021/9335 ALCOLINE ALIAT - Linie de asistenta pentru lupta cu dependenta de alcool. Informatii si sprijin pentru persoanele cu probleme legate de consumul de alcool si apropiatii acestora oferite de profesionisti si fosti dependenti. Luni-Vineri 10.00-17.00. Tarif normal.

Poveste de codependenta

Aici puteti povesti experientele personale.
Scrie răspuns
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Cine stie?!
Ma bucur de perioada asta si sper sa nu ne mai intoarcem la ce-a fost.
Dupa toate cate s-au intamplat imi e aproape imposibil sa cred ca doar am exagerat.
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Buna dimineata, dragii mei!
Nu am mai scris de aproape o luna, mi-am luat mai mult timp de gandire si introspectie.
Va scriu azi, desi in ultimele zile am tot inceput sa scriu mesaje pe care apoi le-am sters.
Ma aflu intr-o perioada de framantari si nelinisti, nu stiu exact nici ce vreau sa sriu dar stiu ca trebuie sa ma descarc cumva.
Am crezut ca am atins o stare de zen, ca nu ma mai destabilizeaza asa usor bautul sotului si ca sunt pe o cale buna. De fapt, chiar sunt pe o cale buna. Insa in continuare sa il vad ca bea zilnic (chiar daca mult mai putin ca alta data), ma scoate din minti. Bineinteles ca el observa asta si devine combativ. S-au imbunatatit o gramada de chestii si totusi nu ne putem concentra pe ce e bine. Imi reproseaza ca nu ma multumeste nimic - posibil sa fie asa pt ca in momentul in care am vazut ca pune mana pe pahar ma transform - dar eu nu vreau sa arat intelegere si acceptare fata de consum oricum ar fi el (mic sau mare) pt ca stiu prin ce am trecut si nu mai vreau sa ajung acolo.
Am vorbit si cu terapeuta dar mi se pare ca nu ma intelege, nu imi gasesc mecanismele sa ma echilibrez.
Cred ca ne-ar ajuta daca am apela amandoi la terapie dar cred ca e de la sine inteles ca el nici nu vrea sa auda.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Buna dimineata,Andreea Simina !

Firea omului in general este nemultumita. Chiar si cand lucrurile merg mai bine ca inainte nu ma puteam bucura de ceea ce aveam la un moment dat .
Te cred ca este greu sa te bucuri din cauza ca sotul tau mai bea si asta produce iritare si sotului indeajuns ca sa il provoace sa bea mai mult .Totusi si lipsa de combativitatate a ta il poate "stimula " incuraja sa consume pentru ca daca este alcoolic va gasii in orice motiv sa bea .
Sigur ca v-ar ajuta terapia in doi dar lui ii este frica de ce cu siguranta v-a auzi de la tine si terapeuta iar el nu este decis sa renunte. Este mposibil ca si tu sa nu folosesti toate "instrumentele " terapiei codependentei si nevoia de control sa iti strice zenul .
Nu strica si putina credinta .Zic si eu !
"Lecţia de astăzi

"Când suntem obsedaţi de viaţa şi problemele altora, pierdem tot ce se petrece în jurul nostru. În fiecare zi, Dumnezeu ne trimite mesaje şi lecţii de învăţat. Dar nu le putem observa dacă mintea ne este în altă parte.
Nimeni altcineva nu poate învăţa acestea în locul nostru, aşa cum nici noi nu putem învăţa lecţiile altora. Ele sunt special "croite" pentru fiecare dintre noi. Puterea noastră Superioară găseşte diferite căi de a ne prezenta lecţiile vieţii noastre. Numai cu renunţarea la implicarea exagerată în viaţa altora putem primi mesajul lui Dumnezeu, destinat nouă.
Nu-i putem controla pe alţii, iar ocupându-ne de ei ne împiedică numai să învăţăm lecţia de astăzi. În loc de asta, putem accepta că alţii îşi au lecţiile lor, iar noi pe ale noastre.

Astăzi Dumnezeu are o lecţie pentru mine care nu priveşte pe nimeni altcineva. Sunt deschis pentru a-I primi îndrumarea."
Ramai optimista ,fa mai mult din ceea ce iti apartine in codependenta si spera !
Cu drag,
Tudor
P.s. "Fericirea nu înseamnă să ai ceea ce doreşti, ci să doreşti ceea ce ai."
O zi frumoasa iti doresc !
Ultima oară modificat 21 Oct 2020, 12:03 de către tudor, modificat 1 dată în total.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Vbc »

Buna ziua
Am un prieten care trece prin aceleași probleme cu alcoolul, cumva asemănătoare povestea cu a ta Andreea, cand este acasa in preajma sotiei sau a altor prieteni de familie, consuma cantitati reduse (cu greu) am observat asta în urma cu 2 saptamani, si chiar mi a confirmat și el, - devine, irascibil, nervos ( eu îmi dau seama imediat, cunoscându-l de o viata ....)
În schimb cand pleaca prin tara 2 3 5 zile (cu munca) bea pana la inconstienta
Am încercat sa discut cu el, nici nu vrea sa audă, de schimbari, îmi tot spune de cca 1an, ca mai am 2 3 sapt cel mult si încep sa beau"
O zi buna!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Vbc, nu ca seamana... as zice ca e la fel.

Pt ca asa face si al meu: acasa, cu mine (sau cu noi, familia) bea putin... adica de la 1l de tarie pe zi (in cam 4ore), la jumatate de l de vin sau 2-3 beri... e ceva!

Numai Dumnezeu stie cum isi inventeaza reguli si semne ca sa ramana in zona aia relativ safe... Il vad cum parca isi numara inghititurile. merg e si vine, se roteste pe langa pahar.... atata fierbere.

Dar e cumva ciudat ca si daca nu e beat, tot nu e bine.
Daca sunt eu nervoasa, da vina pe mine ca sunt nervoasa si ca il transmit si lui - din nou, foarte psoibil sa fie asa, nu am pretentia ca sunt perfecta sau ca mi-am pus sub lacat toate apucaturile codependente.

Daca sunt zen si nu il bag in seama, iar nu e bine si vine el si se baga el in seama cu tot felul de prostii.

Si, da, legat de iesitul din zona casnica (daca o putem numi asa) si el a avut doua iesiri cu gasca luna aceasta si in ambele a fost praf.
Habar nu am cum a ajuns acasa si in ce stare. Daca pana acum ceva timp cand era la iesiri dintr-astea stateam nedormita si stresata pana ajungea acasa, ba inca il mai si bagam la somn, acum ma pun pe primul loc si dorm linistita.

A fost atat de nervos in diminetile de dupa chef de am crezut ca explodeaza. A nu se intelege ca am fost in pericol. Era atat de nervos si de tensionat si spunea ca nu isi aminteste unde a fost sau ce a facut.

Incerc sa ma tin cat mai departe cand se intampla astea, sa nu intervin in nici un fel, sa nu comentez, sa nu ma stramb tocmai ca sa ii las spatiu sa se intalneasca cu consecintele... sa se vada... etc...
Vbc
Veteran
Veteran
Mesaje: 1684
Membru din: 11 Sep 2019, 23:34

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Vbc »

" Numai Dumnezeu stie cum isi inventeaza reguli si semne ca sa ramana in zona aia relativ safe... Il vad cum parca isi numara inghititurile. merg e si vine, se roteste pe langa pahar.... atata fierbere".>

parca ma vad pe mine, în urma cu ceva timp....:(

"el a avut doua iesiri cu gasca luna aceasta si in ambele a fost praf.
Habar nu am cum a ajuns acasa si in ce stare. Daca pana acum ceva timp cand era la iesiri dintr-astea stateam nedormita si stresata pana ajungea acasa, ba inca il mai si bagam la somn, acum ma pun pe primul loc si dorm linistita.

A fost atat de nervos in diminetile de dupa chef de am crezut ca explodeaza. A nu se intelege ca am fost in pericol. Era atat de nervos si de tensionat si spunea ca nu isi aminteste unde a fost sau ce a facut"


La fel pățeam si eu, cred ca exista persoane aici, care au pățit
Aveam amnezie in ultima perioada, cand consumam, mi s a intamplat sa nuștiu dc am venit cu masina sau nu acasa, unde am parcat, ori cum am venit, de multe ori a 2a zi verificam daca am înjurat pe cineva, prieteni, colegi de munca, luam telefoanele la verificat , si celelalte cai de comunicare...
Sotul tau Pana nu conștientizeaza singur ca are o problema grava, si pana nu si dorește cu adevarat abstinenta, nu cred ca se pot schimba lucrurile, dar se pot înrăutăți si mai mult cu siguranta.
O zi buna!
Nu am nevoie de noroc. Eu îmi fac propriul meu noroc...
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Trist dar ce imi spui gabdesc si si eu.
Si mai rau e ca imi dau seama ca lucrurile trebuie sa se inrautateasca rau rau ca sa se schimbe ceva.
Stiu sigur ca am facut niste pasi seriosi in fata - si ma refer aici la codependenta mea - insa involuntar iau bautul sotului ca pe un esec al meu.
Chiar ma straduiesc si nu tot timpul imi e usor sa fac in contra firii mele codependente.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Buna seara !
"...insa involuntar iau bautul sotului ca pe un esec al meu."
Gresit total .
Indiferent ce facea sotia mea meru spuneam ca beau din cuza ei .Ba ca este mereu bosumflata ba ca nu ii pasa ! Cautam mereu pricina cand nu aveam indeajuns de baut dar mai ales cand aveam de baut dar ... nu puteam din varii motive sa beau cat avea loc pe gat si atunci eram mere cu "capsa pusa "
Beam pentru ca eram alcoolic in consum . Si da aveam si eu momente incare nu imi aduceam aminte ce am facut la betie .Multumesc lui Dumnezeu ca nu am facut fapte care sa abe repercursiuni grave .Bineintels ca familia era mereu afectata 😓😔
Sunt constient ca mereu abuzez de citate dar de multe ori aleg citatele care "vorbesc mei bine despre mine dacat as face eu .
Ele sunt scrise de persoane codependente care au trecut prin calvarul codependentei iar eu ma recunosc in rolul de alcoolic :

"Alcoolul este un anestezic. Când alcoolicul bea, durerea este anesteziată. Aceasta este plăcerea evadării alcoolicului. Este o chestiune legată de rezolvarea de probleme pentru înlăturarea anxietăţii, neplăcerilor, tensiunii şi resentimentelor. Când un alcoolic bea, el evită durerea pentru moment, dar durerea, tensiunea, anxietatea şi resentimentele cresc puternic în familie. Când alcoolicul se opreşte din băut, atunci există o mică dorinţă de a suferi consecinţele băutului. Remuşcările şi vinovăţia îl determină pe alcoolic să se arate învins în faţa familiei, implorând îndurare, promiţând că nu se va mai întâmpla niciodată. Sau reversul sabiei poate apare, nu doreşte de loc să discute despre ceea ce s-a întâmplat. Fiecare încercare pentru acelaşi scop, evitarea consecinţelor băutului. Dacă alcoolicul reuşeşte prin oricare mod, durerea este din nou evitată sau redusă, dar familia plăteşte din nou preţul consecinţelor băutului."
CEEA CE SPUNEAM MAI SUS DE MINE .
"Masochismul este nevoia de a suferi pentru a obţine sensul demnităţii sau al valorii în viaţa. Este de multe ori observat la soţiile ăi mamele alcoolicilor care folosesc un alcoolic pentru a suferi. Unele persoane sunt sadice, şi au nevoie de cineva disponibil pentru a pedepsi. Un alcoolic poate servi acestui scop foarte bine. Altora le place să domine şi să controleze alte persoane. Alcoolicii sunt un subiect potrivit pentru exercitarea controlului şi dominării. Dacă oricare din aceste trei condiţii există atunci persoana nonalcoolică este mai serios bolnavă decât alcoolicul şi trebuie tratată cât de repede posibil, înainte de a contribui la progresul alcoolismului."
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Andreea S
Senior
Senior
Mesaje: 171
Membru din: 04 Dec 2019, 21:21
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de Andreea S »

Buna dimineata!
Tudor, am scris aici tocmai ca sa imi recunosc ca nu sunt bine si, in acelasi timp, pt ca inteleg ca trec printr-o criza. Eu cu mine. Dar am obosit de citate, de terapie, de lucrul cu mine. Ma simt obosita si satula si frustrata. Desi repet, lucrurile s-au schimbat, nici pe departe nu mai vorbim despre aceeasi situatie ca acum 6luni de ex. Am inteles CE AR TREBUI / NU AR TREBUI sa fac si totusi e foarte greu de facut. Niciunde nu spune CUM faci trecerea. Cum "rastorni" rutina aia din gesturi mici, de zi cu zi. In perioada asta impartasesc revolta altor colegi care au mai scris pe aici, fie ei alcoolici sau codependenti, fata de tot.
Nu incerc sa pun vina pe sot. Nu. Doar am vrut sa explic cum ma simt eu. Si da, chiar daca nu e bine, nu e corect si la nivel logic STIU ca nu e vina / esecul meu ca bea el, ceea ce fac in mod real zi de zi spune altceva. Si e dureros ca constientizez asta, mai ales dupa ce am depus atata efort.
Sunt suparata eu pe mine. Nu ma pot ierta ca mi-am atras tot ce ma inconjoara acum. Am descoperit grupul, cartile, terapia, am crezut ca am gasit solutia si am dat totul (la modul in care am crezut eu ca e bine). Si totusi... M-am impotmolit.
Avatar utilizator
tudor
Veteran
Veteran
Mesaje: 3642
Membru din: 10 Dec 2009, 22:06
Zile de abstinență: 14,04,2008
Ani de abstinență: 10 ani
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Buna! Codependenta la terapie

Mesaj de tudor »

Bună dimineața, Andreea Simina!
Îți doresc să îți găsești energia și echilibrul de care ai nevoie!
Toti avem nevoie de echilibru dar și de energie pentru a trece peste greutățile vieții dar ne este necesară energie și pentru a ne bucura de viață.
ImagineOLD Tudor
-E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra." - Jules RenardImagine
Scrie răspuns