am acceptat faptul că încrederea într-o Putere Superioară (chiar dacă e vorba doar de grupul nostru AA) ar putea face această treabă, considerată până acum imposibilă. Izbăvirea de obsesia de a consuma alcool a început în clipa în care am fost în stare să acceptăm întru totul aceste fapte.
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

Am obţinut libertatea doar atunci când am acceptat să-mi las voinţa şi viaţa în grija Puterii mele Superioare, pe care o numesc Dumnezeu. Seninătatea şi-a făcut loc prin haosul din viaţa mea atunci când am acceptat că ceea ce mi se întâmpla reprezintă de fapt viaţa, şi că Dumnezeu mă va ajuta în momentele mele dificile – şi prin multe altele, de asemenea. De atunci, m-a ajutat în toate clipele dificile! Când accept situaţiile ca atare, nu cum aş vrea eu să fie, pot să încep să evoluez şi să mă bucur de seninătate şi pace sufletească.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

20 septembrie

PUTEREA SUPERIOARĂ CA ŞI CĂLĂUZĂ

Ai grijă ca relaţia ta cu El să fie una corectă, iar tu şi semenii tăi veţi avea parte de nenumărate lucruri măreţe. Acesta este pentru noi Marele Adevăr.
ALCOOLICII ANONIMI

Mi se părea o sarcină imposibilă să ai o relaţie corectă cu Dumnezeu. Trecutul meu haotic m-a lăsat copleşit de sentimente de vinovăţie şi remuşcări, şi mă întrebam cum ar putea avea efect „chestiunea asta cu Dumnezeu”. Membrii AA mi-au spus că trebuie să-mi las voinţa şi viaţa în grija lui Dumnezeu, aşa cum Îl înţeleg eu. Neavând încotro s-o apuc, am căzut în genunchi şi am strigat: „Doamne, nu pot face asta. Te rog, ajută-mă!”. Doar atunci când mi-am recunoscut slăbiciunea, o rază de lumină a început să-mi mângâie sufletul, după care mi-a apărut şi voinţa de a-L lăsa pe Dumnezeu să-mi controleze viaţa. Avându-L pe El ca şi călăuză, au început să mi se întâmple lucruri măreţe, iar eu am descoperit începutul abstinenţei.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

26 septembrie

COPIII NOŞTRI

Alcoolicului i-ar putea fi greu să-şi restabilească relaţiile prietenoase cu copiii săi... Cu timpul ei vor înţelege că a devenit un om nou şi, în felul lor, îi vor da de înţeles acest lucru... Din acel moment, progresul se va realiza cu repeziciune. După o astfel de reîntregire familială, apar de obicei rezultate nemaipomenite.
ALCOOLICII ANONIMI

În timp ce mergeam pe calea recuperării, am primit un dar care nu poate fi cumpărat. Era o ilustrată din partea fiului meu care este student, în care scria aşa: „Tati, nici nu-ţi dai seama cât de mult mă bucur că totul e în ordine. La mulţi ani, te iubesc”. Fiul meu îmi spusese că mă iubise şi înainte. Se întâmplase în timpul precedentelor Sărbători de iarnă, atunci când îmi spusese, printre lacrimi: „Tati, te iubesc! Chiar nu vezi ce-ţi faci cu mâna ta?” Nu vedeam. Atunci, gâtuit de emoţie, am plâns, dar de data asta, când am primit ilustrata de la fiul meu, lacrimile mele erau lacrimi de bucurie, nu de disperare.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
elsae85
Senior
Senior
Mesaje: 194
Membru din: 18 Dec 2016, 19:29

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de elsae85 »

Bună dimineața,

Ce mesaj frumos, ce poveste emoționantă!

O zi binecuvântată și senină tuturor!
Nu te opune forței adversarului. Cedează ca să învingi!
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de tudor »

Recunoscator pot spune ca am trait bucuria descrisa in meditatie !
Si o mai traiesc ... fiecare zi la timpul ei !
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Avatar utilizator
lupica
Veteran
Veteran
Mesaje: 4400
Membru din: 04 Ian 2011, 14:18
Zile de abstinență: 18,10,2014
Ani de abstinență: 6 ani
Contact:

Re: Va salut ... cu respect

Mesaj de lupica »

27 septembrie

FĂRĂ NICI O REŢINERE

Când debordează de recunoştinţă, bătăile inimii cu siguranţă vor da naştere unei iubiri sincere....
ÎN VIZIUNEA LUI BILL

În timp ce ofer sprijin celor din jur, dacă reuşitele mele vor da naştere unei grandori, trebuie să reflectez asupra lucrului care m-a adus în această stare. Ceea ce a fost oferit cu bucurie, cu dragoste, trebuie să fie transmis mai departe fără nici o reţinere şi fără aşteptări. Căci, pe măsură ce evoluez, descopăr că oricât de mult aş oferi cu iubire, primesc mult mai mult în spirit.
"capituleaza ca sa invingi"
lupusor_[...]

"Noi nu ne-am vindecat de alcoolism. Tot ce avem în realitate este o gratiere zilnică, posibilă numai atunci când ne menținem într-o formă spirituală bună."
Scrie răspuns