021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Trebuie să reușesc

Aici puteti povesti experientele personale.
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Nu știam până anul trecut că sunt un alcoolic care nu-și poate controla consumul. Tot timpul la petreceri am fost ”vesel”, dar nu am căzut, am intrat în casă pe picioarele mele.
În decembrie 2018 am divorțat și de atunci am scăpat controlul ușor, ușor. Atunci aveam emoții și sentimente contradictorii și distructive, mă îmbătam în fiecare seară. La serviciu făceam față cu greu, noroc că nu prea aveam lucrări multe, nu plecam băut dar răvășit de gânduri, obosit, lunea eram aproape în sevraj. Consumul zilnic 400 ml de votcă stinsă cu bere 2-3 la 500 ml, în wekend dublu.
În august 2019 într-o luni dimineață am descoperit forumul acesta am citit trei zile, m-ați impresionat am plâns atunci când citeam de Asido, Ambasador, dar de fapt am început cu Dănuța, m-a impresionat cel mai mult de fapt toți de aici sunt oameni sinceri. Nu am mai băut nici o zi din 6 august, este o sărbatoare religioasă care spune că dacă te rogi în ziua aceea scapi de vicii, am scăpat până în 15 noimbrie. Renovam apartamentul și am băut un pahar de bere cu meseriașii, de atunci am pierdut controlul. Așa cum i am scris domnișoarei Speranța am exagerat cam ultimile 2 luni în wekend 500 ml votcă cu 2 beri, în timpul săptămânii 200 ml și o bere. Of ce rău mi-a fost lunea trecută (5.10), am zis că”azi nu beau ”, de unde, dar de miercuri am reușit. Ieri citeam cât de rău e să consumi că aveam o poftă nebună. Am rezistat.
Am făcut o greșeală prima dată nu am vorbit aici, am crezut că sunt puternic , dar se pare că nu mai sunt. Trebuie să reușesc să devin ce-am fost , chiar mai înțelept și mai bun.
Împreună vom reuși.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de tudor »

Buna seara,Ioanide !
Bine ai venit alaturi de noi !
"Am făcut o greșeală prima dată nu am vorbit aici, am crezut că sunt puternic , dar se pare că nu mai sunt. Trebuie să reușesc să devin ce-am fost , chiar mai înțelept și mai bun.
Împreună vom reuși."
Dependenta de alcool este o boala si consta in lipsade control, lipsa de putere in fata alcoolului .
Batalia cu alcoolul nu se castiga band ci dimpotriva presupune predare in fata alcolului si neluptand cu alcoolul care este puternic derutant si viclean.
Ai scris : "Trebuie să reușesc să devin ce-am fost , chiar mai înțelept și mai bun."
Nu uita ca cel care ai fost s-a apucat de baut .Devino maii intelep si nu te atinge de primul pahar care "deschide supapa " care apoi nu se mai poate inchide .
"Numai tu poti reusi dar nu poti de unul singur "
Tine aproape de forum
Imagine
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Mulțumesc Tudor. Așa este alcolul este mai puternic cu el nu vreau să mă lupt, cu mine da să mă feresc de el.
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună seara . Vă mulțumesc că m-ați primit alături de voi. Speranța tu ești mai ”nouă”, nu pot dormi noaptea, mă chinui de mor . Tu cum faci?
Mulțumesc anticipat.
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Vbc »

Buna seara!
Interesant articolul:)
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Ambasador »

Hei, am incercat si eu fara sa vreau somnul avand pe fundal basmul..asta cand erau copiii mai mici. Pot garanta ca a functionat in cazul meu. Ce vremuri! 🙂
E ciudat sa constat un lucru. Perioada de consum imi dadea o idee falsa de somn. Perioada de neconsum insa, mi-a pus in fata o evidenta interesanta. Dorm ca un bebelus, chiar si 8 ore pe noapte! Traiasca abstinenta! Ea chiar aduce numai beneficii!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Ambasador »

Ioani, iti urez un nou inceput de drum in care TREBUIE ia incet forma lui POT. Incet, cu rabdare si intelegere fata de tine. O lectie pretioasa invatata aici, aceasta a fost. Sa fiu buna cu mine, ceea ce iti doresc si tie Ioani! Ofera-ti timp sa te vindeci, nu te supra incarca emotional. Linistea, pacea cu tine, impacarea, ele te vor ghida pe drumul abstinentei. Somnul tau se va imbunatati treptat, iti spun din experienta mea nou traita. De circa trei ani am avut probleme ingrozitoare cu somnul si mereu foloseam medicamentul preferat: alcoolul. Pana am inceput sa il las si atunci am vazut diferenta. Acum imi sunt suficiente 2-3 seriale sa adorm si atat. Acum, noptile imi sunt senine chiar si in somn!
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Avatar utilizator
Ambasador
Veteran
Veteran
Mesaje: 1353
Membru din: 17 Apr 2017, 23:50
Zile de abstinență: 14,08,2021

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Ambasador »

Petre Ispirescu! A fost Fat-Frumosul copilariei mele! O, daa! 🤗
"Orice schimbare este grea la început, urâtă la mijloc şi minunată la final." Robin Sharma
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de Vbc »

Si eu ma bucur la fel, de mai mult somn, în abstinenta ,,,8 9h de multe ori,
În perioada de consum,mai ales cand era extrem de abuziv, langa asa, 3 4,5 zile fara pauza ,dupa 2 3h de somn, cât era efectul puternic al alcolului numai dormeam...incepeau starile nasoale.....
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
ioanide67
Boboc
Boboc
Mesaje: 28
Membru din: 06 Oct 2020, 16:13
Zile de abstinență: 07,10,2020
Contact:

Re: Trebuie să reușesc

Mesaj de ioanide67 »

Bună dimineața. Vă mulțumesc pentru sfaturi, dar a fost greu 11,00-12,45 somn, țigară, 1,00-3,00 somn, 4,00 dat jos din pat.
Văd ce fac azi , oricum ”azi nu beau”.
O zi frumoasă.
Scrie răspuns